Ed Sheeran wystąpi w Gdańsku dwa razy, dzień po dniu. Pierwszy koncert sprzedał się na pniu!
Projekt "Gdański bursztyn zabłyśnie ponownie"
Odkąd otwarto bursztynowy stadion na Euro 2012, nie przeszedł on nigdy tak kompleksowego mycia, jak teraz. Projekt “Gdański bursztyn zabłyśnie ponownie”, czyli przedsięwzięcie obustronnego wyczyszczenia 4 ha elewacji stadionu, rozpoczął się latem ubiegłego roku, wyczyszczeniem bursztynowych paneli od strony boiska.
Wiosną 2024 przyszedł czas na dokończenie dzieła od zewnątrz, o czym poinformowano w czwartek, 18 kwietnia, po pierwszym tygodniu drugiego etapu “pucowania”.
- Kärcher jest liderem globalnym i polskim w obszarze czyszczenia i zachowania wartości oczyszczanych obiektów. Naszą misją jest dostarczanie rozwiązań, które pomogą naszym klientom uporać się z ich wyzwaniami, także tymi wymagającym innowacji i specjalistycznej technologii, jak w przypadku bursztynowego stadionu - mówi Łukasz Palczak, dyrektor marketingu i produktu firmy Kärcher: - Na całym świecie wspieramy projekty, które mają na celu przywrócenie blasku zabytkom, czy obiektom ważnym dla lokalnych społeczności. Kiedy skontaktował się z nami Paweł Buczyński (prezes spółki Arena Gdańsk Operator - red.) i opowiedział o swoim wyzwaniu, uznaliśmy, że musimy być częścią tego projektu, bo stadion to obiekt spektakularny, bardzo ważny dla społeczności lokalnej i nie tylko. Sam przeżywałem tu piękne emocje podczas Euro 2012 i uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych w Polsce. Cieszymy się, że w tym sezonie Polsat Plus Arena zaświeci pełnym blaskiem.
Jezus, Brama i Polsat Plus Arena
Kärcher w ramach programu sponsoringu wyczyściła już ponad 160 zabytków i znanych obiektów, np.: kolumnadę na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, głowy prezydentów Stanów Zjednoczonych w parku pamięci Mount Rushmore, Bramę Brandenburską w Berlinie, Wieżę Ratuszową w Krakowie.
Derby Lechia - Arka Gdynia. Już 10 tysięcy zajętych miejsc. Pęknie bariera 32 tysięcy?
Jak czyści się stadion?
Marcin Mazur, kierownik trademarketingu w firmie Kärcher, opowiadał o procesie czyszczenia: - W ubiegłym roku czyszczyliśmy wnętrze stadionu, gdzie użyliśmy naszych urządzeń wysokociśnieniowych. Technologia w nich zastosowana jest na tyle efektywna, że wystarczyła zimna woda, bez żadnych dodatków chemicznych, by dobrze umyć bursztynowe panele poliwęglanowe, z których składa się elewacja.
Realizowane obecnie czyszczenie paneli od zewnątrz wymagało zastosowania innych urządzeń.
- Stosujemy specjalistyczne szczotki teleskopowe, których włosie wykonane jest z wysokogatunkowego poliestru, rozszczepionego na końcach tak, by nie rysowało ono powierzchni, ale jednocześnie zbierało zanieczyszczenia - wyjaśnia Marcin Mazur. - Szczotki wyposażone są w dysze wodne, które na bieżąco, podczas mechanicznego czyszczenia, rozprowadzają wodę (już nie pod wysokim ciśnieniem) zmiękczającą brud emisyjny występujący na panelach. Również w tym przypadku nie stosowaliśmy żadnych środków chemicznych, samo czyszczenie wodą i szczotkami wystarczy, by osiągnąć “efekt wow”.
ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ PRACE
Ile hektarów ma elewacja bursztynowego stadionu?
- Bardzo dziękuję w imieniu Miasta Gdańska za to, że tak spontanicznie zdecydowali się Państwo na partnerstwo w tym projekcie - dodał Paweł Buczyński, prezes spółki Arena Gdańsk Operator. - Czyszczenie elewacji stadionu to naprawdę nie jest klasyczne mycie okien przed Wielkanocą. Jest to duży proces techniczny. Do umycia są tu 4 hektary bursztynowych paneli poliwęglanowych; 18 tysięcy elementów, wrażliwych na środki chemiczne z uwagi na uszczelki utrzymujące je w konstrukcji. Dzięki temu, że Kärcher jest firmą odpowiedzialną społecznie i nawiązał z nami partnerstwo, możemy cały ten proces przeprowadzić bez udziału gdańskich podatników.
Od jednego połączenia zagranicznego do 80; jak przez 50 lat urosło lotnisko w Rębiechowie
Kiedy stadion Arena Polsat Plus będzie błyszczał?
Czyszczenie elewacji stadionu od wewnątrz trwało półtora miesiąca. “Operacja” zewnętrzna powinna trwać mniej więcej tak samo długo, co oznacza, że jeszcze w maju br. bursztynowa arena w całości zalśni czystością.
Trzeba tylko trzymać kciuki, żeby wiatr, który praktycznie zawsze owiewa stadion w Letnicy, nie przybierał zbytnio na sile. Kiedy wieje za mocno, alpiniści wykonujący czyszczenie muszą przerywać pracę ze względów bezpieczeństwa.
A jak się myje czterohektarową bryłę? Jak okna - od góry do dołu. Wykonawcy czyszczenia pracują częściowo z podnośnika, a częściowo - zwieszając się przy elewacji.