Święto zorganizowane przez młodych gdańszczan
To już druga edycja Święta Równości w Gdańsku. Podobnie jak przed rokiem, odbywa się ono podczas Jarmarku św. Dominika, na specjalnym "Przystanku Równość". To strefa, która powstała na Skwerze Heweliusza, pomiędzy Wielkim Młynem przy ul. Rajskiej a Ratuszem Staromiejskim przy ul. Korzennej. Organizatorami wydarzenia są Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie.
W sobotę, w samo południe, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie tego najmłodszego gdańskiego święta.
- Jako Młodzieżowa Rada Miasta przygotowaliśmy wiele aktywności z okazji Święta Równości. Poprowadzimy m.in. debatę na temat hejtu, do udziału w której zachęcamy. Ogłosiliśmy też konkurs na... najlepszą lemoniadę przygotowaną przez młodzieżowe rady - można zagłosować na najlepszą i przy okazji wesprzeć schronisko dla zwierząt "Promyk" - zaznaczyła Wiktoria Bojanowska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Gdańsku. - Cieszymy się, że są dziś z nami delegacje kilku młodzieżowych rad z województwa pomorskiego.
Na Święcie Równości zorganizowano m.in. Strefę Seniora, w której przygotowano także różne atrakcje dla osób w różnym wieku. W Gdańsku żyje obecnie około 130 tys. seniorów.
- To często ludzie aktywni, pracujący, co bardzo cieszy. Namawiamy do tego, by być aktywnym i fizycznie, i umysłowo - podkreślił Aleksander Żubrys, były przewodniczący Rady Seniorów w Gdańsku. - Walczymy o równość wszystkich, o to, żeby nie było dyskryminacji ze względu na wiek - dodał.
Bądźmy siebie ciekawi nawzajem
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, stwierdziła, że codziennie mamy szansę "budować Gdańsk, i Polskę, jako republikę przyjaciół".
- Ale, żeby to robić, to trzeba chcieć. Trzeba chcieć się poznać. Trzeba chcieć doświadczyć świata z perspektywy kogoś innego - zwracała uwagę Monika Chabior. - Dziś możecie spotkać niesamowite osoby, które łamią stereotypy, które są niestandardowe. Bądźmy ciekawi siebie nawzajem. To jest podstawa.
W weekend rzemieślnicy będą rządzić Ołowianką - warto zajrzeć
Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku Św. Dominika, ocenił, iż Gdańsk jest "wyróżniającą się latarnią wolności i otwartości".
- Świetnie, że są tu seniorzy. Ważne, że jesteście tu wy, młodzi ludzie. Dlatego, że równość, wolność, otwartość, różnorodność to jest wasze prawdziwe DNA. Oczywiście, nie w 100 procentach - nie wszyscy podzielają te wszystkie wartości. Ale jeśli miałbym znaleźć jakąś grupę ludzi, którzy niosą ze sobą ten wewnętrzny pierwiastek równości, i o nią walczą, to jesteście właśnie wy. Dlatego ważne jest, żebyście te wartości pielęgnowali - powiedział Paweł Orłowski.
W uroczystym otwarciu Święta Równości wzięła też udział Ambasador Bułgarii Margarita Ganeva i Konsul Honorowy Bułgarii Jan Strawiński. Obecny był Konsul Honorowy Mołdawii Jacek Tymiński i Konsul Generalny Węgier Pál Attila Illés.
Dobra zabawa i ważne tematy
Celem tego wydarzenia jest łączenie refleksji nad ważnymi problemami z dobrą zabawą, kojarzoną z gdańskim jarmarkiem i czasem wakacji, dlatego młodzi organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje. W programie znajdziecie muzykę i taniec. Jest też międzypokoleniowe karaoke i ciekawe warsztaty artystyczne.
Zarabiają i pomagają słabszym. Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej
ZOBACZ ZDJĘCIA Z POTAŃCÓWKI Z DJ WIKĄ W RAMACH ŚWIĘTA RÓWNOŚCI
Jakie atrakcje przygotowano na niedzielę, 30 lipca?
10:00-10:05 Przywitanie
10:05- 11:00 Spotkanie motywacyjne - Obywatel MC plus goście - scena, przedstawienie bohaterów, pokaz rapowy, graffiti, scretch
11:00-12:45 Warsztaty - DJ na scenie do godziny 12.45, w trakcie, pod sceną, warsztaty graffiti oraz taneczne
12:45-14.00 mini spektakl na scenie, pokaz tańca z uczestnikami warsztatów, zakończenie
12.45-13.00 Konkurs z nagrodami (Quiz ze sceny)
13.00-13:15 Prezentacja uczestników święta
14:00-14.45 Debata MRMG: "Czym jest hejt, do czego dąży?"
14.45-15.00 Konkurs z nagrodami (Quiz ze sceny o hejcie)
15:00-15.45 Spektakl plenerowy „Hejt i co dalej?”
15:45-16.00 Prezentacja uczestników święta
16:00-16:30 Taniec poloneza
16.30-16.45 Konkurs z nagrodami
17.00-18.30 Międzypokoleniowe i międzynarodowe karaoke
18:30-19.00 Zakończenie
19:00-20:00 koncert MAKO