• Start
  • Wiadomości
  • Obchody Sierpnia'80: zagłuszany Wałęsa i otwarta brama stoczni

Obchody Sierpnia'80: zagłuszany Wałęsa i otwarta brama stoczni

Piątek jest w Gdańsku dniem obchodów podpisania Porozumień Sierpniowych, które zakończyły robotnicze strajki  z lata 1980 roku i doprowadziły do powstania masowego ruchu społecznego “Solidarność”. Przed godz. 10 kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców złożył Lech Wałęsa, politycy Platformy Obywatelskiej i przedstawiciele miejskich oraz wojewódzkich władz samorządowych. Obchody związkowe i rządowe zaplanowano oddzielnie, na późniejsze godziny - z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.
31.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Wałęsa mówi, że dawne metody walki przestały być skuteczne - trzeba wymyślić coś nowego
Lech Wałęsa mówi, że dawne metody walki przestały być skuteczne - trzeba wymyślić coś nowego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdy Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, dziennikarze poprosili go o kilka słów komentarza. Lider pierwszej “Solidarności” mówił:

- Bierzmy to, co dobre. Odłóżmy to, co złe…

Jego głos trudno było usłyszeć nawet z odległości kilku metrów. Wszystko przez kilku ludzi, którzy stali obok kiosku z pamiątkami, po to by zagłuszać uroczystość przy pomocy kolumny głośnikowej i wzmacniacza odkręconego na cały regulator. Puszczali pieśni patriotyczne i strajkowe z lat 80. Nikt nie mógł im przeszkodzić, bowiem byli ochraniani przez zwarty kordon policjantów. 

Wałęsa mówił, że na razie jest w polskim życiu społecznym dużo złego, ale że trzeba szukać rozwiązań. Na koniec powiedział: “Do zobaczenia za rok”.

Jakaś grupka kobiet zaśpiewała mu “Sto lat!”,

Po Lechu Wałęsie kwiaty pod pomnikiem złożyli uczestnicy sierpniowego protestu m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska, Jerzy Borowczak, Zbigniew Lis. Była też silna reprezentacja samorządwoców, m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przewodniczący Rady Miasta Ggdańska Bogdan Oleszek, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Pod pomnikiem kwiaty złożył też drugi Wałęsa - Jarosław, kandydat PO na prezydenta Gdańska, a także: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, szef pomorskich struktur PO Sławomir Neumann, senator Sławomir Rybicki, poseł Agnieszka Pomaska.

Zobacz relację 
wideo: 


Kilka minut później wszyscy przeszli pod historyczną Bramę nr 2. Stoczni Gdańskiej, przy której w sierpniu 1980 roku gromadziły się tłumy gdańszczan, wspierających uczestników strajku.

- Szanowni Państwo, symbolem końca strajku, symbolem nowej epoki była otwarta brama - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. - Można powiedzieć że otwarta brama tutaj doprowadziła do tego, że padła inna brama w 1989 roku, Brama Brandenburska. Zmieniła się Europa.

Specjaliści od zagłuszania nie dawali spokoju. Przerwali jedynie na czas, gdy 200-osobowy tłum pod bramą śpiewał hymn narodowy.

Lech Wałęsa pod Bramą nr 2., podczas obchodów 38. rocznicy Sierpnia
Lech Wałęsa pod Bramą nr 2., podczas obchodów 38. rocznicy Sierpnia
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Głos pod bramą zabrał ponownie Lech Wałęsa, tym razem w ręku miał mikrofon:

- Szanowni Państwo, z tego co słyszę, to wydaje mi się, że mówicie: “musicie, musicie, musicie!”. Musicie znaleźć odpowiedź na to, co się dzieje w kraju. Nie możecie się  tym zgadzać. Stare metody walki, jak widzicie, nie przynoszą sukcesu. Musicie, musicie, musicie - wymyśleć nowe metody, które będą skutecznymi metodami. Naprowadzimy tych, którzy dzisiaj sterują krajem, na właściwy rozwój. Nas mordowano, i komunizm i faszyzm, ale nigdy ducha nam nie zabrano. Dzisiaj nam zabierają ducha! Z tym się zgodzić nie wolno! I dlatego jestem przekonany, że tak, jak wtedy potrafiliśmy zwyciężać, tak i teraz jestesmy w stanie wyprowadzić Polskę na włąściwy rozwój. Więc myślmy. Ta epoka nazywa się “epoka słowa”. Najpierw było słowo, a słowo ciałem się stanie. Ale te słowo musimy wydyskutować, wykłócić, wywalczyć. Znaleźć metody na dzisiejsze czasy. Ja będę, na ile mi sił wystarczy, będą wciąż blisko was i będę was próbował namówić i próbował poprowadzić, abyśmy jak najszybciej wyszli na właściwą drogę, bo to co się dzieje w kraju - na to pozwolić nie wolno! Ja nie pozwalam!

Kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców złożyli m.in. przedstawiciele gdańskiego samorządu. Od lewej: prezydent Paweł Adamowicz, Aleksandra Dulkiewicz (zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej)
Kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców złożyli m.in. przedstawiciele gdańskiego samorządu. Od lewej: prezydent Paweł Adamowicz, Aleksandra Dulkiewicz (zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej)
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Po odśpiewaniu hymnu narodowego zebrani przeszli przez otwartą bramę stoczni. Obok ECS czekały drożdżówki domowego wypieku i dzbany z kompotem - trochę tak, jak w Sierpniu.

Na pytanie, czy ochraniają “panów z zagłuszarką” dowódca odziału policji powiedział: “Absolutnie nie”. Najwyraźniej minął się z prawdą. Gdy uroczystość z udziałem Lecha Wałęsy przeniosła się dalej, pod gmach ECS - “panowie z zagłuszarką” dalej nadawali, ale policjanci nie trzymali już szyku, poczuli że mają fajrant, rozeszli się i stali sobie w kilku grupkach, rozmawiając, żartując między sobą.

Panowie z zagłuszarką kryli się za kordonem policji, która wyraźnie dbała o komfort zagłuszania
Panowie z zagłuszarką kryli się za kordonem policji, która wyraźnie dbała o komfort zagłuszania
www.gdansk.pl

Od lat obchody Sierpnia odzwierciedlają podziały społeczne i różnice mentalne w polskim społeczeństwie. Nie inaczej jest w tym roku.

Na godz.15 zaplanowano złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przez władze państwowe i związkowców z NSZZ “Solidarność”. Zapowiedziano przybycie na tę uroczystość Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie wszyscy mają przejść na uroczystą mszę św. do kościoła św. Brygidy (godz. 16). W planie jest m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego i poświęcenie repliki sztandaru NSZZ “Solidarność”.

Na godz. 16.30 przeciwnicy rządów PiS - m.in. KOD, Obywatele RP - zaplanowali manifestację pod Sądem Okręgowym w Gdańsku i przejście pochodem (niosąc wielką biało-czerwoną sektorówkę) pod Stocznię Gdańską.

 

WIĘCEJ: Obchody rocznicy Sierpnia '80. Obywatelskie uroczystości w piątek

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów