Port Czystej Energii. Zobacz naszą fotorelację z dnia otwartego tej miejskiej inwestycji

Około 300 osób zwiedziło w sobotę budowę nowoczesnej elektrociepłowni komunalnej w Gdańsku, w ramach dnia otwartego Portu Czystej Energii. Zainteresowanie inwestycją ze strony mieszkańców okazało się tak duże, że zabrakło miejsc przygotowanych na tę okazję. Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii zapowiedział już, że będą kolejne dni otwarte. Oddanie elektrociepłowni do użytku planowane jest na I kwartał 2024 roku.  
08.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób w kaskach ochronnych i żółtych kamizelkach - przechodzą przed gmachem zakładu
To jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni na odpady komunalne w Europie. I jedna z największych inwestycji Gdańska - miasto przeznaczyło na tę budowę 660 mln zł
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Energia ze 160 tys. ton odpadów

Instalacje technologiczne Portu Czystej Energii powstają przy ul. Jabłoniowej, w sąsiedztwie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Jest to nowoczesna elektrociepłownia, która w procesie termicznym przekształcać będzie nienadające się do recyklingu odpady komunalne w energię cieplną i elektryczną. To jedna z największych miejskich inwestycji, której koszt wynosi 660 mln zł. Trafiać tu będą odpady z Gdańska i pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej koło Kwidzyna). Rocznie ok. 160 tys. ton odpadów będzie tutaj przekształcanych w energię cieplną i elektryczną.

Prezes Portu Czystej Energii: - W sobotę dzień otwarty, a do wiosny inwestycja gotowa!

Grupa osób idzie po schodach wewnątrz budynku portu Czystej Energii
Grono 300 uczestniczących w dniu otwartym mieszkańców ze względów bezpieczeństwa trzeba było podzielić na kilkuosobowe grupy. Jak w każdym zakładzie przemysłowym ryzyko wypadku jest realne
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ciepło dla wielu tysięcy gospodarstw

- To dość spora instalacja energetyczna - mówi prezes Sławomir Kiszkurno. - Wyprodukujemy ciepło, które zimą zasili blisko 19 tysięcy gospodarstw domowych w ciepło. Latem będziemy w stanie nawet 70 tysięcy gospodarstw zasilić w ciepłą wodę, więc jest to spora część miasta.

Prezes Kiszkurno podkreśla, że energia cieplna z Portu Czystej Energii zasili sieć ciepłowniczą miejską, a więc jest przeznaczona dla mieszkańców Gdańska i okolic. Inaczej jest z energią elektryczną, która ma trafić do krajowej sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że będą z niej korzystać mieszkańcy Pomorza i nie tylko. 

Urodziny Fundacji ARMAAG. Od 30 lat bada powietrze dla mieszkańców Trójmiasta

Grupa osób w kaskach i żółtych kamizelkach przed zakładem przemysłowym
Port Czystej Energii w pełnej okazałości. Instalacje mają być gotowe do pracy w pierwszym kwartale przyszłego roku i wtedy nastąpi oficjalne otwarcie. Zakład po uruchomieniu będzie mógł przyjmować kolejne grupy zwiedzających
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

To będzie naprawdę czysta energia

W Polsce jest zaledwie kilka podobnych zakładów. Obecnie budowana jest jeszcze spalarnia w Olsztynie. Port Czystej Energii w Gdańsku dysponować będzie super nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, dzięki którym znajdzie się w czołówce tego typu inwestycji na skalę europejską.

Sławomir Kiszkurno podkreśla: - Instalacje termicznego przekształcenia odpadów, czyli elektrociepłownie na odpady, są pod ogromnym reżimem środowiskowym. Nasza jest najnowsza, budowana w okresie, kiedy wymogi emisyjne, wymogi związane z monitoringiem środowiska są najwyższe, więc wśród pięciuset instalacji w Europie ta nasza będzie jedną z najbardziej nowoczesnych i to widać chociażby po liczbie urządzeń do oczyszczania spalin.

Oprócz czystego nieba nic nam więcej nie potrzeba. Trójmiasto liderem wśród dużych miast w zwalczaniu smogu

ZOBACZ FOTOGALERIĘ:

Kiedy kolejny dzień otwarty?

Zwiedzanie obiektu przez kolejnych mieszkańców będzie możliwe w przyszłym roku, zapewne w marcu. Prezes Kiszkurno tłumaczy, że wcześniej nie będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa.

- Teraz wchodzimy w okres rozruchów, okres podawania napięcia na urządzenia - wyjaśnia prezes Portu Czystej Energii. - Na terenie instalacji jest coraz mniej bezpiecznie. Nie jest to dobra pora na to, byśmy w najbliższych miesiącach oprowadzali większe grupy. Na pewno będziemy to robić po oddaniu instalacji do eksploatacji. 

Takie wizyty będą organizowane zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży szkolnej. W zakładzie jest specjalna ścieżka edukacyjna, przygotowywane są też sale edukacyjne.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!