• Start
  • Wiadomości
  • Tunel pod Martwą Wisłą imienia abp Tadeusza Gocłowskiego

Tunel pod Martwą Wisłą imienia abp Tadeusza Gocłowskiego

Radni Miasta Gdańska jednogłośnie przyjęli dziś uchwałę nadającą nazwę „Tunel im. abp. Tadeusza Gocłowskiego” pierwszemu tunelowi drogowemu w Polsce przebiegającemu pod wodą - tunelowi pod Martwą Wisłą.
30.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tunel pod Martwą Wisłą został otwarty 24 kwietnia 2016 roku

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Gdańsku 3 maja 2016 r. Z wnioskiem o nadanie nazwy tunelowi w Letnicy i Przeróbce wystąpił w czerwcu Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomnijmy, że 28 kwietnia 2016 r. Rada Miasta przyznała arcybiskupowi Tadeuszowi Gocłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.


Z uzasadnienia uchwały:

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 r. w Piskach. Ksiądz Gocłowski święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. Studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i na Papieskim Uniwersytecie Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego. Był wykładowcą w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie i w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku, gdzie trzykrotnie był rektorem. W 1984 r. został biskupem diecezjalnym w Gdańsku, zaś w 1992 r. otrzymał nominację na arcybiskupa metropolitę gdańskiego.

Dwukrotnie w swojej diecezji gościł papieża Jana Pawła II – w 1987 i 1999 r. W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Odegrał znaczącą rolę w wydarzeniach politycznych lat 80 i 90. Jako przedstawiciel Kościoła brał udział w rozmowach strony opozycyjnej z władzami PRL. W latach 1988 –1989 uczestniczył w rozmowach w Magdalence.

W 2011 r. został odznaczony Orderem Orła Białego za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju i za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi. Historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski. W latach osiemdziesiątych XX wieku arcybiskup Tadeusz Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ „Solidarność”. Doskonale rozumiał historyczną rolę „Solidarności” i w trudnych latach wspierał środowisko gdańskiej opozycji demokratycznej.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski był także między innymi członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy”.


Czytaj także o abp Gocłowskim:

Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego [RELACJA]

Marta Gocłowska, krewna: o zmarłym arcybiskupie i Gdańsku

Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego - PEŁNA RELACJA 

Do zobaczenia w niebie. Co zawiera testament arcybiskupa

Ostatnia droga abpa Tadeusza Gocłowskiego - ZDJĘCIA


Czytaj także o tunelu pod Martwą Wisłą:

Tłumy pod Martwą Wisłą. W niedzielę jadą auta [WIDEO]

Jeżdżą pod rzeką. Tunel pod Martwą Wisłą - już na całego!

Tunel pod Martwą Wisłą zamkniety. Co się wtedy dzieje? [WIDEO]

Osiem rowerów przejedzie jednym kursem pod Martwą Wisłą

Przyczepa na 20 rowerów ułatwi przejazd pod Martwą Wisłą



TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic