Trzeci świetny mecz w Gdańsku. Dania w finale mistrzostw świata po zwycięstwie nad Hiszpanią

Dania i Hiszpania zagrały w piątek, 27 stycznia, w Ergo Arenie w półfinale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. Był to trzeci mecz turnieju rozgrywany w Gdańsku i trzeci znakomity. Po wielkich emocjach Duńczycy pokonali Hiszpanów i awansowali do finału, w którym walczyć będą o trzeci z rzędu tytuł mistrzowski z reprezentacją Francji.
27.01.2023
Zawodnik w błękitnej koszulce z nagrodą. Obok po lewej odchodzący mężczyzna w garniturze
Niklas Landin Jacobsen - najlepszy zawodnik meczu

Półfinał mistrzostw świata, czyli trzeci mecz w Gdańsku

Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych kończą się w niedzielę, 29 stycznia. Jednym z miast gospodarzy był Gdańsk, w którym zaplanowano tylko trzy mecze, ale bardzo ważne: dwa ćwierćfinały i półfinał.

W kapitalnych ćwierćfinałach rozgrywanych w Ergo Arenie w środę, 25 stycznia, Hiszpania po dwóch dogrywkach pokonała Norwegię a Francja rozbiła Niemców. W piątek, 27 stycznia, rozgrywane były półfinały: w Gdańsku Dania - Hiszpania, w Sztokholmie Szwecja - Francja.

Duńczycy faworytami

Dania i Hiszpania - obok Francji i Szwecji - to reprezentacje, które w ostatnich kilku latach najczęściej grają o medale.

Hiszpanie zdominowali mistrzostwa Europy, sięgając dwa razy po złoto (2018, 2020) a przed rokiem po srebro. W 2021 roku zdobyli dwa brązowe medale: mistrzostw świata a potem olimpijski (igrzyska olimpijskie ze względu na pandemię zostały przesunięte z 2020 o rok).

Duńczycy z kolei w latach 2019 i 2021 sięgali po tytuły mistrza świata, w 2021 byli też wicemistrzami olimpijskimi a w 2022 wywalczyli brąz mistrzostw Europy.

W powszechnej opinii fachowców faworytem meczu między obu zespołami byli Duńczycy.

Piłkarze w białych koszulkach i jeden w niebieskiej cieszą się
Duńczycy mają się z czego cieszyć: po raz trzeci z rzędu zagrają w finale mistrzostw świata ...

Faworyci dominowali

W 10. minucie po rzucie Magnusa Landina Jacobsena było 6:4 dla faworytów. Simon Pytlick podwyższył na 7:4, po chwili rzut Jorge Maquedy obronił Niklas Landin Jacobsen, starszy z braci, od lat jeden z najlepszych bramkarzy świata. I właśnie Niklas Landin był zmorą hiszpańskich szczypiornistów.

Duńczycy w pierwszej części gry przeważali. Grali pewnie i z polotem. W jednej z akcji - piłka trafiła do Mikkela Hansena, ten pilnowany przez dwóch rywali, odrzucił piłkę za siebie na wysokości biodra (wyglądało jakby ją upuścił), metr za nim stał obrotowy Simon Hald Jensen ... zebrał piłkę i pewnie rzucił swojego jedynego gola w meczu. Hiszpanie byli zdezorientowani, kilka chwil później trener zarządził grę na dwóch obrotowych, ale w tamtym momencie niewiele to zmieniło.

Kibice na trybunach
... podobnie jak duńscy kibice na trybunach Ergo Areny

Hiszpanie gonili, emocjonująca końcówka

Po pierwszej połowie faworyci z Danii prowadzili pięcioma golami (15:10), po trzech kwadransach mieli już tylko jednego gola przewagi (20:19). Hiszpanie doskonale bronili (m.in. gra na dwóch obrotowych zaczęła przynosić efekty), do poziomu Niklasa Landina dobijał hiszpański bramkarz Gonzalo Perez de Vargas.

Duńczycy jednak w końcu się przełamali, z 21:20 wyprowadzili na 23:20. Trener Hiszpanów poprosił o czas. W tym momencie do końcowej syreny było jeszcze niewiele ponad siedem minut. Wrócili na parkiet. Niklas Landin obronił rzut Alexa Dujszebajewa, Emil Jacobsen trafił w poprzeczkę a Hiszpanie zgubili piłkę pod bramką rywali. W 56. minucie ciągle było 23:20. W ciągu kolejnych 60 sekund Duńczycy dwukrotnie pokonali de Vargasa. 25:21. Dwie bramki z rzędu Landinowi wbili też Hiszpanie. W 57 minucie i 50 sekundzie było 25:22 dla Duńczyków.

Hansen źle podawał, Hiszpanie przejęli piłkę i gol. 25:23. Czas dla Duńczyków na 82 sekundy do końcowej syreny.

Gdy na zegarze pojawił się czas 58:52, sędziowie z Niemiec podyktowali rzut karny dla Danii (obrona w kole). De Vargas obronił rzut Hansena!!! Akcja Hiszpanów, Landin obronił rzut Daniela Dujszebajewa, ale sędziowie zarządzili rzut karny (także obrona w kole). Landin obronił rzut Ferrana Sole!!!

25 sekund do końca. Hiszpanie pilnowali każdy swego, Jakobsen z lewego skrzydła przypieczętował awans Duńczyków po raz trzeci z rzędu do finału. Czy będzie trzecie złoto z rzędu? Przekonamy się w niedzielę, 29 stycznia, w Sztokholmie. Rywalem będzie Francja, która pokonała Szwecję 31:26.

Niklas Landin Jakobsen został wybrany MVP meczu, miał aż 58 procent skuteczności obron. Nagrodę bramkarzowi reprezentacji Danii wręczył zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski.

Dania - Hiszpania 26:23 (15:10)

Dania: N Landin - Pytlick 6, Saugstrup 5, Hansen 3, Gidsel 3, M. Landin 2, Jakobsen 2, Hald 1, Kirkelokke 1, Joergensen 1, Mollgard, Plogv, Mollgaard, Lauge Schmidt

Hiszpania: Perez de Vargas 1 - A. Dujszebajew 5, Fernandez 3, Sole 3, Serdio 3, Canellas 2, Figueras 1, Valera 1, D. Dujszebajew 1, Odriozola 1, Sanchez Migallon 1, Pecina, Guardiola, Maqueda, Casado