• Start
  • Wiadomości
  • Twierdza Wisłoujście - archeolodzy zapraszają na wykopaliska od wtorku do czwartku

Twierdza Wisłoujście - archeolodzy zapraszają na wykopaliska od wtorku do czwartku

Przy Twierdzy Wisłoujście archeolodzy od kilku tygodni prowadzą wykopaliska przy koszarach napoleońskich i w pobliżu pozostałości nowożytnego kościoła pw. św. Olafa. Każdy, kto pojawi się przy Twierdzy między 23 a 25 lipca będzie mógł nie tylko zobaczyć wydobyte z ziemi zabytki, ale także wejść z archeologami do wykopów i poznać ich pracę. Wstęp wolny.
23.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Archeolog podczas prac przy Twierdzy Wisłoujście
Archeolog podczas prac przy Twierdzy Wisłoujście
J. Dąbal (Uniwersytet Gdański)

 

Polsko-duńska ekipa archeologów pod kierunkiem dr Joanny Dąbal od 7 lipca prowadzi badania  na terenie Szańca Wschodniego Twierdzy Wisłoujście. Z trzech wykopów wydobyli 2 tysiące zabytków, odsłonili także fragment fundamentów koszar napoleońskich, które do połowy 2021 r. zostaną zrewitalizowane i zaadaptowane centrum archeologiczne obsługujące ruch turystyczny w oddziale Muzeum Gdańska.


Zobacz relację wideo z wykopalisk

 

Turystyka archeologiczna dla każdego

Zanim wykopy zostaną zasypane, a naukowcy przystąpią do opracowywania wyników badań i konserwacji zabytków, przy stanowisku odbędą się Otwarte Dni Archeologiczne.

Jeszcze między 23 a 25 lipca (wtorek - czwartek; pierwsza odsłona Dni miała miejsce 22 lipca) każdy chętny będzie mógł zapoznać się na bieżąco z pracą archeologów oraz postępami i rezultatami ich prac. Będzie to także nie lada okazja by zejść do stanowiska archeologicznego, zobaczyć jak wygląda codzienna praca archeologa i jakie tajemnice przeszłości kryją się pod powierzchnią ziemi.

- Zazwyczaj o wynikach badań archeologicznych dowiadujemy się z prasy i telewizji, albo oglądając zabytki w muzeach. Dzięki Otwartym Dniom Archeologicznym będziemy mogli uczestniczyć w badaniach i może nawet uda się nam współuczestniczyć w archeologicznym odkryciu - zachęca dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska. - Przy stanowiskach będzie można dotknąć wydobytych zabytków, zobaczyć jak wyglądają przed i po konserwacji. Nasza propozycja to ciekawa i bezpłatna oferta dla turystów oraz rodzin z dziećmi.

 

Las na Szańcu Wschodnim - miejsce wykopalisk przy Twierdzy Wisłoujście
Las na Szańcu Wschodnim - miejsce wykopalisk przy Twierdzy Wisłoujście
fot. J. Dąbal (Uniwersytet Gdański)

 

Koszary i przykościelny ogród

Podczas badań archeologów prowadzonych w trzech niewielkich wykopach odnaleziono blisko 2000 zabytków datowanych między XVII wiekiem a pierwszą połową XX wieku. Wśród znalezisk są elementy dawnych naczyń oraz przedmioty codziennego użytku, np. nożyczki, guziki oraz monety.

- Badania miały na celu weryfikację kartograficznych przedstawień lokalizacji pozostałości fundamentów nowożytnego kościoła św. Olafa oraz sprawdzenie stanu zachowania wybudowanych na pocz. XIX w. koszar napoleońskich - tłumaczy Andrzej Gierszewski. - Zamiast na fundamenty, trafiliśmy na przykościelny ogródek, z którego wydobyto i zabezpieczono największą ilość zabytków. Koszary nas zaskoczyły. Okazało się, że postawiono je na fundamentach starszej konstrukcji, na co wskazuje sposób jej przygotowania.

 

Lokalizacja kościoła św. Olafa na mapie Strakowskiego z 1673 r.,
Lokalizacja kościoła św. Olafa na mapie Strakowskiego z 1673 r.,
iBedeker. z zasobu Tajnego Archiwum Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego w Berlinie-Dahlem

 

Tajemnice przeszłości będzie można poznać nieodpłatnie od poniedziałku do środy (22-24 lipca) w godz. 10.00-16.00, natomiast w czwartek (25 lipca) od godziny 10.00 do 12.00.

Kolejne wykopaliska planowane są na przyszły rok, a więcej o efektach tegorocznych działań archeolodzy opowiedzą w styczniu przyszłego roku. 

 

Open Archaeo-Days Wisłoujście 2019: Szaniec Wschodni - Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1; wstęp bezpłatny; języki zwiedzania: polski i angielski.

Dojazd: tramwaj wodny F5 oraz autobusy linii 106, 138 i 606, rower, samochód.

 

Wizualizacja UE do publikacji na końcu materiału prasowego

Międzynarodowe, polsko-duńskie badania powierzchniowe prowadzone od 7 lipca br. w ramach projektu Archaeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg South Baltic 2014-2020. Wart nieco ponad 2 mln EUR projekt realizują Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Museum of Bornholm, Uniwersytet w Aarhus oraz Uniwersytet w Lund.

  

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza