• Start
  • Wiadomości
  • Trwa nabór do Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej

Trwa nabór do Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej. Termin zgłoszeń mija 16 września

Jesteś uczniem szkoły średniej oraz interesujesz się historią? Zgłoś się do Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej. To gremium doradcze kierownictwa tej instytucji. Będąc członkiem Młodzieżowej Rady MIIWŚ możesz decydować o kształcie i kierunku rozwoju jednej z największych placówek muzealnych w Polsce. Termin zgłoszeń upływa w poniedziałek, 16 września. 
13.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest nowoczesny budynek o unikalnej, asymetrycznej architekturze. Budynek wygląda, jakby był pochylony w kierunku ziemi, co nadaje mu dynamiczny, niemal futurystyczny charakter. Jego fasada składa się z dużych przeszklonych paneli, które odbijają otoczenie, co wprowadza dodatkowy efekt wizualny. Po jednej stronie widoczna jest czerwona, cegłopodobna powierzchnia, która kontrastuje z ciemnymi metalowymi elementami znajdującymi się w dolnej części budynku. Obiekt otaczają drzewa, co sugeruje, że może znajdować się w przestrzeni publicznej, takiej jak park lub plac. Na pierwszym planie widać ludzi spacerujących w pobliżu budynku. Całość sprawia wrażenie nowoczesnej architektury, prawdopodobnie budynku muzeum lub instytucji publicznej.
Młodzieżowa Rada pełni rolę doradczą, stanowiąc głos młodych w tworzeniu oferty Muzeum II Wojny Światowej i jego bieżącej działalności
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Geneza powołania Młodzieżowej Rady

Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej powstała w 2020 r. Obecnie mija jej pierwsza, czteroletnia kadencja. Młodzieżowa Rada MIIWŚ liczy 14 osób. Wybiera spośród swoich członków przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza. 
 
- Młodzieżowa Rada została powołana przed wszystkim dlatego, że chcieliśmy, aby młodzi ludzie mogli mieć wpływ na to, co się dzieje w naszej instytucji. Dziś jest taki czas, że wszystko idzie do przodu, a właśnie młode pokolenie jest najbardziej zaznajomione ze wszelkimi nowościami i nowinkami. Poza tym, mamy też takie inicjatywy muzealne, które wprost chcielibyśmy adresować do młodzieży szkolnej - informuje Elżbieta Szturo, koordynatorka Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej. 

Konsultacje i własne pomysły 

Zapewnia, że opinie i uwagi zgłaszane przez członków Młodzieżowej Rady są cenną wskazówką dla dyrekcji muzeum. - Nie jest tak, że pytamy ich o zdanie tylko dla formalności - podkreśla. 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po zmianach. “Powinno opierać się na faktach, nie mitach”

- To niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, aby zobaczyć "od poszewki" działalność dużej instytucji kultury, jaką jest Muzeum II Wojny Światowej - dodaje koordynatorka Młodzieżowej Rady MIIWŚ.  
 
Członkowie rady oprócz zgłaszania wniosków i opinii dotyczących bieżącej działalności muzeum mają też okazję organizowania własnych przedsięwzięć. 
 
- W mijającej kadencji udało nam się zrealizować kilka dużych projektów takich jak ogólnopolskie turnieje Debat Oksfordzkich, bieg tropem Misia Wojtka oraz konkurs plastyczny „Obrońcy Niepodległej” dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Młodzież zorganizowała też wiele ciekawych spotkań na miejscu, w muzeum - wymienia osiągnięcia uczniowskiego gremium Elżbieta Szturo. 
Grafika przedstawia zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na górze w czerwonym polu znajduje się napis: WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE . Poniżej, na jasnym tle, widnieje tekst:  DOŁĄCZ DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIIWŚ  oraz adres strony internetowej muzeum, gdzie można uzyskać więcej informacji: www.muzeum1939.pl/mrm. Po prawej stronie widoczna jest grupa młodych ludzi stojących na schodach wewnątrz budynku. Wszyscy są elegancko ubrani, a ich postawa wskazuje na zaangażowanie i pewność siebie. Na dole grafiki widnieje logo MRM (Młodzieżowa Rada Muzeum) oraz logo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Całość ma na celu zachęcenie młodzieży do zaangażowania się w działalność rady muzealnej, promując aktywność i zainteresowanie historią.
Nowa Rada Młodzieżowa MIIWŚ będzie działać do 2027 r.
mat. MIIWŚ
 
W działalności Młodzieżowej Rady nie zabrakło też tego, co dla MIIWŚ jest szczególnie ważne i bliskie.
 
- Czyli czuwanie na straży pamięci ofiar II wojny światowej oraz upamiętnianie poszczególnych bohaterów lub dat - tłumaczy koordynatorka rady.

Oferta dla uczniów z całego kraju

Kadencja nowej Rady Młodzieżowej MIIIWŚ została skrócona o rok i potrwa trzy lata. 

Porządki w Muzeum II Wojny Światowej. Dokument „Dyptyk” wrócił na wystawę główną

- Do udziału w radzie zachęcamy nie tylko uczniów szkół średnich z Gdańska, ale z całej Polski. Do zgłoszenia należy dołączyć autoprezentację, która w najpełniejszy sposób wyraża przyszłego członka rady. Jej forma jest dowolna. Może ona mieć np. charakter multimedialny, a także postać filmu lub rysunku - wyjaśnia Elżbieta Szturo.
 
Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego uczeń złoży ślubowanie o następującej treści: 
 
- Ślubuję uroczyście obowiązki radnego Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku sprawować rzetelnie i uczciwie je wypełniać, mając na względzie dobro Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa stała MIIWŚ. Ponownie zobaczymy o. Maksymiliana Kolbe i rodzinę Ulmów

Radni za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia. Koszty dojazdów i ewentualnych noclegów członków Młodzieżowej Rady spoza Trójmiasta pokrywa Muzeum II Wojny Światowej. 
 
Posiedzenia Młodzieżowej Rady MIIWŚ odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w semestrze szkolnym.

Jak zgłosić się do Młodzieżowej Rady muzeum?

Na stronie internetowej MIIWŚ można znaleźć pełny regulamin i statut Młodzieżowej Rady, wniosek zgłoszeniowy wraz ze zgodą rodzica. 
 
Na zgłoszenia do Młodzieżowej Rady muzeum czeka do poniedziałku, 16 września, do północy. Można tego dokonać drogą mailową na adres: mrm@muzeum1939.pl.
O tym, kto zakwalifikuje się do Rady Młodzieżowej muzeum II kadencji komisja zdecyduje do końca września. 
 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo