• Start
  • Wiadomości
  • Trzecie urodziny sklepu charytatywnego „Z dobrej ręki”. Cztery loterie i nagrody niespodzianki  

Trzecie urodziny sklepu charytatywnego „Z dobrej ręki”. Cztery loterie i nagrody niespodzianki

„Z dobrej ręki” to sklep charytatywny prowadzony przez Gdańską Spółdzielnię Socjalną, który zapewnia miejsca pracy osobom potrzebującym aktywizacji zawodowej. Przez trzy lata działania zdobył sobie wierną rzeszę darczyńców i kupujących. Od wtorku 9 listopada 2021 roku sklep rozpoczyna urodzinowe świętowanie zapraszając na loterie, w których można wygrać prawdziwe perełki.
09.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze sklepu, stoją półki z książkami, bibeloty, szkło, ceramika
Sklep oferuje artykuły wyposażenia wnętrz m.in.: dekoracje, bibeloty, naczynia, szkło, porcelanę, kryształy, lampy, zegary, tekstylia, drobne meble (np. stoliki kawowe). Znaleźć tu można także biżuterię, torebki i apaszki.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pierwsi klienci pojawili się w sklepie przy ul. Wolności 11 w gdańskim Nowym Porcie 5 listopada 2018 roku. Dziś sklep oferuje szeroko pojęte artykuły wyposażenia wnętrz m.in.: dekoracje, bibeloty, naczynia, szkło, porcelanę, kryształy, lampy, zegary, tekstylia, drobne meble (np. stoliki kawowe). Znaleźć tu można także biżuterię, torebki i apaszki. Na półkach jest też rękodzieło wytwarzane przez osoby z niepełnosprawnością i długotrwale bezrobotne. Asortyment “Z dobrej ręki” zmienia się, cały czas pojawiają się nowe rzeczy.

 

 

Jak tłumaczy Katarzyna Littwin, prezes Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, która prowadzi sklep, celem spółdzielni jest aktywizacja zawodowa osób, które same nie są w stanie odnaleźć się na rynku pracy. To z myślą o nich powstał ten sklep. Pracuje w nim rotacyjnie około dziesięciu osób. Są wśród nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także takie które jeszcze nigdy nie pracowały i potrzebują wsparcia w zawodowym usamodzielnieniu się. Zajmują się sprzedażą, przygotowaniem towarów do ekspozycji, promocją działalności i pozyskiwaniem darczyńców.

- Na razie mamy więcej darczyńców niż kupujących - mówi Aleksandra Zajączkowska, koordynator projektu “Z dobrej ręki” w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - W Polsce idea sklepów charytatywnych nie jest tak popularna, na razie mamy głównie klientów z Nowego Portu. Rozwijamy się też w internecie, sklep prowadzi działalność na Allegro, wystawia pozyskane przedmioty na aukcjach i realizuje sprzedaż wysyłkową. Tam przede wszystkim sprzedajemy unikatowe rzeczy, które trafiają do nas takie jak gramofon, zabytkowy rosyjski zegarek, teraz mamy polską starą maszynę do pisania.

Misją sklepu jest utworzenie i utrzymanie miejsc pracy oraz skuteczna realizacja procesu aktywizacji zawodowej. Pozyskane ze sprzedaży środki w całości przeznaczane są na podnoszenie kwalifikacji osób odsuniętych od rynku pracy, przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami. Dzieje się tak właśnie przez "próbki pracy", szkolenia i warsztaty, które kończą się zatrudnieniem osoby wspieranej w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Dzięki działalności sklepu spółdzielnia może wspierać organizacje pozarządowe lub indywidualne osoby będące w potrzebie.

 

Wnętrze sklepu, półki z książkami, przed nimi stoi starsza kobieta
Misją sklepu "Z dobrej ręki" jest utworzenie i utrzymanie miejsc pracy i aktywizacja zawodowa osób nie mających szans na rynku pracy
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- W urodziny startujemy od rana i zaczynamy od pierwszej, wielkiej loterii, gdzie wygrana to niespodzianka - dodaje Aleksandra Zajączkowska. -  Loteria będzie powtarzana co wtorek przez cały listopad, łącznie cztery loterie. Wszelkie zyski uzyskane z zakupu losów na loterie przeznaczone zostaną na wsparcie akcji charytatywnej „Każdy może pomóc” skierowanej do potrzebujących dzieci. Koszt jednego losu to 5 zł. Dodatkowo w tygodniu od 9 do 13 listopada obowiązuje 30 procent na towary oznaczone pomarańczową metką (używane), w kolejnych tygodniach zniżki się zmniejszają do 20 i 10 procent. 

 



Gdańska Spółdzielnia Socjalna jest podmiotem ekonomii społecznej zajmującym się aktywizacją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym. Spółdzielnia stara się wspierać osoby, które mają problemy w odnalezieniu się na otwartym rynku pracy, przede wszystkim osoby: długotrwale bezrobotne (w tym powyżej 50. roku życia), z niepełnosprawnością intelektualną bądź ruchową, wychodzące z bezdomności, młodzież z pieczy zastępczej, osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Spółdzielnia działa od czerwca 2011 roku, została założona przez 7 organizacji pozarządowych. 

Działalność Spółdzielni opiera się głównie na realizacji tzw. wiązki usług społecznych. Spółdzielnia we współpracy z Gminą Miasta Gdańska i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku realizuje usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania osób objętych pomocą, usługi asystenta osoby niepełnosprawnej z zaburzeniami psychicznymi, realizuje usługi naprawcze w ramach projektu Złota rączka dla seniora oraz dostarcza meble w ramach projektu Meble od serca. Dodatkowo Spółdzielnia świadczy usługi porządkowe oraz obsługuje szalety miejskie.


Przedmioty, które można oddawać i kupować:

- lampy, tekstylia, obrazy, dekoracje, nakrycia stołów, porcelanę, biżuterię, zabawki, książki, niewielkie meble (małe stoliki kawowe, stoliki nocne, konsole)

 

Sklep mieści się przy ul. Wolności 11 w Nowym Porcie, otwarty od wt. do piątku w godz. 9-17, a w soboty od 10-14.

Allegro: sklep_gss

FB: Sklep charytatywny ”Z dobrej ręki” @SklepZdobrejreki

IG: sklepzdobrejreki

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór