- Ze względu na obostrzenia wynikające z zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii Covid 19 w tym roku zmuszeni jesteśmy przenieść nasze działania do internetu. Rodzicom i dzieciom zainteresowanym naszą ofertą edukacyjną proponujemy cały tydzień wydarzeń w ramach Tygodnia Otwartego - zaprasza Bogdan Kwiatek, zastępca dyrektora ds. muzycznych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.
Dla rodziców będzie to okazja między innymi do wzięcia udziału w spotkaniach online - za pomocą platformy do wideokonferencji ZOOM, będzie można porozmawiać z kadrą kierowniczą szkoły: dyrekcją, kierownikami poszczególnych sekcji istniejących w szkole, psychologiem szkolnym i kierownikiem internatu. Wszystkie te osoby odpowiedzą na pytania rodziców i rozwieją wszelkie wątpliwości związane z rekrutacją i jej wymogami.
- Podczas spotkań będzie można również umówić się na indywidualne rozmowy telefoniczne lub wideorozmowy z pedagogami konkretnych specjalności, czyli nauczycielami gry na interesujących rodziców instrumentach - zachęca Bogdan Kwiatek. - Będzie można omówić zakres wymaganego programu w części praktycznej egzaminu do szkoły oraz uzyskać szereg innych intersujących informacji w wymiarze praktycznym nauki w szkole.
Dodatkowo z okazji Tygodnia Otwartego online odbędzie się premiera „otwartego kanału YouTube”, na którym szkoła udostępni materiały przygotowane przez swoich pedagogów specjalnie na tą okazję - czyli prezentacje klas instrumentów i specjalności. Znajdziemy tam również wcześniej zarejestrowane materiały z różnych wydarzeń, takich jak próby, spektakle, koncerty oraz bajki muzyczne skierowane do najmłodszych.
Tydzień Otwarty online potrwa od poniedziałku, 22 marca, do piątku, 26 marca. Szczegółowe informacje oraz harmonogram spotkań z poszczególnymi nauczycielami znajdują się na stronie szkoły: www.osm.gdansk.pl.
Szkoła z historią zyskuje nowy wygląd
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdańsku to jedyna tego rodzaju placówka na Pomorzu. Może pochwalić się bogatą historią - jej początki w siedzibie przy ulicy Gnilnej 3 sięgają lat 60., kiedy to budynek został przekazany ówczesnej Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej i Państwowemu Liceum Muzycznemu. W 1966 roku obie szkoły zostały połączone w jedną: Państwową Szkołę Muzyczną stopnia podstawowego i licealnego im. Feliksa Nowowiejskiego.
Nowy budynek wyróżniał się przestronnymi klasami przeznaczonymi do prowadzenia zajęć ogólnokształcących oraz osobnymi skrzydłami wraz ze znajdującymi się tam pomieszczeniami do nauki gry na instrumentach. Jednak to, co zachwycało 60 lat temu z biegiem czasu przestało wystarczać - budynek z upływem lat zaczął potrzebować remontu. Dlatego od lipca 2020 roku w szkole trwają prace termomodernizacyjne.
- Inwestycja polega na dociepleniu elementów konstrukcyjnych, wymianie okien, grzejników i kanałów wentylacyjnych, budowy systemu oświetlenia i tak dalej - wymienia wicedyrektor. - To pierwsze tak szeroko zakrojone prace od czasu budowy tej szkoły. Jesteśmy przekonani, że zdecydowanie wpłynie to na poprawę jakości edukacji w naszej placówce. Dla nas jest to zdecydowanie początek kolejnych etapów prac z zakresu udoskonalania szkoły do współczesnych oczekiwań uczniów i rodziców.
Planowany czas zakończenia prac to 20 października tego roku. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej (Funduszu Spójności) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.