Marek Wałuszko przypomniał na wstępie programu, jak ważnym miesiącem w historii Polski i Gdańska jest sierpień.
- Obchodzimy wydarzenia sprzed 42 lat, kiedy to po słynnym strajku, którego szefem był Lech Wałęsa, podpisano porozumienia sierpniowe. To też chyba szczególny miesiąc w działalności ECS-u?
Patrycja Medowska: - To kulminacja naszej pracy i najważniejszy miesiąc w roku. Wokół tej daty 31, a właściwie 14-31 - to są daty wybuchu strajku i końca strajku, kumulują się nasze aktywności w trzech obszarach: z jednej strony są to działania symboliczne, odwołujące się do przeszłości; działania refleksyjne - ponieważ historia Solidarności dla nas nie jest historią, jest też teraźniejszością i przyszłością, bo w idei Solidarności upatrujemy jakiś ratunek dla cywilizacji - i działania artystyczne, które trochę mówią o tym, z czym się dzisiaj mierzymy jako ludzie.
42. rocznica Sierpnia'80. Spacery subiektywne STRAJK! POCZĄTEK! i spektakl
Co czeka nas już jutro?
Obchody rozpoczynają się 14 sieprnia.
Patrycja Medowska: - Tradycyjnie 6 rano meldujemy się w Stoczni, na spacerze subiektywnym, opowieścią o tym, gdzie te wydarzenia strajkowe miały miejsce na terenie Stoczni. W tym roku będzie nas prowadził przez tę strajkową opowieść Jarosław Żurawiński. A potem cykl spacerów subiektywny po wystawie stałej, ale też - uwaga - po wystawie “Stocznia”. To jest nasza nowa wystawa, która opowiada o historii stoczni i też będziemy zapraszać do tego, aby łączyć te dwie opowieści.
Gościni programu tłumaczyła sens spacerów subiektywnych: - To są bardzo subiektywne opowieści o tym, co wtedy się wydarzyło, co ci ludzie przeżywali wtedy będąc w Stoczni, obserwując to, co było, jak się okazało potem, przełomowe dla historii Polski i Europy.
Medowska zapowiedziała też wydarzenie artystyczne, które odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia (są jeszcze wejściówki) - spektakl teatralny oparty o historię życia Anny Walentynowicz: - Spektakl "Anna" realizowany w Stoczni, w hali stoczniowej - no nie ma chyba lepszej daty na spektakl teatralny o Annie Walentynowicz, jak dzień 14 sierpnia, czyli data wybuchu strajku w obronie Anny Walentynowicz.
O programie ECS "Solidarność codziennie"
Wkrótce, bo 26 sierpnia, minie 5 lat programu ECS - “Solidarność codziennie”.
- To jest program społeczny Europejskiego Centrum Solidarności, który w połączeniu z przestrzenią zaadaptowaną do potrzeb społeczników i społeczniczek zainaugowaliśmy właśnie 5 lat temu po to, aby ułatwić życie w tym wszystkim aktywnym obywatelom i obywatelkom, którzy chcą działać na rzecz dobra wspólnego. (...) Chcemy trochę przejrzeć się temu, czym są te działania społeczne dzisiaj w obliczu wojny w Ukrainie, w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, w obliczu pandemii, ale też naszych zadań jako instytucji kultury - gdzie jesteśmy i co możemy zrobić lepiej, jak działać mądrzej.
28 sierpnia Solidarity of Arts
W niedzielę, 28 sierpnia odbędzie się Solidarity of Arts, w tym roku w zmienionej formule. Wstęp wolny.
Doszliśmy do wniosku, że w roku trwającej wojny nie mielibyśmy odwagi zaproponować dużego koncertu o takim charakterze rozrywkowym - tłumaczy Medowska. - W związku z tym, zaprosiliśmy do współpracy artystów, którzy zostali strąceni ze swoich scen w swoim ojczystym kraju, czyli w Ukrainie, a znaleźli swój przyjazny dom w Gdańsku. W czterech lokalizacjach Gdańska wystąpią artyści bardzo różnych sztuk, którzy są tutaj.
Medale Wolności Słowa 2021 przyznane w Gdańsku. Nagroda specjalna dla Mariana Turskiego
Patrycja Medowska zapowiedziała też kolejną edycję Medalu Wolności Słowa, którego głównym organizatorem jest Fundacja Grand Press oraz symboliczne otwarcie bramy nr 2 - 31 sierpnia - podczas kulminacyjnego dnia obchodów Sierpnia.
- To jeden z tych rytuałów, o których mówiłam, chcemy żeby się wpisał w narrację corocznych obchodów. Bo Solidarność to jest “otwarta brama” i tę kulturę otwartej bramy chcemy, jako ECS, pielęgnować.
Patrycja Medowska: - 31 sierpnia zakończy się też bardzo symbolicznie - wręczeniem medali wdzięczności tym wszystkim obcokrajowcom, którzy nieśli pomoc Solidarności. Oni też wezmę udział w pierwszo wrześniowych uroczystościach. To oczywiście Westerplatte, ale też potem refleksja europejska: Europa z widokiem na przyszłość, wojna i pokój, gdzie jesteśmy, jak może się ta wojna skończyć i czym może się skończyć? Będziemy gościć gości z Ukrainy, którzy tworzą plan odbudowy Ukrainy po wojnie.
"Tym żyje Gdańsk" - nasz nowy program
W tym tygodniu na portalu gdansk.pl rozpoczęliśmy regularne emisje programów studyjnych z cyklu „Tym żyje Gdańsk”. Rozmawiamy w nich z gośćmi na ważne tematy dotyczące życia mieszkańców i funkcjonowania samorządu, nowych regulacji prawnych czy dużych organizowanych przez Miasto Gdańsk imprez kulturalnych bądź okolicznościowych. Tematyka szeroka, ale zawsze ważna dla mieszkańców. Rozmowy z gośćmi toczą się w naszym nowym wirtualnym studiu.
Zobacz cały program: