• Start
  • Wiadomości
  • Szyją maseczki higieniczne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?

Szyją maseczki higieniczne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?

Inicjatywa #ngosySZYJĄMASKI3city oraz Fundacja Kobiety Wędrowne biorą sprawy w swoje ręce i rozpoczynają szycie maseczek higienicznych m.in. dla szpitali. Umiesz szyć i masz maszynę - dołącz. Nie umiesz - wesprzyj finansowo lub logistycznie.
16.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pracownia krawiecka KotyNa Płoty w gdańskim Garnizonie - przygotowania do wielkiej akcji szycia maseczek, 16 marca 2020 r.
Pracownia krawiecka KotyNa Płoty w gdańskim Garnizonie - przygotowania do wielkiej akcji szycia maseczek, 16 marca 2020 r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Szpitale w całym kraju borykają się z brakiem podstawowego sprzętu ochronnego, niezbędnego w czasie zagrożenia koronawirusem. Problem dotyczy także np. przychodni, domów opieki, opiekunów osób starszych.... Chodzi o m.in. o maseczki i kombinezony.

Z pomocą w szyciu tych pierwszych ruszają organizacje pozarządowe i krawcowe od Trójmiasta, przez Tczew, Pelplin aż po Słupsk, zjednoczone pod wspólnym hasłem #ngosySZYJĄMASKI3city.

“Wiemy wszyscy co się dookoła dzieje i jak bardzo naszym lekarzom i placówkom opiekuńczym potrzebny jest ten deficytowy towar - czytamy na stronie internetowej gdańskiej Fundacji Nielada Historia, która koordynuje inicjatywę.

Fundacja znana jest  m.in. z projektu ZEROBAN, który polega na szyciu toreb z banerów.

- Myśleliśmy o szyciu maseczek już od paru dni, ale nie wiedzieliśmy, jak to zrobić, by były bezpieczne - opowiada Magda Jabłońska, prezeska Fundacji Nielada Historia. - Zainspirował nas szpital w Zielonej Górze, którego personel sam zaczął je szyć.

 

Magda Jabłońska prezeska Fundacji Nielada Historia
Magda Jabłońska prezeska Fundacji Nielada Historia
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dalej poszło już szybko: po kontakcie z (również szyjącą) zaprzyjaźnioną Fundacją 3maliny okazało się, że i tam myślano o tym samym. 

- Dziewczyny w poniedziałek (16 marca) miały już umówione spotkanie w tej sprawie w szpitalu im. Kopernika w Gdańsku, który zamówił odpowiednie materiały i pokazał, jakie maseczki konkretnie chce i jak powinny wyglądać. Będą to bezpieczne produkty, przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa - zaznacza Magda Jabłońska - Postanowiliśmy zewrzeć szyki i zrobić większą akcję lokalną. 

W niedzielę, (15 marca) na nieformalnej grupie samopomocy #widzialnarekatrójmiasta na Fb inicjatorki szukały chętnych do szycia maseczek i wsparcia projektu.

W 24 godziny chęć "produkcji" maseczek zgłosiło blisko 150 osób z Trójmiasta i całego Pomorza, pojawiły się także oferty wsparcia transportowego i finansowego.

 

Wzory maseczek, do których szablony szykują dziś wolontariuszki zaangażowane w inicjatywę #ngosySZYJĄMASKI3city powstały po konsultacjach z lekarzami w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku
Wzory maseczek, do których szablony szykują dziś wolontariuszki zaangażowane w inicjatywę #ngosySZYJĄMASKI3city powstały po konsultacjach z lekarzami w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zaraz po wizycie w szpitalu, w kolejnym zaprzyjaźnionym krawieckim miejscu w Gdańsku - pracowni KotyNa Płoty - wspólnie przygotowano szablony trzech typów maseczek (dla szpitala, dla służb mundurowych i dla opiekunów) i nagrano filmy instruktażowe pokazujące, jak należy szyć poszczególne wzory. Szyto już też pierwszą partię maseczek.

Filmy i szablony maseczek do wydruku wieczorem (16 marca) trafiły na utworzoną na potrzeby inicjatywy stronę internetową.

- Wychodzimy poza Facebook`a by uniknąć chaosu i zwiększyć zasięg naszej inicjatywy - wyjaśnia Magda Jabłońska. - Zapraszam do kontaktu przez stronę zarówno potrzebujących maseczek, jak i chcących wesprzeć naszą akcję.

 

Równolegle na pomysł wsparcia potrzebujących przez szycie maseczek wpadły inne kobiety z wielkim sercem i krawieckim fachem w ręku - Fundacja Kobiety Wędrowne. Organizację założyły uchodźczynie z Czeczenii, które w Gdańsku znalazły swój dom, razem z grupą gdańszczanek.

- Chcemy włączyć się w społeczny ruch solidarności i pomocy wzajemnej poprzez szycie masek ochronnych dla osób, które w czasie epidemii pomagają innym - deklarują Kobiety Wędrowne. - Znamy mnóstwo instytucji i organizacji wsparcia i pomocy społecznej oraz wspaniałych osób, które teraz pomagają najbardziej potrzebującym - osobom starszym, niesamodzielnym, samotnym. Chcemy szyć dla nich maski wg. wytycznych zatwierdzonych przez specjalistów.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Zaspie  udostępnił wolontariuszkom salę, gdzie w przestronnej i higienicznej przestrzeni rozstawiły dziś (16 marca) swoje maszyny.

 

Khedi Alieva prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne szykuje warsztat pracy w Zespole Szkół nr 8 w Gdańsku
Khedi Alieva prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne szykuje warsztat pracy w Zespole Szkół nr 8 w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Jak można pomóc?

  • wspierając akcję finansowo w ramach zbiórki na portalu crowdfundingowym
  • szyjąc maseczki  - potrzeba rąk do pracy i maszyn
  • dowożąc - szycie odbywa się w domach, materiały trzeba dostarczyć i odebrać gotowe maski

 

Zbiórka prowadzona jest wspólnie z Fundacją AID Ratunek, założoną przez ratowników medycznych ze Szpitala Copernicus w Gdańsku, która za zgromadzone pieniądze kupować będzie m.in. materiały potrzebne do szycia maseczek i przekazywać je (jak piszą) ”armii wolontariuszek i wolontariuszy, którzy będą szyć i rozdysponowywać maseczki potrzebującym”. 

 


ZOBACZ ZDJĘCIA



TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane