• Start
  • Wiadomości
  • Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju

Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju

Kacper Falkiewicz, mieszkaniec Gdańska, uczeń III LO w Gdańsku, Mike Ryan, mieszkaniec Sopotu, uczeń III LO w Gdyni i Nicolas Rauber, mieszkaniec Sopotu, uczeń Gdańskiego Liceum Autonomicznego, wydrukowali dotąd ponad 3000 przyłbic, które przekazali 33 różnym instytucjom, zarówno w Trójmieście, jak i w pozostałych częściach kraju. Na tym nie zamierzają poprzestać. Potrzebują jednak wsparcia.
13.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzech licealistów: Kacper Falkiewicz, Mike Ryan i Nicolas Rauber, wydrukowali dotąd ponad 3000 przyłbic, które przekazali m.in. trójmiejskim szpitalom
Trzech licealistów: Kacper Falkiewicz, Mike Ryan i Nicolas Rauber, wydrukowali dotąd ponad 3000 przyłbic, które przekazali m.in. trójmiejskim szpitalom
Fot. Archiwum prywatne

 

Rząd utrzymuje ograniczenia. Nowe: przełożone egzaminy i obowiązkowe maseczki

 

Wobec doniesień medialnych o braku podstawowych środków ochronnych dla lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników służby zdrowia, a także licznych apeli medyków, obojętnie nie przeszli trzej nastolatkowie: Kacper, Mike i Nicolas. Zainicjowali akcję “Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D”, w ramach której wydrukowali dotąd ponad 3 tysiące ochronnych przyłbic. Pierwsze z nich trafiły do pracowników Szpitala Morskiego w Gdyni. Kolejne partie przekazano m.in. do szpitala Copernicus na Zaspie, 7. Szpitala Marynarki Wojennej oraz szpitala dziecięcego w Oliwie. Podarowano je również pracownikom Medicover, przychodni na Jasieniu, pracownikom sądu i osobom pracującym w autobusie SOS, który wspiera bezdomnych. We wtorek, 14 kwietnia, przyłbice dostarczone zostaną do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Przekazano je także do organizacji działających w Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Nowym Sączu, Szczecinie, Elblągu i Warszawie.

 

22
Fot. Archiwum prywatne

 

Kacper, Mike i Nicolas są kolegami, znają się od lat. Wspólnie trenowali windsurfing w Sopockim Klubie Żeglarskim. Kacper jakiś czas temu zmienił klub, i dyscyplinę, ale kontakt z pozostałą dwójką pozostał.

- Nasza akcja zaczęła się tak naprawdę od Mike'a. Zadzwonił do mnie z pytaniem, czy mam nadal drukarkę 3D, bo chce zająć się drukowaniem przyłbic. Z czasem udało nam się pozyskać kilku sponsorów, którzy zapewnili nam sprzęt niezbędny do pracy - opowiada Kacper Falkiewicz. - W drukowaniu i składaniu przyłbic wspierają nas nasi najbliżsi, ale też kilku kolegów z Klubu Żeglarskiego. Od trzech lat biorę udział w, organizowanym przez tutejszy Starter, Gdańsk Business Week. Dzięki temu wiedziałem, w jaki sposób zorganizować sprzęt, gdzie i do kogo można odezwać się w tej sprawie - nie ukrywa.

 

  Bezdomność vs. COVID-19. Akcja studentów UG i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

 

Na propozycję licealistów odpowiedziało już kilka firm i instytucji. I tak: Fundacja im. Św. Patryka zakupiła sześć nowych drukarek 3D, a portal aukcyjny Allegro kolejne 10. Poza tym III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne udostępniły do użytku swoje drukarki. Firmy Marcopol Sp. z o.o. i Olmet Sp. z o. o. przekazały śruby do montażu przyłbic, a firmy: Staples i Dalkom podarowały folie. Firma Simplify3D udostępniła profesjonalne oprogramowanie, a firma Posperita - plotery laserowe do wycinania szybek do przyłbic.

Akcję wsparło również Miasto Sopot, które udostępniło pomieszczenie, gdzie uruchomione zostaną kolejne drukarki.

 

11
Fot. Archiwum prywatne

 

Pomysłodawcy zamierzają wydrukować jeszcze więcej przyłbic, ale niezbędne jest wsparcie finansowe. Dlatego utworzyli zbiórkę w serwisie zrzutka. pl. Można ją znaleźć TUTAJ.
Za zebrane środki kupione zostaną kolejne drukarki oraz materiały eksploatacyjne. Informacji o całej akcji można znaleźć także na Facebooku

 

Inicjatorzy akcji “Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D”:

Mike Ryan, mieszkaniec Sopotu, uczeń trzeciej klasy III LO w Gdyni, pasjonat druku trójwymiarowego, kierownik szkolnej pracowni druku 3D. Od półtora roku zajmuje się rozwojem innowacyjnego urządzenia endoskopowego jego autorstwa, które poddane zostało procedurze patentowej. Maturzysta, przyszły inżynier biomedyczny. 

Kacper Falkiewicz, mieszkaniec Gdańska, uczeń drugiej klasy III LO w Gdańsku, w klasie o profilu matematyczno-geograficznym, pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się technologią, wydrukiem 3D, współorganizator wielu trójmiejskich konferencji i wydarzeń o tematyce biznesowej dla młodzieży. Angażuje się w różne inicjatywy społeczne.

Nicolas Rauber, mieszkaniec Sopotu, uczęszcza do Gdańskiego Liceum Autonomicznego, do pierwszej klasy matematyczno-fizycznej, pasjonat druku trójwymiarowego. "Od zawsze" pomaga i uczestniczy w różnych inicjatywach i projektach.



TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok