
Czytaj także: Angelika Bogdańska z Gdańska w Must Be the Music
Wraz z początkiem marca poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2025 – polskiej nagrody muzycznej, która przyznawana jest corocznie przez Akademię Fonograficzną (od 1995 do 2000 roku przez Związek Producentów Audio-Video) - za osiągnięcia w rodzimym przemyśle muzycznym, w roku poprzedzającym wręczenie nagród. Nagrody należą do najważniejszych wyróżnień w polskiej branży muzycznej.
Podwójna nominacja do Fryderyków dla Polskiego Chóru Kameralnego
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis - mający status oficjalnej instytucji kultury miasta Gdańska - otrzymał aż dwie nominacje do nagrody Fryderyk 2025 w kategorii muzyki klasycznej - za album „Requiem” Pawła Łukaszewskiego. Płyta została wyróżniona przez Akademię Fonograficzną w kategoriach: Muzyka Oratoryjna i Operowa, i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Nagranie powstało we współpracy z Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.
- Album „Requiem” to wyjątkowe dzieło współczesnej muzyki sakralnej, w którym tradycja łączy się z nowoczesnym językiem muzycznym. To dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, jak ważna jest współczesna muzyka polska. Cieszymy się, że nasze wykonanie „Requiem” Pawła Łukaszewskiego zostało docenione przez Akademię Fonograficzną – mówi Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego.
Album Roku Muzyka Ilustracyjna: „1989 Musical”
Album z muzyką do musicalu „1989” zdobył natomiast nominację do Fryderyków 2025 w kategorii „Album Roku – Muzyka Ilustracyjna”. Muzykę do spektaklu w reżyserii Katarzyny Szyngiery, który jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, skomponował Andrzej Mikosz „Webber”, a teksty napisali Marcin Napiórkowski, Patryk Bobrek „Bober”, Łona i Antek Sztaba.
„1989” ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy – wydarzenia, znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie w lekkiej formie, oglądane oczami trzech fascynujących par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Wielkei idee rywalizują tu z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. To wszystko w rozrywkowej, muzycznej, przystępnej formie.

Trójmiejscy jazzmani z nominacjami
Leszek Możdżer – wirtuoz fortepianu, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – został nominowanych w dwóch kategoriach muzyki jazzowej: Jazzowy Kompozytor Roku, i Album Roku Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana - za złożoną z 13 unikalnych kompozycji płytę „BEAMO” (tria Leszek Możdżer & Lars Danielsson & Zohar Fresco).
Natomiast Szymon Zawodny został nominowany w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”. To saksofonista, kompozytor, założyciel „Szymon Zawodny Quintet”, członek kwartetu „The Whoop Group”, „Filip Żółtowski Quartet” i duetu „Zawodny/Dys”. Jest laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Singiel Roku Pop
Jest i kolejny trójmiejski, a nawet gdański akcent – nominację w kategorii Singiel Roku Pop, w kategorii muzyki rozrywkowej, otrzymał urodzony w Gdańsku Wiktor Dyduła za utwór „Tam słońce, gdzie my”, który ukazał się premierowo w czerwcu ubiegłego roku, i okrył potrójną platyną