• Start
  • Wiadomości
  • Trwa 25. Festiwal Szekspirowski. Spektakle na żywo, spotkania z twórcami, gala - bogaty program do 8 sierpnia

Trwa 25. Festiwal Szekspirowski. Spektakle na żywo, spotkania z twórcami, gala - bogaty program do 8 sierpnia

Trwa jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Zobaczymy jeszcze m.in. światową premierę „Otella” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa, oraz walczącego w Konkursie o Złotego Yoricka „Hamleta” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wielkie święto teatru zakończy pokaz głośnego spektaklu „Billy’s Violence” belgijskiej grupy Needcompany oraz uroczysta gala, podczas której odbędzie się wręczenie Nagrody Złotego Yoricka i nagród w Konkursie SzekspirOFF.
02.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Poor, poor Lear” - reż. Katja Krohn. Spektakl w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy 3 sierpnia na scenie Starej Apteki
„Poor, poor Lear” - reż. Katja Krohn. Spektakl w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy 3 sierpnia na scenie Starej Apteki
mat. prasowe

 

 

Spektakle znanych i cenionych twórców teatru na światowym poziomie - stacjonarnie - możemy oglądać podczas tegorocznej, 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Pierwsze dni rozpoczętego w piątek, 30 lipca, wydarzenia upłynęły m.in. pod znakiem „Burzy” w reżyserii Szymona Kaczmarka, „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” Teatru Żydowskiego w Warszawie, czy „Króla Leara” w reżyserii Anny Augustynowicz. Pogram na kolejne dni - zadowoli najbardziej wybrednych miłośników teatru.

Ważnym punktem programu 25. edycji Festiwalu będzie dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych, Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Jego „Otello” w wykonaniu aktorów Teatru OKT z Wilna jest już siódmą realizacją dzieł Szekspira w dorobku reżysera - wiele z jego poprzednich przedstawień: „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia” czy oparta na „Burzy” „Miranda” gościło na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, zyskując uznanie jako najlepsze spektakle - zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków. Spektakl zostanie zaprezentowany na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w środę, 4 sierpnia, o godz. 19:00.

W piątek, 6 sierpnia, o godz. 19:00, także w GTS, będzie okazja, by zobaczyć szekspirowskie dzieło z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Reżyser Bartosz Szydłowski sięga po „Hamleta” i czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Stanisława Wyspiańskiego, zawarty w „Studium…” czy w „Wyzwoleniu”.

- „Hamlet” Bartosza Szydłowskiego to wskrzeszenie teatru aluzji politycznej, próba zdiagnozowania z pomocą Szekspira polskiej rzeczywistości - komentuje Łukasz Drewniak, selekcjoner Konkursu o Złotego Yoricka, w którym krakowski spektakl walczy o laur. - Właściwie każda kwestia postaci, każdy kostium i gest sceniczny odsyła widza do konkretnych zdarzeń i protagonistów naszej sceny politycznej. Szekspirowska opowieść zawiera w sobie polskie dylematy, polskie spory, polską złość i nienawiść. To Szekspir wywiedziony z myśli Stanisława Wyspiańskiego, ze słynnej frazy „Co jest w Polsce do myślenia?”.

 

„Billy’s violence” - reż. Jan Lauwers. Spektakl zobaczymy ostatniego dnia festiwalu, 8 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
„Billy’s violence” - reż. Jan Lauwers. Spektakl zobaczymy ostatniego dnia festiwalu, 8 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
mat. prasowe

 

Miłośników teatru na najwyższym światowym poziomie ucieszy najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira, który zobaczymy tuż po premierze w Barcelonie. Zadaje on pytania o to, co we współczesnym świecie oznacza przemoc w sztuce i dlaczego tak lubimy ją oglądać. Będzie to wydarzenie kończące Festiwal Szekspirowski - w niedzielę, 8 sierpnia, o godz. 18:00.

Ponadto, we wtorek, 3 sierpnia, o godz. 17:00 i 21:00 na scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże zobaczymy „Poor, poor Lear” - monodram Niny Sallinen (reż. Katja Krohn, prod. Lit Moon Theatre USA/Finlandia, 1 h 30 min), a o godz. 19:00 w Operze Bałtyckiej - „Romeo i Julia. Final hours” (koncepcja i choreografia Walter Matteini & Ina Broeckx, ImPerfect Dancers, Włochy, 1 h 10 min).

W czwartek, 5 sierpnia odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące: o godz. 19:00 - spotkanie w ramach cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” - „Wojna pokoleń. Rozmowa z Learem w tle.” (Taras GTS), a o godz. 21:30 - prezentację rejestracji wideo spektaklu „Król Yebi”, na motywach „Króla Leara” Williama Szekspira w reżyserii Kim Su-jin (Shinjuku Ryōzanpaku Theatre Company, Japonia, 1 h 40 min, Taras GTS ).

W sobotę, 7 sierpnia, kolejna prezentacja rejestracji wideo na tarasie GTS - o godz. 21:00 pokazana zostanie godzinna koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk (Münster, Niemcy) „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” (chor. Yoshiko Waki).

Gala Zamknięcia Festiwalu, podczas której odbędzie się wręczenie Nagrody Złotego Yoricka oraz nagród w Konkursie SzekspirOFF, będzie miała miejsce w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 8 sierpnia, o godzinie 21:00.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl.

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu