Większość przychodni w Gdańsku rozpoczęła szczepienia dzień później, od wtorku, 26 stycznia 2021 roku, bo nie dotarły do nich na czas dostawy szczepionek z hurtowni farmaceutycznych. Bez problemów przebiega szczepienie osób w punktach szczepień znajdujących się na terenie szpitala tymczasowego w Gdańsku.
- Dostawa szczepionek dotarła do nas w poniedziałek, 25 stycznia, o godz. 15 - tłumaczy Jan Tumasz, dyrektor przychodni Aksamitna w Gdańsku. - Dlatego szczepienia mogliśmy rozpocząć od wtorku, 26 stycznia. Dziś otrzymało je 12 osób, jutro w środę kolejnych 18 osób i w ten sposób zrealizujemy wyznaczony limit 30 szczepionek tygodniowo. Wszystko poszło sprawnie i bez przeszkód, seniorzy przychodzili na wyznaczoną godzinę, nie było kolejki, wszyscy dobrze czuli się po zaszczepieniu.
Przychodnie w Gdańsku w ciągu kilku dni zapełniły harmonogramy szczepień do 31 marca 2021 roku. Tygodniowo mogą zaszczepić 30 osób, dla przychodni oznacza to, że zwykle od jednego do trzech dni poświęcą na szczepienia przeciw Covid-19 zapisanych seniorów.
- To oczywiście jest jakiś wysiłek organizacyjny dla przychodni - mówi Jan Tumasz. - W naszej przychodni oznacza to, że jeden lekarz i jedna pielęgniarka są oddelegowani do szczepień i nie zajmują się bieżącą pracą, ale z racji tego, że są to tylko dwa dni w tygodniu nie jest to dla nas obciążenie. Większym kłopotem były braki w asortymencie, który otrzymujemy razem z dostawą szczepionek - brakowało rękawiczek, gazików, strzykawek. Poradziliśmy sobie.
Od poniedziałku pracę punktów szczepień wspierali pracownicy służb wojewody, sanepidu i NFZ - od rana w teren ruszyło około 300 osób, które w wielu punktach szczepień pomagają seniorom, wspierają pracę punktów, rozdają ulotki informacyjne.
Pacjenci - przez pierwsze dwa dni szczepień - zadowoleni są z organizacji szczepień w szpitalu tymczasowym w Amber Expo (szczepienia organizuje w nim spółka Copernicus). To inaczej zorganizowana przestrzeń niż w przychodniach, inne godziny otwarcia, a przede wszystkim znacznie większe limity szczepionek.
- Szczepimy przez siedem dni w tygodniu od godz. 8 do 20 - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. - Pacjenci przychodzą na wyznaczone godziny, to bardzo usprawnia pracę, nie ma zatorów. W szpitalu tymczasowym w Amber Expo jest duża przestrzeń, nie ma tłoku. Działają dwa stanowiska do rejestracji i cztery na szczepienia. Zamierzamy szczepić 240 osób dziennie do marca. Średnio na pacjenta przeznaczone mamy 15 minut i to wydaje się wystarczające. Każdy zostaje jeszcze 15 minut po szczepieniu dla bezpieczeństwa. Mamy pozytywne informacje od pacjentów, którzy szczepienie otrzymali w Amber Expo, są zadowoleni.
Niedogodnością dla wielu seniorów i bliskich, którzy przywożą ich na szczepienia, są opłaty za parkowanie przed szpitalem czy przychodniami. Pomorski NFZ zasygnalizował ten problem pełnomocnikowi ds. szpitali tymczasowym w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Wyślemy prośbę do właścicieli, czyli w tym przypadku do miasta, obiektu i parkingu przy szpitalu tymczasowym w Gdańsku - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. organizacji szpitali tymczasowych. - O rozważenie zniesienia opłat za parkowanie dla seniorów. Zwrócimy się też do gmin, które odpowiadają za parkingi przy przychodniach, żeby też takie rozwiązanie wzięły pod uwagę.
Według danych rządowego serwisu "Szczepimy się" w powiecie Gdańsk 26 stycznia 2021 roku:
- Liczba wykonanych szczepień to 21 242
- Dzienna liczba szczepień - 1287
- Liczba szczepień druga dawka ogółem - 2871.