W rozmowie, która odbyła we wtorek, 15 czerwca, czyli w drugim dniu Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, naszymi gośćmi byli:
- Gabriela Dudziak - pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów
- st. asp. Ewelina Stankiewicz - Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku
- Tomasz Nowak - radca prawny, doradca obywatelski ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna SAS
15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (ang. World Elder Abuse Awareness Day). Dzień ten - poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie - jest właściwą okazją do zwrócenia uwagi na poruszenie tematu godności osób starszych i słabszych. To jedna z grup najbardziej zagrożonych przemocą.
- 15 czerwca, od 2012 roku stał się w Gdańsku stałym elementem wydarzeń senioralnych, w tym dniu organizowane były pikniki seniora, a od niedawna również parady seniorów, właśnie po to, żeby głos seniorów był słyszalny w przestrzeni publicznej - powiedziała Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów.
W kolejnej części programu poruszyliśmy wątki związane z zagrożeniami, które czyhają na starszych, często samotnych ludzi.
- Z naszych policyjnych danych statystycznych wynika, że największa liczba przestępstw popełnianych na osobach starszych to głównie oszustwa i kradzieże, m.in. na targach, rynkach czy w środkach komunikacji, gdzie brak czujności i niedostateczny poziom kontroli własnego mienia sprawia, że osoby starsze stają się ofiarami kradzieży kieszonkowych, tracą portfele, dokumenty - powiedziała st. asp. Ewelina Stankiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Ewelina Stankiewicz wymieniła także najczęściej spotykane metody oszustw, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, czasem oszczędności życia: na pomoc społeczną, na gazownika, na handlarza, na kominiarza, na zepsuty samochód, na wnuczka, policjanta, prokuratora.
- Sprawcy zmieniają tylko formę przestępstwa, natomiast metoda i cel zostają te same, dochodzi do przekazania dużej gotówki - wyjaśniała Ewelina Stankiewicz. (...) Metoda na żołnierza dotyka w szczególności kobiet, często samotnych, między 50 a 70 rokiem życia, które nawiązują relację telefoniczną, sms-ową czy mailową z mężczyzną, który podaje się za weterana.
Jak podkreślała policjantka, pandemia spowodowała wzrost liczby różnego typu przestępstw. Policyjne dane statystyczne opracowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku wskazują, że procentowy udział usiłowań oszustw na osobach starszych był większy niż w poprzednim roku, natomiast dokonań usiłowań było mniej, co może oznaczać, że edukacja społeczeństwa działa. Nie bez znaczenia jest tu również współpraca wielu instytucji. W trakcie rozmowy policjantka zaznaczała, że nieoceniona bywa współpraca z pracownikami banków, którzy nie raz informowali policję, gdy starsze osoby nagle chciały wypłacić oszczędności życia.
O innych formach wyłudzania pieniędzy od starszych ludzi opowiadał Tomasz Nowak. Zakupy telefoniczne, sprzęt gospodarstwa domowego prezentowany na specjalnie organizowanych pokazach, to kolejne niebezpieczeństwa, które czyhają na zbyt ufnych seniorów.
- Umowy na zakup cudownych koców czy materaców dokonuje się poza lokalem przedsiębiorstwa lub przez telefon, od takich umów możemy odstąpić w ciągu 14 dni, bez podania powodu - wyjaśniał radca prawny Tomasz Nowak. - To ważne, aby zachować ten termin.
Jak zaznaczał radca prawny, sprzedawca ma obowiązek poinformować kupującego o możliwości rezygnacji z umowy, a także dołączyć do umowy formularz, który umożliwi takie odstąpienie.
Tomasz Nowak przypominał też widzom, że na terenie Gdańska działają nieodpłatne punkty pomocy prawnej i doradztwa obywatelskiego. To forma wsparcia dostępna dla każdej osoby, która złoży oświadczenie o niemożności pokrycia kosztów wizyty u prawnika.
Do doradców obywatelskich obowiązują zapisy, m.in. pod numerem tel. 58 342 31 88, w godzinach od 10.00 do 14.00, od pon. do pt. (MOPR w Gdańsku) lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl Rejestracja na wizytę także przez formularz on-line, dostępny na stronie MOPR.
ZAPRASZAMY DO POSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY NT. BEZPIECZEŃSTWA SENIORÓW
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 14 do 18 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prezentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa.
W środę, 16 czerwca, w kolejnej odsłonie cyklu porozmawiamy o upadłości konsumenckiej.
Goście: Anna Milczanowska - radca prawny, Fundacja Teneo
Katarzyna Karpińska - adwokat, Stowarzyszenie Akcja Społeczna SAS
Paweł Kasprzyk - radca prawny
Transmisja od godz. 13.00.
CZYTAJ:
DZIEŃ 1 TBE: Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?