Święto Równości w Gdańsku. "Bądźmy ciekawi siebie nawzajem, poznawajmy się"

Koncerty, wspólne tańce, ale też debaty poświęcone ważnym tematom: hejtowi i zdrowiu psychicznemu, i wiele innych atrakcji. W sobotę, 29 lipca, rozpoczęło się dwudniowe Święto Równości, które odbywa się już po raz drugi w ramach Jarmarku Św. Dominika.
29.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu niewielka scena z zadaszeniem, stoi na niej kilkanaście osób, głównie w średnim wieku, przy mikrofonie stoi młoda dziewczyna
Święto Równości po raz drugi w Gdańsku. Zajrzyjcie na Skwer Heweliusza
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Święto zorganizowane przez młodych gdańszczan

To już druga edycja Święta Równości w Gdańsku. Podobnie jak przed rokiem, odbywa się ono podczas Jarmarku św. Dominika, na specjalnym "Przystanku Równość". To strefa, która powstała na Skwerze Heweliusza, pomiędzy Wielkim Młynem przy ul. Rajskiej a Ratuszem Staromiejskim przy ul. Korzennej. Organizatorami wydarzenia są Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie.

W sobotę, w samo południe, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie tego najmłodszego gdańskiego święta.

- Jako Młodzieżowa Rada Miasta przygotowaliśmy wiele aktywności z okazji Święta Równości. Poprowadzimy m.in. debatę na temat hejtu, do udziału w której zachęcamy. Ogłosiliśmy też konkurs na... najlepszą lemoniadę przygotowaną przez młodzieżowe rady - można zagłosować na najlepszą i przy okazji wesprzeć schronisko dla zwierząt "Promyk" - zaznaczyła Wiktoria Bojanowska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Gdańsku. - Cieszymy się, że są dziś z nami delegacje kilku młodzieżowych rad z województwa pomorskiego.

Na Święcie Równości zorganizowano m.in. Strefę Seniora, w której przygotowano także różne atrakcje dla osób w różnym wieku. W Gdańsku żyje obecnie około 130 tys. seniorów.

- To często ludzie aktywni, pracujący, co bardzo cieszy. Namawiamy do tego, by być aktywnym i fizycznie, i umysłowo - podkreślił Aleksander Żubrys, były przewodniczący Rady Seniorów w Gdańsku. - Walczymy o równość wszystkich, o to, żeby nie było dyskryminacji ze względu na wiek - dodał.

kobieta w średnim wieku, w czarnej bluzce z krótkim rękawem, pisze na kolorowej tablicy, obok niej stoi starszy mężczyzna
Podczas uroczystego otwarcia Święta Równości jego uczestnicy mogli napisać na specjalnej tablicy, co dla nich oznacza równość. Przy tablicy stoi zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior, obok - Andrzej Kowalczys, radny miasta Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Bądźmy siebie ciekawi nawzajem

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, stwierdziła, że codziennie mamy szansę "budować Gdańsk, i Polskę, jako republikę przyjaciół".

- Ale, żeby to robić, to trzeba chcieć. Trzeba chcieć się poznać. Trzeba chcieć doświadczyć świata z perspektywy kogoś innego - zwracała uwagę Monika Chabior. - Dziś możecie spotkać niesamowite osoby, które łamią stereotypy, które są niestandardowe. Bądźmy ciekawi siebie nawzajem. To jest podstawa.

W weekend rzemieślnicy będą rządzić Ołowianką - warto zajrzeć

Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku Św. Dominika, ocenił, iż Gdańsk jest "wyróżniającą się latarnią wolności i otwartości".

- Świetnie, że są tu seniorzy. Ważne, że jesteście tu wy, młodzi ludzie. Dlatego, że równość, wolność, otwartość, różnorodność to jest wasze prawdziwe DNA. Oczywiście, nie w 100 procentach - nie wszyscy podzielają te wszystkie wartości. Ale jeśli miałbym znaleźć jakąś grupę ludzi, którzy niosą ze sobą ten wewnętrzny pierwiastek równości, i o nią walczą, to jesteście właśnie wy. Dlatego ważne jest, żebyście te wartości pielęgnowali - powiedział Paweł Orłowski.

W uroczystym otwarciu Święta Równości wzięła też udział Ambasador Bułgarii Margarita Ganeva i Konsul Honorowy Bułgarii Jan Strawiński. Obecny był Konsul Honorowy Mołdawii Jacek Tymiński i Konsul Generalny Węgier Pál Attila Illés.

 

Dobra zabawa i ważne tematy

Celem tego wydarzenia jest łączenie refleksji nad ważnymi problemami z dobrą zabawą, kojarzoną z gdańskim jarmarkiem i czasem wakacji, dlatego młodzi organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje. W programie znajdziecie muzykę i taniec. Jest też międzypokoleniowe karaoke i ciekawe warsztaty artystyczne.

Zarabiają i pomagają słabszym. Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POTAŃCÓWKI Z DJ WIKĄ W RAMACH ŚWIĘTA RÓWNOŚCI

Jakie atrakcje przygotowano na niedzielę, 30 lipca?

10:00-10:05 Przywitanie
10:05- 11:00 Spotkanie motywacyjne - Obywatel MC plus goście - scena, przedstawienie bohaterów, pokaz rapowy, graffiti, scretch
11:00-12:45 Warsztaty - DJ na scenie do godziny 12.45, w trakcie, pod sceną, warsztaty graffiti oraz taneczne
12:45-14.00 mini spektakl na scenie, pokaz tańca z uczestnikami warsztatów, zakończenie
12.45-13.00 Konkurs z nagrodami (Quiz ze sceny)
13.00-13:15 Prezentacja uczestników święta
14:00-14.45 Debata MRMG: "Czym jest hejt, do czego dąży?"
14.45-15.00 Konkurs z nagrodami (Quiz ze sceny o hejcie)
15:00-15.45 Spektakl plenerowy „Hejt i co dalej?”
15:45-16.00 Prezentacja uczestników święta
16:00-16:30 Taniec poloneza
16.30-16.45 Konkurs z nagrodami
17.00-18.30 Międzypokoleniowe i międzynarodowe karaoke
18:30-19.00 Zakończenie
19:00-20:00 koncert MAKO

TV

Wieczór dla tramwaju widmo