Na co dzień fani dwóch kółek nie mają możliwości przejechania tunelem pod Martwą Wisłą. Ta pojawia się sporadycznie. Dlatego część gdańskich rowerzystów skorzystała z okazji i pojawiła się w sobotnie przedpołudnie, 22 kwietnia, by uczcić pierwszą rocznicę otwarcia podwodnego tunelu.
Na trasie nie było aż takich tłumów, jak rok temu podczas Dnia Otwartego. Powodem niższej frekwencji była zapewne wietrzna i zimna pogoda. Ci, którzy jednak zdecydowali się wyjechać z domów w sobotnie przedpołudnie, zapewniali, że nie żałują.
- Pozdrawiam policję, która dla tego wydarzenia w drodze wyjątku nie wystawia mandatów za brak świateł rowerowych - pisał na facebooku Paweł Karczewski, jeden z uczestników przejazdu.
W wydarzeniu wziął też udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zapowiedział, że pomysł wspólnego przejazdu podoba się gdańszczanom, dlatego stanie się coroczną tradycją. Kto przegapił urodzinowy przejazd, jego strata. Ale głowa do góry, bo kolejny przejazd już za rok!
ZOBACZ FILM Z PRZEJAZDU ROWEROWEGO
Tunel pod rzeką to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Ma ponad 1,3 km długości, a w najgłębszym miejscu przebiega pod dnem rzeki 35 metrów poniżej lustra wody.
Przekop połączył Letnicę z rejonem Westerplatte i Portem Północnym. To najważniejszy element Trasy Słowackiego, która wraz z Trasą Sucharskiego stanowi tzw. ramę komunikacyjną Gdańska.
Quiz o Gdańsku. Co wiesz o tunelu pod Martwą Wisłą?
Dzięki bezpośredniemu połączeniu z Trasą Sucharskiego oraz Obwodnicą Południową możliwe było wyprowadzenie poza ścisłe centrum ciężkiego ruchu tranzytowego, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz jakości powietrza w mieście. Inwestycja przyczyniła się też do poprawy komunikacji pomiędzy terenami przemysłowymi i portowymi położonymi po obu brzegach Martwej Wisły.
Z tunelu pod Martwą Wisłą zadowolona jest większość mieszkańców Gdańska.
Pojawiają się oczywiście głosy niezadowolenia.
Czytaj także:
Rok z tunelem pod Martwą Wisłą. Jak zmienił Gdańsk - pięć opinii
Wielkie mycie tunelu pod Martwą Wisłą - już zrobione [ZOBACZ]
W tunelu można już jechać 70 km/h. Ale uwaga! Wciąż pod czujnym okiem służb
Co oni wyprawiają! Niebezpieczni kierowcy śledzeni okiem kamery w tunelu
Mamy tunel pod Martwą Wisłą. Teraz musimy nauczyć się nim jeździć, bo bywa różnie
Od 16 września jeździmy Tunelem im. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego
Hiszpanie dali Gdańskowi figurę św. Barbary. Dlaczego?
Budowa Tunelu pod Martwą Wisłą - 4 lata w 8 minut
Tunel okazał się hitem! 35 tysięcy samochodów na dobę
Spróbuj to policzyć! Tunel w liczbach
Tunel - zmienił i wciąż zmienia ruch w mieście
Klaksony pod Martwą Wisłą. Jak otwierano tunel - relacja
ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZEJAZDU ROWEROWEGO