• Start
  • Wiadomości
  • Odnowiona Twierdza Wisłoujście. Koszary Napoleońskie otwarte

Odnowiona Twierdza Wisłoujście. Koszary Napoleońskie otwarte

Najdłuższa muzealna majówka - z Twierdzą Wisłoujście - wystartowała z przytupem. W sobotę, 27 kwietnia, uroczyście otwarto po trzyletnim remoncie Koszary Napoleońskie i udostępniono mieszkańcom odnowioną Twierdzę. Przez ten położony na prawym brzegu Martwej Wisły oddział Muzeum Gdańska przewinęły się tego dnia tłumy zwiedzających, na których czekały darmowe bilety i liczne atrakcje.
27.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twierdza Wosłoujście widziana z lotu ptaka. Wokół budowli na planie koła tłum ludzi. Na okrągłej wieży powiewa polska flaga. Z twierdzą widoczna rzeka martwa Wisła i w oddali miasto.
Otwarta w sobotę po trzech latach remontu Twierdza Wisłoujście przyciągała mieszkańców już do 10 rano.
Piotr Połoczański

Odrestaurowany zabytek i moc atrakcji

Piękna, słoneczna pogoda przyciągała licznie mieszkańców w sobotę, 27 kwietnia do Twierdzy Wisłoujście już od 10:00. Na pierwszych gości czekała „archeologiczna niespodzianka”. Jednak nie tylko aura zachęcała do wycieczki na prawy brzeg Martwej Wisły, ale i liczne atrakcje, czekające na zwiedzających.

Wejście do odnowionej po trzyletnim remoncie oddziału Muzeum Gdańska bezpłatne, liczni animatorzy w strojach z epoki, warsztaty przybliżające realia dawnego życia w Twierdzy, nowa wystawa w Koszarach Napoleońskich i pieczołowicie odrestaurowany zabytek. Pomiędzy tym wszystkim strawa dla zgłodniałych i możliwość upieczenia różnych przysmaków na ogniu.

Kobieta w stroju z epoki średniowiecza siedzi na drewnianej ławce z koszem wiklinowym obok. Prowadzi pokaz krawiectwa.
Na zwiedzających czekała m. in. średniowieczna krawcowa.
Piotr Połoczański

Zapachy przypraw i jedzenia przyciągały też do sutereny Twierdzy. Tu odbywały się warsztaty z kulinariów dawnej załogi. Na dziedzińcu można było sprawdzić się w strzelaniu z łuku, poskakać przez sznur i poznać średniowieczne gry planszowe. Swoje umiejętności pokazywała też średniowieczna szwaczka i krawcowa. Można było poznać sztukę stolarstwa i snycerstwa historycznego z XV-XVII wieku oraz tajniki zbrojowni i rzemiosła powroźnika.

Na śmiałków czekała musztra wojskowa przygotowana przez oficerów Garnizonu Gdańsk, którzy zaprezentowali swoje formacje. A popołudniu nauka historycznych tańców. Na wytrwałych czekała wieża, do której trzeba było odstać długą kolejkę.

Twierdza Wisłoujście czeka na zwiedzających po trzech latach prac konserwatorskich

Salwy na otwarcie Koszarów Napoleońskich

Oficjalnym punktem pierwszego dnia majówki było huczne (dosłownie, bo okraszone salwami wojaków-rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk) otwarcie odrestaurowanych Koszarów Napoleońskich z wystawą „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście", po której oprowadził Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Mężczyźni w mundurach z epoki napoleońskiej, którzy są rekonstruktorami oddają salwę honorową z muszkietów. Jeden z żołnierzy trzyma flagę z herbem Gdańska. W tle odrestaurowany budynek koszarów.
Uroczyste otwarcie Koszarów Napoleońskich uświetniły salwy z muszkietów wojaków-rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk.
Piotr Połoczański

- Po trzech latach prac konserwatorskich otwieramy Twierdzę dla zwiedzających. Jest to punkt zwrotny w historii tego obiektu. Do tej pory Twierdza była sezonowym obiektem, trwałą ruiną, którą mogły zwiedzać tylko zorganizowane grupy z przewodnikiem. Od dzisiaj Twierdza zmienia się w obiekt całoroczny - miejsce prowadzenia permanentnej działalności muzealnej, wystawienniczej i edukacyjnej – mówił podczas otwarcia Waldemar Ossowski.

Dyrektor wyjaśnił także skąd nazwa Koszary Napoleońskie.

- Cesarz Napoleon po zdobyciu Gdańska przez wojska francuskie i polskie obawiał się ataku ze strony Rosji, więc postanowił silnie wzmocnić fortyfikacje Gdańska. Tak aby przekształcić miasto w „Gibraltar Północy", chroniący flankę wielkiej armii w trakcie marszu na Moskwę. Z tego okresu zostało w Gdańsku kilka obiektów, z których najważniejszy jest właśnie budynek Koszar Napoleońskich, który staje się teraz galerią muzealną i budynkiem wielofunkcyjnym.

Tłum ludzi obserwuje otwarcie Twierdzy Wisłoujście. Na pierwszym planie stoją ludzie na poziomie fotografa, dalej na wałach, na ostatnim planie na wieży.
Uroczyste otwarcie obserwowano z różnych poziomów Twierdzy - ziemi, wałów i wieży, na którą można było się wdrapać po odstaniu długiej kolejki.
Piotr Połoczański

Współfinansowanie kluczem do sukcesu

Jak mówił dyrektor Muzeum Gdańska, otworzone w sobotę obiekty odzyskały dawny blask dzięki pozyskaniu środków finansowych, umożliwiających wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich, rewitalizacyjnych i remontowych. Środki pochodziły z funduszy zarządzanych przez marszałka województwa, jak Pomorski Fundusz Rozwoju, bardzo mocnego wsparcia Miasta Gdańska a także dofinansowania z programu Archeobalt.

Grupa samorządowców i polityków zwiedza wystawę w odrestaurowanych Koszarach Napoleońskich. Oprowadza ich dyrektor Muzeum Gdańska.
Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski oprowadza po wystawie „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście". Wśród zwiedzających są m. in. (od prawej): Kamila Błaszczyk, radna Gdańska; Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; Magdalena Adamowicz, eurodeputowana.
Piotr Połoczański

W uroczystym otwarciu wzięli także udział goście honorowi, jak poseł na Sejm RP Piotr Adamowicz, eurodeputowana Magdalena Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Jacek Zwolak, przedstawiciele służb oraz gospodarz miejsca - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która w przemówieniu zwróciła uwagę na bardzo ważne finansowanie unijne.

- Myślę, że to co dzisiaj widzimy, zarówno jako dziedzictwo materialne ale i niematerialne, czym jest odwoływanie się do tradycji Garnizonu Gdańsk, tradycji muzycznej, pokazuje że w Gdańsku troszczymy się o tradycje. To jest coś bardzo ważnego. Po to, żeby z tej tradycji wyciągać wnioski na przyszłość. Te zmiany, jak mówił pan dyrektor, nie byłyby możliwe bez pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, zapraszając jednocześnie do wspólnych obchodów 20. rocznicy członkostwa Polski w EU w środę 1 maja. - Będziemy się cieszyli wspólnie z członkostwa we wspólnocie europejskiej. Bo ta Twierdza to jeden z licznych dowodów, dlaczego warto być w tej wspólnocie.

Nowe oblicze Twierdzy Wisłoujście. Wiemy kiedy zakończy się rewitalizacja

Stanowisko pokazów dawnych zawodów. Ubrany w średniowieczny strój mężczyzna z siwą brodą pokazuje miskę z różnymi przedmiotami.
Zwiedzających przyciągnęła do Twierdzy piękna pogoda oraz bogaty program warsztatów i pokazów dawnych specjalistów.
Piotr Połoczański

Majówka z Twierdzą Wisłoujście potrwa 9 dni

Bogaty sobotni program wróży dobrze na kolejne dni majówki. Oprócz znanych już punktów pojawią się w kolejnych dniach kolejne atrakcje. Poznamy m. in. robotę bartnika, obróbkę bursztynu, dawną produkcję mydła, gry i zabawy rycerskie i plebejskie, jak profesjonalne walki, rycerski w-f, rzut oszczepem, przeciąganie liny, bieg dam. Poznamy tajniki pieczenia chleba, fachu alchemika, zielarki, garncarza, obejrzymy pokaz średniowiecznej mody.

Szczegóły programu Majówki z Twierdzą Wisłoujście na stronie Muzeum Gdańska.

ZOBACZ MOMENT OTWARCIA TWIERDZY NA FILMIE

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask