Tak czysty nie był od nowości - trwa wielkie mycie bursztynowego stadionu

Do końca maja potrwa kompleksowe czyszczenie 18 tys. bursztynowych paneli tworzących elewację stadionu w Letnicy. To efekt zaangażowania społecznego firmy Kärcher, która wspiera projekty służące przywróceniu blasku zabytkom i obiektom ważnym dla lokalnych społeczności. Wyczyściła już np. gigantyczną figurę Jezusa w Rio de Janeiro i Bramę Brandenburską w Berlinie.
18.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy alpinistę przemysłowego pracującego na wysokości. Jest on ubrany w żółte spodnie i czarną kurtkę, a na głowie ma żółty kask, co wskazuje na stosowanie środków bezpieczeństwa. Pracownik wydaje się myć lub malować zewnętrzną ścianę budynku, używając długiego wałka z czerwoną szczotką na końcu, która jest połączona z wężem dostarczającym płyn. Jest zabezpieczony linami, które są przymocowane w wyższym punkcie konstrukcji, pozwalając na stabilną i bezpieczną pracę na wysokości. Ściana, na której pracuje, składa się z żółtych paneli podzielonych srebrnymi elementami
Mycie stadionu Polsat Plus Arena w Gdańsku, kwiecień 2024 r.
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ed Sheeran wystąpi w Gdańsku dwa razy, dzień po dniu. Pierwszy koncert sprzedał się na pniu!

Projekt "Gdański bursztyn zabłyśnie ponownie"

Odkąd otwarto bursztynowy stadion na Euro 2012, nie przeszedł on nigdy tak kompleksowego mycia, jak teraz. Projekt “Gdański bursztyn zabłyśnie ponownie”, czyli przedsięwzięcie obustronnego wyczyszczenia 4 ha elewacji stadionu, rozpoczął się latem ubiegłego roku, wyczyszczeniem bursztynowych paneli od strony boiska.

Wiosną 2024 przyszedł czas na dokończenie dzieła od zewnątrz, o czym poinformowano w czwartek, 18 kwietnia, po pierwszym tygodniu drugiego etapu “pucowania”.

- Kärcher jest liderem globalnym i polskim w obszarze czyszczenia i zachowania wartości oczyszczanych obiektów. Naszą misją jest dostarczanie rozwiązań, które pomogą naszym klientom uporać się z ich wyzwaniami, także tymi wymagającym innowacji i specjalistycznej technologii, jak w przypadku bursztynowego stadionu - mówi Łukasz Palczak, dyrektor marketingu i produktu firmy Kärcher: - Na całym świecie wspieramy projekty, które mają na celu przywrócenie blasku zabytkom, czy obiektom ważnym dla lokalnych społeczności. Kiedy skontaktował się z nami Paweł Buczyński (prezes spółki Arena Gdańsk Operator - red.) i opowiedział o swoim wyzwaniu, uznaliśmy, że musimy być częścią tego projektu, bo stadion to obiekt spektakularny, bardzo ważny dla społeczności lokalnej i nie tylko. Sam przeżywałem tu piękne emocje podczas Euro 2012 i uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych w Polsce. Cieszymy się, że w tym sezonie Polsat Plus Arena zaświeci pełnym blaskiem.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn stojących przed mikrofonami wewnątrz dużego stadionu z żółtymi siedzeniami na trybunach w tle. Mężczyzna po lewej stronie stoi prosto, z rękami założonymi i z poważną miną, ubrany w jasną koszulę, ciemny garnitur i jasne buty. Mężczyzna po prawej stronie mówi i gestykuluje, jest ubrany w ciemny garnitur, białą koszulę i ciemne buty. Wokół nich znajdują się roll-upy reklamowe z marką Kärcher  i zdjęciami urządzeń czyszczących tej firmy. Na pierwszym planie po lewej stronie stoi również jedno z urządzeń. Na środku obrazu widać duże żółte litery  WOW
Przy mikrofonie Łukasz Palczak, dyrektor marketingu i produktu firmy Kärcher, obok - Marcin Mazur, kierownik trademarketingu w firmie Kärcher. Konferencja na temat kompleksowego czyszczenia elewacji stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, kwiecień 2024 r.
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jezus, Brama i Polsat Plus Arena

Kärcher w ramach programu sponsoringu wyczyściła już ponad 160 zabytków i znanych obiektów, np.: kolumnadę na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, głowy prezydentów Stanów Zjednoczonych w parku pamięci Mount Rushmore, Bramę Brandenburską w Berlinie, Wieżę Ratuszową w Krakowie.

Derby Lechia - Arka Gdynia. Już 10 tysięcy zajętych miejsc. Pęknie bariera 32 tysięcy?

Jak czyści się stadion?

Marcin Mazur, kierownik trademarketingu w firmie Kärcher, opowiadał o procesie czyszczenia: - W ubiegłym roku czyszczyliśmy wnętrze stadionu, gdzie użyliśmy naszych urządzeń wysokociśnieniowych. Technologia w nich zastosowana jest na tyle efektywna, że wystarczyła zimna woda, bez żadnych dodatków chemicznych, by dobrze umyć bursztynowe panele poliwęglanowe, z których składa się elewacja. 

Realizowane obecnie czyszczenie paneli od zewnątrz wymagało zastosowania innych urządzeń.

- Stosujemy specjalistyczne szczotki teleskopowe, których włosie wykonane jest z wysokogatunkowego poliestru, rozszczepionego na końcach tak, by nie rysowało ono powierzchni, ale jednocześnie zbierało zanieczyszczenia - wyjaśnia Marcin Mazur. - Szczotki wyposażone są w dysze wodne, które na bieżąco, podczas mechanicznego czyszczenia, rozprowadzają wodę (już nie pod wysokim ciśnieniem) zmiękczającą brud emisyjny występujący na panelach. Również w tym przypadku nie stosowaliśmy żadnych środków chemicznych, samo czyszczenie wodą i szczotkami wystarczy, by osiągnąć “efekt wow”.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ PRACE

 

Ile hektarów ma elewacja bursztynowego stadionu?

- Bardzo dziękuję w imieniu Miasta Gdańska za to, że tak spontanicznie zdecydowali się Państwo na partnerstwo w tym projekcie - dodał Paweł Buczyński, prezes spółki Arena Gdańsk Operator. - Czyszczenie elewacji stadionu to naprawdę nie jest klasyczne mycie okien przed Wielkanocą. Jest to duży proces techniczny. Do umycia są tu 4 hektary bursztynowych paneli poliwęglanowych; 18 tysięcy elementów, wrażliwych na środki chemiczne z uwagi na uszczelki utrzymujące je w konstrukcji. Dzięki temu, że Kärcher jest firmą odpowiedzialną społecznie i nawiązał z nami partnerstwo, możemy cały ten proces przeprowadzić bez udziału gdańskich podatników.

Od jednego połączenia zagranicznego do 80; jak przez 50 lat urosło lotnisko w Rębiechowie

Zdjęcie przedstawia dwóch pracowników wykonujących prace na wysokości przy użyciu podnośnika koszowego. Wydają się być w trakcie czyszczenia lub malowania zewnętrznej ściany dużego budynku. Ściana składa się z pionowych paneli w odcieniach żółci i szarości. Jeden z pracowników trzyma długą szczotkę, którą aplikuje ciecz - prawdopodobnie wodę lub farbę - na ścianę, powodując spływanie płynu. Obydwaj pracownicy noszą odblaskowe kamizelki bezpieczeństwa i kaski, co sugeruje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ich postawa wskazuje na skupienie się na zadaniu.
Przy dobrych (czyli niezbyt mocnych) wiatrach czyszczenie elewacji bursztynowego stadionu powinno zakończyć się w maju 2024 r.
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kiedy stadion Arena Polsat Plus będzie błyszczał?

Czyszczenie elewacji stadionu od wewnątrz trwało półtora miesiąca. “Operacja” zewnętrzna powinna trwać mniej więcej tak samo długo, co oznacza, że jeszcze w maju br. bursztynowa arena w całości zalśni czystością.

Trzeba tylko trzymać kciuki, żeby wiatr, który praktycznie zawsze owiewa stadion w Letnicy, nie przybierał zbytnio na sile. Kiedy wieje za mocno, alpiniści wykonujący czyszczenie muszą przerywać pracę ze względów bezpieczeństwa.

A jak się myje czterohektarową bryłę? Jak okna - od góry do dołu. Wykonawcy czyszczenia pracują częściowo z podnośnika, a częściowo - zwieszając się przy elewacji.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok