Tydzień rodziny to kampania skierowana przede wszystkim do rodziców. Od poniedziałku do piątku (24-28 maja) na www.gdansk.pl prowadzone były rozmowy z rodzicami, specjalistami, pracownikami Gdańskiego Centrum Świadczeń. Każdego dnia omawiano inne zagadnienie.
- Poniedziałek, 24 maja - wyzwania współczesnego rodzicielstwa i pomoc dla rodzin w dobie pandemii
- Wtorek, 25 maja - rodzina wielodzietna. Jak uzyskać wsparcie?
- Środa, 26 maja - dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie i rodzina z dzieckiem z niepełnosprawnością
- Czwartek, 27 maja - rodzina rodzinie i samodzielny rodzic
- Piątek, 28 maja - kultura czasu wolnego z dziećmi i rodzina z małym dzieckiem
Podsumowaniem tegorocznego Tygodnia rodziny w Gdańsku było spotkanie w budynku Wozowni Artyleryjskiej na terenie Góry Gradowej. W sobotę, 29 maja - w przeddzień Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, obchodzonego 30 maja - podziękowano gdańskim rodzicom zastępczym z 10-letnim i dłuższym stażem opieki nad dziećmi.
To uhonorowanie ich zaangażowania i pasji w pracę i wychowanie gdańskich dzieci, objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Podziękowania wręczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Ileś lat temu zdecydowaliście się otworzyć swoje serca, swoje domy dla dzieci, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji - Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zwróciła się bezpośrednio do obecnych na spotkaniu rodziców zastępczych. - Chcemy Państwu podziękować, co prawda trudno dziękować wyrazami, trudno dziękować słowami, trudno dziękować prezentami, bo to co Państwo robicie jest nie do wycenienia. To co dajecie dzieciom: przyszłość bezpieczeństwo i miłość, to elementy, których nikt nie jest wstanie przełożyć na wartość materialną.
- To wielki zaszczyt spotkać się z osobami o tak niezwykłych właściwościach, jak wy. Przygotowaliście swoje serca, zreorganizowaliście swoje życie po to, żeby dzieci i młodzież, które nie mogą zobaczyć wszystkich perspektyw, które daje nasze miasto, nasz kraj, by mogły je zobaczyć - mówiła Monika Chabior. - Myślę, że to wasze bycie rodzinami zastępczymi jest pokazaniem całego świata osobom, które normalnie nie mogłyby go zobaczyć z uwagi na trudną sytuacją, w której się znalazły w dzieciństwie.
Uhonorowani zostali:
Jadwiga i Bogdan Tkacz - 16 lat prowadzą pogotowie rodzinne
Joanna i Henryk Licznerscy - 13 lat prowadzą rodzinę zastępczą
Żaneta i Cezary Michalscy - 12 lat prowadzą rodzinę zastępczą
Marzena i Adam Kowalik - 11 lat prowadzą rodzinę zastępczą
Aleksandra i Andrzej Baran - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej
Wiesława i Wojciech Buksińscy - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej
Mirella i Arkadiusz Gosz - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej
Marzena Kowalska - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej
Katarzyna i Rafał Kuczkowscy - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej
Irena i Mariusz Malek-Podjascy - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej
ZOBACZ CAŁĄ UROCZYSTOŚĆ
Stwórz zastępczą rodzinę, spełnij się życiowo i zawodowo
Obecnie w 356 rodzinach zastępczych (w tym 32 to rodziny zawodowe) oraz w 15 rodzinnych domach dziecka przebywa blisko 600 gdańskich dzieci. Mają tam dobrą opiekę, szacunek i miłość. Opiekunowie zastępczy tworzą dzieciom rodzinne warunki życia. Dbają o wszelkie dziecięce potrzeby: od bytowych po edukacyjne, emocjonalne i społeczne. Najmłodsi, z różnych przyczyn, nie mogą bowiem liczyć na opiekę biologicznych rodziców.
Gdański MOPR zachęca osoby empatyczne i otwarte na potrzeby innych do współpracy i założenia rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. To ciężka i odpowiedzialna praca, która może się stać sposobem na zawodowe i życiowe spełnienie. Przypomnijmy, że mogą je tworzyć małżonkowie lub osoba, którzy m.in.:
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
- nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej,
- nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
- są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem,
- zapewniają warunki umożliwiające zaspokojenie indywidualnych potrzeb dziecka
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ze specjalistami Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ul. Leczkowa 1 A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 68 lub końcówki 77/78 (w godzinach pracy Ośrodka).
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI