![kobieta przemawia](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501244490.jpg)
W środę, 15 stycznia, w Urzędzie Marszałkowskim odbyły się konsultacje społeczne nowej ustawy. Wzięli w nich udział wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz i Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także samorządowcy z województwa pomorskiego.
Usługa asystencji osobistej, zapewniająca indywidualne wsparcie w codziennych czynnościach, ma na celu aktywne włączenie i pełnoprawny udział osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym.
Sekretarz stanu Łukasz Krasoń powiedział: - Ustawa o asystencji to wyraz podmiotowego traktowania osób z niepełnosprawnością. Sprawi, że setki tysięcy osób i ich rodziny poczują nowy wymiar życia. To jest nasze rządowe zobowiązanie.
Krasoń przypomniał, że w 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. - 13 lat temu ratyfikowaliśmy Konwencję ONZ dotyczącą osób z niepełnosprawnością - powiedział pełnomocnik rządu. - Jej fundamentem jest możliwość zapewnienia takim osobom niezależnego życia, a asystencja osobista jest jednym z najważniejszych elementów niezależnego życia. Ustawa jest bardzo ważna. Po liczbie zgłoszeń w czasie konsultacji wiemy, że ta ustawa wzbudza emocje.
Jak zapewnia Krasoń, uchwalenie ustawy o asystencji będzie oznaczało utworzenie wielu tysięcy nowych miejsc pracy i wsparcie dla setek tysięcy polskich rodzin.
![konferencja i debata](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501244492.jpg)
Wśród założeń nowej ustawy jest zapewnienie 80 miliardów złotych przez 10 lat z budżetu centralnego na asystencję. Projekt zakłada także, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zdecydować, czy usługę ma dla niej świadczyć asystent, którego sama wybierze, czy osoba współpracująca z działającymi w jego okolicy organizacjami pozarządowymi lub w ramach systemu organizowanego przez powiat.
Jak podaje PAP, zgodnie z regulacją przygotowaną w resorcie rodziny, asystent może udzielać wsparcia osobie z niepełnosprawnością przy czynnościach związanych z higieną, czynnościach medycznych zleconych przez lekarza, czynnościach domowych, przemieszczaniu się, komunikowaniu się z innymi osobami, w pracy, w podejmowaniu aktywności społecznych.
Projekt zakłada, że osoba z niepełnosprawnością nie będzie musiała płacić za usługi asystenta. Koszty te zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Dla osób w wieku 18-65 lat minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła 30, a maksymalnie - 240. Dla osób w wieku 13-18 lat minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła 30, maksymalnie - 80.
Zobacz relację gdansk.pl z konferencji prasowej Łukasza Krasonia i wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz: