Tomasz Sekielski: - Zamiast religii wprowadźmy do szkół lekcje z dietetyki

Stwórzmy narodowy program zapobieganie otyłości. A zamiast nauki religii wprowadźmy do szkół lekcje z dietetyki - zaapelował w sobotę 4 czerwca w Gdańsku nowy naczelny tygodnika “Newsweek Polska” Tomasz Sekielski, który przez lata zmagał się z nadwagą. Wziął on udział w jednej z debat w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich.
05.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biorący udział w dyskusji Tomasz Sekielski postulował, aby wdrożyć narodowy program zapobiegania otyłości, zaproponował też wyprowadzenie religii ze szkół na rzecz lekcji dietetyki
Biorący udział w dyskusji Tomasz Sekielski postulował, aby wdrożyć narodowy program zapobiegania otyłości. Zaproponował też wyprowadzenie religii ze szkół na rzecz lekcji dietetyki
Fot. Michał Mistat/ Archiwum ECS
Dwukrotny zdobywca tytułu Dziennikarz Roku oraz twórca głośnych filmów dokumentalnych o pedofilii w polskim Kościele Katolickim wziął udział w debacie pt. “Płeć. Ładnie dziś wyglądasz, ale…” w Strefie Społecznej w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich.

W rozmowie o wyglądzie uczestniczyły także: publicystka, okazjonalnie modelka plus size Urszula Chowaniec (Galantalala) oraz blogerka i instagramerka Julia Oleś (Fabjulus)

Brak dyskusji o otyłości pod kątem zdrowotnym

W naszym społeczeństwie wciąż nie odbyła się dyskusja o aspektach zdrowotnych, tylko wizualnych. Zamiast rozmawiać o tym, co niesie ze sobą nadmierna waga i dlaczego warto zadbać o zdrowie, to my wszystko sprowadzamy do tego, jak ktoś wygląda i powinien wyglądać. Bo akurat popkultura nakłada taki, a nie inny model sylwetki - mówił Tomasz Sekielski.

Trzeba to zmienić!

Pozytywny język, ale też troska o zdrowiePodkreślił, że szczególnie ważne jest, aby nie stygmatyzować ludzi z uwagi na ich wygląd fizyczny.

- Ciałopozytywność - tak, ale dbanie o zdrowie też. Żeby nie rozdzielać tych dwóch rzeczy. Ja np. kiedy przeszedłem operację resekcji żołądka przeczytałem wiele uwag na swój temat np. “o, chirurgia plastyczna", "poszedł na łatwiznę”. Tylko ktoś, kto nie przeszedł tego zabiegu może tak mówić. Po pierwsze, to jest poważny zabieg. Po drugie, sam zabieg niczego nie załatwia. Jest potem długa droga, żeby schudnąć i zdrowo schudnąć - przekonywał znany dziennikarz.

A może narodowy program zapobiegania otyłości?

Jego zdaniem, w Polsce bardzo mało mówi się o tym, że otyłość jest chorobą śmiertelną na masową skalę.
 
Powinien być wreszcie narodowy, skoro już tyle narodowych rzeczy mamy, program zapobieganie otyłości. Nie chcę mówić walki z otyłością, bo to znowu jest używanie języka, który powoduje, że osoby otyłe są na celowniku - dodał Tomasz Sekielski.
 

Lepsza lekcja dietetyki niż nauka religii

Dziennikarz ubolewa, że w Polsce kuleje profilaktyka zdrowotna.
 
- Zamiast nauki dzieci, choćby właśnie, tego, jak powinny się odżywiać, to mamy lekcje religii zamiast lekcji dietetyki i psychologii. Bo to się wszystko zaczyna już od najmłodszych lat: złe nawyki żywieniowe i nie dbanie o siebie - zauważył. 

Czy dziennikarki telewizyjne są w gorszej sytuacji niż ich koledzy?

Tomasz Sekielski wyznał też otwarcie, że pracując przed laty w telewizji nie udało mu się podjąć skutecznej próby zrzucenia wagi. 
 
W Strefie Społecznej debaty na poważne tematy można posłuchać w iście piknikowej atmosferze
W Strefie Społecznej debaty na poważne tematy można posłuchać w iście piknikowej atmosferze
fot. Michał Mistat/ Archiwum ECS
- Ja tyłem na wizji, można powiedzieć. I wydawało się, że ktoś w telewizji przyjdzie i powie: “masz schudnąć, inaczej stracisz program”. A ponieważ widzom to jakoś nie przeszkadzało, to nikt nie powiedział mi: “przestań”. Kobiety w takich sytuacjach mają o wiele gorzej. Są o wiele surowiej oceniane. Kobiety nie mogą się starzeć, jeśli chodzi o telewizję czy film, facet może być siwy i pomarszczony. Dlatego, że byłem facetem, to mi na to pozwolono. Nie miałem więc dodatkowej motywacji, takiej czysto zawodowej, że stracę pracę, jak się za siebie nie wezmę - opowiedział dziennikarz.

Ile jest genów odpowiedzialnych za otyłość?

Urszula Chowaniec zwróciła natomiast uwagę, że otyłość to nie zawsze skutek niewłaściwego odżywiania się.
- Medycyna zna 59 różnych przyczyn otyłości. Mamy zmapowane 26 genów. I jeżeli w obrębie któregoś z nich następuje mutacja, to po prostu nie ma o czym mówić, na pewno ta osoba będzie gruba - powiedziała blogerka.  

Czy nasz język o wykluczeniu z powodu poprawił się?

 
Julia Oleś uważa natomiast, że język w przestrzeni publicznej i internetowej dotyczący zagadnienia cielesności poprawił się w ostatnich latach. 
- Idziemy do przodu. Małymi krokami, ale rozwijamy się, jeśli chodzi o inkluzywność, ciałopozytywność. Jesteśmy coraz lepiej wyedukowani, jeśli chodzi o wrażliwość. Rzeczy, które były w mediach 10 lat temu dziś byłyby nie do pomyślenia - oceniła blogerka i instagramerka. 

Co to jest Święto Wolności?

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w tym roku w Gdańsku odbywa się w sobotę i niedzielę, 4-5 czerwca. To czwarta edycja tej imprezy organizowana dla uczczenia częściowo wolnych wyborów do parlamentu w czerwcu 1989 r. Choć wolne były tylko częściowo, stały się gwoździem do trumny systemu komunistycznego.

Organizatorem Święta Wolności i Praw Obywatelskich jest miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności oraz Fundacja Gdańska.

Zobacz zapis całej debaty:

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej