• Start
  • Wiadomości
  • Trakt Św. Wojciecha. Finisz niezwykle skomplikowanej rozbiórki starego wiaduktu

Trakt Św. Wojciecha. Finisz niezwykle skomplikowanej rozbiórki starego wiaduktu

Kończą się prace związane z rozbiórką starego wiaduktu w ciągu Traktu św. Wojciecha.  Jednocześnie prowadzone są prace przy budowie parkingu kubaturowego, który stanie w pobliżu Wiaduktu Biskupia Górka.
17.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prace przy rozbiórce starego wiaduktu, zastąpi go nowy
Prace przy rozbiórce starego wiaduktu, zastąpi go nowy
zdj. DRMG


W najbliższym czasie zakończy się rozbiórka starego wiaduktu na Biskupiej Górce. Operacja była skomplikowana i czasochłonna, bowiem rozbiórka prowadzona była nad czynną linią kolejową i w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej. Aby móc w takich warunkach bezpiecznie dokonać rozbiórki tak dużego obiektu, konieczne było przygotowanie specjalnego projektu.

- Cała płyta starego wiaduktu  ważyła około 3650 ton – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Po przepołowieniu płyty, obie jej części zostały zsunięte na nasypy. Każda z płyt była zsuwana po wcześniej przygotowanych łożyskach ślizgowych umieszczonych na podporach – dodaje Bartosiewicz.

Rozbiórka była skomplikowaną operacją inżynierską. Nz. pozostałości po starym wiadukcie
Rozbiórka była skomplikowaną operacją inżynierską. Nz. pozostałości po starym wiadukcie
zdj. DRMG


W początkowej fazie prace prowadzone były nocą, gdyż zsuwanie płyt odbywało się bezpośrednio nad torami kolejowymi i wymagało czasowego wyłączenia trakcji. Po zsunięciu płyt przystąpiono do usuwania podpór oraz części słupów starego wiaduktu. Obecnie prace koncentrują się na robotach związanych z rozkuwaniem i rozkruszaniem zsuniętej części starego wiaduktu w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Jednocześnie trwają prace nad częściami drugiej nitki nowego wiaduktu. Dotychczas wykonano palowania pod trzy podpory lewej nitki estakady do strony centrum Gdańska. Ponadto zabetonowano korpus przyczółka estakady.

Jednym z elementów budowy Wiaduktu Biskupia Górka jest parking kubaturowy. Obecnie trwają prace przy wykonywaniu płyty fundamentowej. Kontynuowane są roboty zbrojarskie i betonowanie pozostałego zakresu, tak aby rozpocząć montaż elementów prefabrykowanych. Proces produkcji prefabrykatów, stanowiących konstrukcję pozostałych kondygnacji parkingu, już się rozpoczął.

Widoczne są już fundamenty parkingu kubaturowego
Widoczne są już fundamenty parkingu kubaturowego
zdj. DRMG


Oprócz budowy wiaduktu, zadanie obejmuje również budowę mostu nad Kanałem Raduni. Powstanie też nowy układ drogowy, który obejmie rejon od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego. Obecnie na ul. Augustyńskiego prowadzone są prace związane z budową kanalizacji deszczowej. Przejezdność na drugiej nitce wiaduktu będzie zapewniona w IV kwartale 2020r.


Głównym Wykonawcą Wiaduktu Biskupia Górka jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Koszt inwestycji to niecałe 147 mln złotych. Aż 118 mln złotych pochodzi z dofinansowania z unijnego, z  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Oś Priorytetowa:  IV. Infrastruktura drogowa dla miast, działanie:    4. Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór