Z powodu pandemii koronawirusa ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do egzaminu dojrzałości miesiąc później, a tegoroczne matury odbywają się w warunkach reżimu sanitarnego. Oznacza to szczególne środki ostrożności, które muszą zachować uczniowie: dezynfekcja rąk, twarz i nos zasłonięte maseczką lub przyłbicą, zachowywanie bezpiecznego dystansu.
Odległości pomiędzy stolikami, przy których maturzyści piszą egzaminy, muszą wynieść minimum 1,5 metra. Dystans społeczny obowiązuje także poza salami egzaminacyjnymi. Nie można wnosić telefonów komórkowych i maskotek. W tym roku nie ma też egzaminów ustnych.
- Tegoroczny egzamin maturalny, mimo obostrzeń związanych z pandemią, przebiega bez zakłóceń - mówi Piotr Kowalczuk, prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Placówki edukacyjne Miasta przygotowały się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, ministrów zdrowia i edukacji. Jestem ogromnie wdzięczny dyrektorom, kadrze pedagogicznej i personelowi szkół za to, że swoimi, jak zawsze, profesjonalnymi działaniami sprawiają, że młodzi ludzie mogą skupić się na egzaminie. Teraz najważniejsze, żeby zdający pamiętali, by dobrze wypoczywać, dotleniać mózg, nawadniać organizm, zrelaksować się i zadbać o rodziców i opiekunów, bo przeżywają zawsze bardziej...
Matury czas start! Zobacz, jak wyglądają przygotowania w jednym z gdańskich liceów
- Przygotowanie logistyczne do tegorocznych matur to było i cały czas jest naprawdę duże wyzwanie - mówi Agnieszka Tomasik. - Trzeba było pogodzić procedury maturalne i sanitarne. Mieliśmy dwa podstawowe priorytety: rozdzielić uczniów i podzielić na małe podgrupy, żeby na wypadek zakażenia i kwarantanny jak najmniej uczniów musiało zostać w domu. Mamy więc wydzielone osobne wejścia do szkoły, odległość między wejściem do szkoły a salą egzaminacyjną jest możliwie najkrótsza. Wyzwaniem było także zabezpieczenie kadry i osób sprzątających, żeby nie przebywały razem kilku godzin w jednej przestrzeni.
Do matury w "czternastce" (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 to LO XIV i SP nr 5) przystąpiło 90 tegorocznych absolwentów z trzech klas. Jak mówi dyrektor Tomasik uczniowie rozmawiali głównie o maturalnych tematach, opracowaniach, powtarzali wiadomości, dzielili się wiedzą.
- Nie było mowy o epidemii - mówi Agnieszka Tomasik. - Koncentrowali się na egzaminach i na tym, żeby je dobrze zdać. Czuli się bezpiecznie w warunkach, które im przygotowaliśmy. To dobrze.
Z kolei w LO nr XV egzaminy zdaje prawie 200 maturzystów, podzielonych na mniejsze grupy, wchodzący do szkoły pięcioma wejściami. Dziś w środę angielski na poziomie rozszerzonym i podstawowym zdawało tu 160 osób. To ostatni egzamin podczas tegorocznych matur, który gromadzi duże grupy uczniów. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najczęściej wybieranym przez tegorocznych maturzystów przedmiotem pisemnym na poziomie rozszerzonym jest właśnie język angielski, potem geografia, matematyka, język polski i biologia.
Dłuższe, do pięciu tygodni, dyżury żłobków i przedszkoli - tak zapowiada się lato 2020 roku w Gdańsku
Na razie wszystko idzie gładko - mówi Ewa Szymska, dyrektor XV LO w Gdańsku. - Przygotowanie bezpiecznych warunków dla uczniów i nauczycieli, pracowników obsługi szkoły na ten czas nie było proste mimo naszego wieloletniego przecież doświadczenia z maturami. Ale udało się, młodzież jest bardzo zdyscyplinowana, skupiona na tym, żeby jak najlepiej zdać maturę.
- Wszystkim zdającym w tym roku, przygotowującym przez lata do egzaminu dojrzałości, przeprowadzającej go kadrze oraz wspomnianym rodzicom i opiekunom życzę odporności i najlepszego! - dodaje prezydent Kowalczuk. - Wyniki, jak zawsze, będą złożoną wieloletniego wysiłku i zaangażowania w rozwój osobisty, dobrego stanu psychofizycznego danego dnia oraz szczęścia trafienia w lubiane działy edukacji.
Zespoły szkół, w skład których wchodzą licea i podstawówki czeka w przyszłym tygodniu kolejne wyzwanie - trzy dni egzaminu ósmoklasisty. Na szczęście jak mówią dyrektorzy liceów - egzaminy maturalne będą już wtedy gromadzić znacznie mniej uczniów.
Do tegorocznej matury ze szkół na terenie Gdańska przystępuje 4038 uczniów po raz pierwszy i 891 uczniów kolejny raz. Egzamin w Gdańsku odbywa się łącznie w 63 szkołach samorządowych i niesamorządowych. W tym roku decyzją MEN nie ma egzaminu ustnego. Wyjątkiem są uczniowie, którzy w toku rekrutacji na uczelnię zagraniczną są zobowiązani przedstawić wynik części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego. Łącznie takich uczniów w Gdańsku jest ośmiu.
Zobacz fotoreportaż z XIV LO naszego fotoreportera Grzegorza Mehringa: