Lech Bądkowski, którego setna rocznica urodzin mija w tym roku, był nie tylko związanym z Gdańskiem pisarzem i dziennikarzem, ale również żołnierzem i działaczem społeczno-politycznym, prekursorem idei samorządności w Polsce. Cześć jego pamięci oddali m.in. gdańscy radni poprzez ustanowienie tego roku Rokiem Lecha Bądkowskiego.
Hołd tej niezwykłej postaci oddaje też Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, prowadzona przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Na stronie bibliotekacyfrowa.eu powstała kolekcja pod nazwą „Lech Bądkowski”, gdzie znajdziemy dzieła pisarza.
Nie wszystkie przeglądarki umożliwiają czytanie udostępnionych pozycji - skutecznie działa przeglądarka Chrome.
Na początek w kolekcji, która będzie stale rozbudowywana o kolejne publikacje, pojawiły się trzy numery legendarnego tygodnika społeczno-politycznego „Samorządność”, ukazującego się tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego w 1981 r. (data ostatniego numeru to 14 XII 1981). Jego redaktorem naczelnym był właśnie Lech Bądkowski, który występował jednocześnie jako autor poczytnych felietonów, drukowanych z charakterystycznym odręcznym podpisem. Zgody na udostępnienie treści pisma w całości udzielił Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
Udostępniony został też książkowy biały kruk - wydana w Londynie w 1945 r. broszura "Pomorska myśl polityczna" (jeszcze pod nazwiskiem Lech Buntkowski).
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa ma w planach publikację także innych materiałów związanych z Lechem Bądkowskim, warto więc sprawdzać zbiory na bieżąco.
Lech Bądkowski (1920-1984) był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.
Więcej: |