• Start
  • Wiadomości
  • Katolicy i koronawirus. Archidiecezja Gdańska: Triduum Paschalne bez udziału wiernych

Katolicy i koronawirus. Archidiecezja Gdańska: Triduum Paschalne bez udziału wiernych 

Decyzje arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia: wszystkie uroczystości Triduum Paschalnego mają być sprawowane bez udziału wiernych. Nie jest nakazane uczestnictwo w samych liturgiach Triduum Paschalnego: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów.
02.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sytuacja epidemiczna powoduje istotne ograniczenia dla wszystkich wspólnot religijnych w Polsce. W świątyniach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. W Kościele Katolickim biskupi zalecają przyjmowanie komunii na rękę
Sytuacja epidemiczna powoduje istotne ograniczenia dla wszystkich wspólnot religijnych w Polsce. W świątyniach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. W Kościele Katolickim biskupi zalecają przyjmowanie komunii "na rękę"
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Arcybiskup prosi o pozostanie w domach. “Zachęcam do jedności w modlitwie oraz do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez udział w uroczystościach Wielkiego Tygodnia, transmitowanych w środkach społecznego przekazu. Szczególnie zachęcam do duchowego udziału w liturgii transmitowanej z własnej parafii - podkreśla w dekrecie metropolita gdański”.

Powyższe uwagi dotyczą nie tylko Triduum Paschalnego, ale też najbliższej niedzieli - jako Niedzieli Palmowej, pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Dotyczą także kolejnej niedzieli - jako Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Arcybiskup gdański wydał dekret o udzielonej dyspensie od bezpośredniego uczestnictwa w mszach świętych w kościołach. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Oznacza to, że choć udział w mszy świętej w Niedzielę Palmową i Niedzielę Zmartwychwstania jest obowiązkowy, to należy zostać w domu skorzystać z transmisji telewizyjnej lub radiowej.

Inne decyzje, wprowadzone na mocy dekretu arcybiskupa gdańskiego:

  • “Ponieważ w Triduum Paschalne wierni będą mogli modlić się w świątyni jedynie poza liturgią, zezwalam, aby w wyznaczonych godzinach kapłani udzielali Komunii Świętej tym, którzy o to poproszą”.
  • “(...) gorąco proszę, aby, umożliwiając wiernym dostęp do świątyń w powyższych sytuacjach, postępować zawsze według aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych”.
  • Niedziela Palmowa ma być obchodzona tylko wewnątrz kościoła, bez procesji. “Zalecam, aby pobłogosławić tylko jedną symboliczną palmę celebransa”.
  • Msza Święta Krzyżma zostaje przeniesiona na inny termin, po ustaniu epidemii
  • W czasie Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej pominięty będzie obrzęd umycia nóg.
  • “Na zakończenie liturgii pomija się również procesję do ołtarza wystawienia czyli tzw. Ciemnicy - Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum”.
  • W tym roku nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu w "Ciemnicy".
  • Grób Pański ma być w tym roku prosty, symboliczny, skromny i może być bez kwiatów.
  • Metropolita gdański prosi wiernych o odprawienie Drogi Krzyżowej i uklęknięcie przed Krzyżem w domach rodzinnych.
  • W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego arcybiskup zaleca obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. "Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników. Tekst obrzędu można pobrać ze strony swojej parafii. Należy żywić nadzieję, że taka jednorazowa sytuacja wzbudzi w nas refleksję na temat wartości modlitwy wspólnotowej i większego szacunku do kultywowanych tradycji".
  • W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnych.

Przeczytaj o wcześniejszych wskazaniach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskupa metropolity gdańskiego na czas Wielkiego Postu.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!