• Start
  • Wiadomości
  • „Ty też tak segreguj” - rusza wiosenna kampania edukacyjna Gdańska

„Ty też tak segreguj” - rusza wiosenna kampania edukacyjna Gdańska

Po zakończonej w marcu kampanii #GdanskieAltany Miasto Gdańsk podejmuje już kolejną inicjatywę w odpowiedzi na wyzwania gospodarki odpadami oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Tym razem skupiając się na kilku konkretnych rodzajach odpadów, które najczęściej sprawiają problemy mieszkańcom. Nowa kampania ma przyczynić się do zwiększania efektywności ekologicznej gdańskiego systemu zagospodarowania odpadów oraz ograniczać marnowanie zasobów.
16.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pięć kartonów w różnych kolorach z napisami trzy na dole, dwa stoją na nich): niebieski - papier, żółty - tworzywa sztuczne i metalowe, brązowy - bio, zielony - szkło, szary - resztkowe
Segregacja odpadów to nie zawsze jest łatwa i prosta sprawa
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Specjaliści Urzędu Miejskiego wskazali cztery kategorie o najwyższym priorytecie. W pierwszej kolejności uwaga padnie na kartony po sokach i mleku.

– Nazwa „karton” jest myląca, ponieważ to odpad wielomateriałowy, a nie makulatura. Nie może on trafiać do niebieskiego pojemnika. Niemniej, tzw. tetrapaki, nadają się do recyklingu. Dlatego też zamiast do odpadów resztkowych, jak dość często to obserwujemy, zawsze wyrzucajmy je do pojemnika żółtego – wyjaśnia Olga Goitowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - W Zakładzie Utylizacyjnym ten odpad zostaje wysortowany i przekazany do ponownego wykorzystania przez recyklera. Czyli de facto przestaje być odpadem, a realnie staje się surowcem wtórnym i wraca do obiegu.

1 mala

W maju druga odsłona kampanii poświęcona będzie lekom. W tym przypadku szalenie istotna jest kwestia wyrzucania opakowań bez zawartości. Zanieczyszczanie środowiska (woda, gleba) substancjami pochodzącymi z medykamentów to poważne, globalne wyzwanie. Nie dociera do masowej wyobraźni w sposób tak spektakularny jak zdjęcia ogromu plastikowych śmieci na brzegu morza, ponieważ to zagrożenie niewidzialne gołym okiem. Innym przykładem jest wrzucanie do pojemnika nasz szkło innych odpadów niż słoiki i butelki. To wszelkiego rodzaju zastawa stołowa. Zdarzały się już sytuacje w całej Polsce, że huta nie godziła się przyjąć całych tirów ze szkłem, ponieważ oceniała, że surowiec jest zbyt zanieczyszczony niepożądanymi odpadami. Wielką bolączką jest również wyrzucanie styropianu opakowaniowego oraz po posiłkach do żółtego pojemnika. Styropian jest tworzywem sztucznym, ale nie nadaje się do recyklingu.

2 mala

KAMPANIA EDUKACYJNA „TY TEŻ TAK SEGREGUJ”

POZNAJ KLUCZOWE DLA ŚRODOWISKA PRAWIDŁOWE I BŁĘDNE DZIAŁANIA:

kartony po mleku i sokach (tzw. tetrapaki)

WRZUCAM OPRÓŻNIONE DO ŻÓŁTEGO POJEMNIKA / NIE WRZUCAM DO NIEBIESKIEGO ANI DO SZAREGO

Skutek prawidłowego działania: odzyskanie surowca wtórnego, zamykanie obiegu materiału.

Skutek niewłaściwego działania: zanieczyszczanie i marnowanie surowca wtórnego, marnowanie zasobów naturalnych, energii, dodatkowe koszty.

blistry po tabletkach i butelki po syropach

WRZUCAM OPRÓŻNIONE DO SZAREGO POJEMNIKA / NIE WRZUCAM ŻADNEGO INNEGO POJEMNIKA W ALTANIE

Skutek prawidłowego działania: brak zanieczyszczania lekami środowiska naturalnego (wody, gleby).

Skutek niewłaściwego działania: zanieczyszczanie środowiska naturalnego, marnowanie zasobów naturalnych.

wszelka zastawa stołowa (kubki, talerze, kieliszki, naczynia żaroodporne)

WRZUCAM DO SZAREGO POJEMNIKA / NIE WRZUCAM DO POJEMNIKA ZIELONEGO

Skutek prawidłowego działania: brak zanieczyszczania surowca wtórnego jakim jest szkło i umożliwienie przekazywania go do recyklingu, zamykanie obiegu materiału.

Skutek niewłaściwego działania: zanieczyszczanie i marnowanie surowca wtórnego, marnowanie zasobów naturalnych, energii, dodatkowe koszty.

styropian opakowaniowy oraz po jedzeniu

WRZUCAM DO SZAREGO POJEMNIKA (OPRÓŻNIONE Z RESZTEK POSIŁKU) / NIE WRZUCAM DO ŻÓŁTEGO POJEMNIKA

Skutek prawidłowego działania: brak zanieczyszczania surowca wtórnego jakim są tworzywa sztuczne i umożliwienie przekazywania go do recyklingu.

Skutek niewłaściwego działania: zanieczyszczanie i marnowanie surowca wtórnego (tworzyw), marnowanie zasobów naturalnych, energii, dodatkowe koszty.

 

Kampania „Ty też tak segreguj”, realizowana pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk”, potrwa do lata tego roku.

– Wskazane cztery kategorie odpadów to nie wszystkie wyzwania, nad którymi musimy pracować jako odpowiedzialna ekologicznie społeczność. Niemniej oceniamy je jako najpilniejsze. Dziś podstawowe zasady segregacji są powszechnie znane. Kluczem jest zatem podnoszenie świadomości ekologicznej i kompetencji mieszkańców w ważnych kwestiach szczegółowych. A w ślad za tym zwiększanie jakości segregowania na poziomie konkretnych podkategorii odpadów. W tym kierunku zmierza właśnie nasza edukacja i komunikacja społeczna – zapewnia Olga Goitowska.

Więcej informacji na profilu FB Czyste Miasto Gdańsk.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów