Geneza powołania Młodzieżowej Rady
Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej powstała w 2020 r. Obecnie mija jej pierwsza, czteroletnia kadencja. Młodzieżowa Rada MIIWŚ liczy 14 osób. Wybiera spośród swoich członków przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza.
- Młodzieżowa Rada została powołana przed wszystkim dlatego, że chcieliśmy, aby młodzi ludzie mogli mieć wpływ na to, co się dzieje w naszej instytucji. Dziś jest taki czas, że wszystko idzie do przodu, a właśnie młode pokolenie jest najbardziej zaznajomione ze wszelkimi nowościami i nowinkami. Poza tym, mamy też takie inicjatywy muzealne, które wprost chcielibyśmy adresować do młodzieży szkolnej - informuje Elżbieta Szturo, koordynatorka Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej.
Konsultacje i własne pomysły
Zapewnia, że opinie i uwagi zgłaszane przez członków Młodzieżowej Rady są cenną wskazówką dla dyrekcji muzeum. - Nie jest tak, że pytamy ich o zdanie tylko dla formalności - podkreśla.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po zmianach. “Powinno opierać się na faktach, nie mitach”
- To niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, aby zobaczyć "od poszewki" działalność dużej instytucji kultury, jaką jest Muzeum II Wojny Światowej - dodaje koordynatorka Młodzieżowej Rady MIIWŚ.
Członkowie rady oprócz zgłaszania wniosków i opinii dotyczących bieżącej działalności muzeum mają też okazję organizowania własnych przedsięwzięć.
- W mijającej kadencji udało nam się zrealizować kilka dużych projektów takich jak ogólnopolskie turnieje Debat Oksfordzkich, bieg tropem Misia Wojtka oraz konkurs plastyczny „Obrońcy Niepodległej” dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Młodzież zorganizowała też wiele ciekawych spotkań na miejscu, w muzeum - wymienia osiągnięcia uczniowskiego gremium Elżbieta Szturo.
W działalności Młodzieżowej Rady nie zabrakło też tego, co dla MIIWŚ jest szczególnie ważne i bliskie.
- Czyli czuwanie na straży pamięci ofiar II wojny światowej oraz upamiętnianie poszczególnych bohaterów lub dat - tłumaczy koordynatorka rady.
Oferta dla uczniów z całego kraju
Kadencja nowej Rady Młodzieżowej MIIIWŚ została skrócona o rok i potrwa trzy lata.
Porządki w Muzeum II Wojny Światowej. Dokument „Dyptyk” wrócił na wystawę główną
- Do udziału w radzie zachęcamy nie tylko uczniów szkół średnich z Gdańska, ale z całej Polski. Do zgłoszenia należy dołączyć autoprezentację, która w najpełniejszy sposób wyraża przyszłego członka rady. Jej forma jest dowolna. Może ona mieć np. charakter multimedialny, a także postać filmu lub rysunku - wyjaśnia Elżbieta Szturo.
Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego uczeń złoży ślubowanie o następującej treści:
- Ślubuję uroczyście obowiązki radnego Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku sprawować rzetelnie i uczciwie je wypełniać, mając na względzie dobro Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wystawa stała MIIWŚ. Ponownie zobaczymy o. Maksymiliana Kolbe i rodzinę Ulmów
Radni za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia. Koszty dojazdów i ewentualnych noclegów członków Młodzieżowej Rady spoza Trójmiasta pokrywa Muzeum II Wojny Światowej.
Posiedzenia Młodzieżowej Rady MIIWŚ odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w semestrze szkolnym.
Jak zgłosić się do Młodzieżowej Rady muzeum?
Na stronie internetowej MIIWŚ można znaleźć pełny regulamin i statut Młodzieżowej Rady, wniosek zgłoszeniowy wraz ze zgodą rodzica.
Na zgłoszenia do Młodzieżowej Rady muzeum czeka do poniedziałku, 16 września, do północy. Można tego dokonać drogą mailową na adres: mrm@muzeum1939.pl.
O tym, kto zakwalifikuje się do Rady Młodzieżowej muzeum II kadencji komisja zdecyduje do końca września.