Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym wzrasta liczba zgonów z powodu raka piersi, a ten bieg ma za zadanie propagować profilaktykę leczenia tej choroby.
W Belgii, Portugalii, we Włoszech, Rumunii, Kosowie, Szwajcarii, Rosji i innych krajach Europy bieg Race for the Cure symbolizuje ideę zwiększenia świadomości profilaktyki raka piersi, ale nie tylko. Chodzi także o budowanie solidarności z chorymi i ich rodzinami, a przede wszystkim - o zgromadzenie funduszy na działalność fundacji OmeaLife, organizatora i inicjatora wydarzenia, który wspiera osoby dotknięte chorobą. To największe na świecie wydarzenie sportowe, edukacyjne i charytatywne poświęcone temu ciężkiemu schorzeniu.
Różowy to kolor tego biegu, dlatego osoby dotknięte rakiem piersi biegną w różowych koszulkach, celebrując życie. Pozostali uczestnicy wyrażają gest solidarności z chorymi zakładając białe koszulki.
Pierwszy Race for the Cure odbył się w 1983 roku w Dallas, a zorganizowała je Nancy G. Brinker, założycielka organizacji Susan G. Komen. Jej siostra zmarła na nowotwór piersi. Chcąc uczcić jej pamięć oraz zapewniać wsparcie innym, zorganizowała wydarzenie, które okazało się sukcesem. Obecnie na całym świecie odbywa się ich corocznie ponad 150 biegów w tym samym czasie, jednocząc około miliona uczestników.
Dzięki działaniom fundacji OmeaLife, Polska, a konkretnie Gdańsk znalazł się w grupie Think Pink Europe - różowej fali dobra, która zrzesza organizacje walczące z rakiem piersi m.in. organizując bieg Race for the Cure.
- Każdy może dołączyć! Mamy trzy możliwości: bieg na dystansie 5 km, udział w marszu nordic walking na 3 km trasie lub start w biegu witrulanym - mówi Ewelina Puszkin, reprezentująca organizatora biegu. - Pakiet startowy jest bardzo bogaty, a sam cel biegu szczytny. Wpisowe to tylko 40 zł. Pobiec może każdy - kobieta, mężczyźna, a także dziecko (ukończone 10 lat), tworząc drużynę lub biegnąc indywidualnie.
W "różowym miasteczku" w czasie trwania imprezy, w Sali Kolumba Hevelianum, organizatorzy przygotowali dla uczestników biegu i osób odwiedzających bezpłatne warsztaty, m.in. dietetyczne, krawieckie, kosmetyczne (onko – kosmetologia), zerowaste, a także badania i porady lekarskie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (w Sali Pitagorasa) oraz wiele innych atrakcji. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ. Start o godz. 10.
Każdy, kto chciałby potrenować przed niedzielnym biegiem, może wziąć udział w półtoragodzinnym treningu, który odbędzie się w środę (25 września), o godz. 18. Miejsce zbiórki - zbiornik retencyjny Mokra Fosa (wydarzenie na Facebooku).
Ambasadorem biegu w Polsce jest gdański onkolog prof. Jacek Jassem, który sam musiał zmierzyć się z choroba nowotworową. Po otrzymaniu diagnozy skorzystał z porady psychoonkologa. Tym samym doświadczył, jak ważna jest rola terapeuty w procesie leczenia. Rozmowę z prof. Jassem można przeczytać TUTAJ.
Warto dodać, że na zwycięzców czekają nagrody – statuetki. Start biegu o godz. 12.
Zapisy na bieg Race for the Cure
Więcej szczegółów: www.thinkpinkpoland.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Pierwszy Run for the Cure w Gdańsku: pobiegli by wesprzeć walkę z rakiem piersi