Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska - organizowany w 2022 roku już po raz siedemnasty - to dla mieszkańców okazja do spotkań z radnymi i zapoznania się ze specyfiką ich pracy. Nowy Ratusz, będący niegdyś siedzibą Wysokiego Komisarza Ligi Narodów, na ten czas otwiera szeroko swoje podwoje przed zwiedzającymi, odkrywa też miejsca na co dzień niedostępne.
Po co jest Dzień Otwarty RMG?
Głównym celem dnia otwartego jest przybliżenie roli, jaką pełni Rada Miasta Gdańska, i zadań stojących przed gdańskimi radnymi. Ale to też wiele atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Część osób skorzystała z możliwości bezpośredniej rozmowy z radnymi, którzy stawili się licznie i reprezentowali wszystkie kluby RMG.
Parada i Piknik Seniorów 2022 już 15 czerwca. Zgłoś się końca maja
- Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów odwiedzających nasze miasto - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Uważam, że to ważne, by przybliżać wszystkim chętnym charakter pracy Rady Miasta, jej obowiązki i rolę, jaką pełni w mieście. Dzięki takim wydarzeniom gdańszczanie, szczególnie ci najmłodsi, dowiadują się, jak ważna jest nasza praca i jaki wpływ ma na przyszłość miasta.
- W poprzednich latach impreza odbywała się jesienią, teraz przechodzimy do trybu wiosennego i wydaje się, że to dobry pomysł - dodaje Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańsk. - Podczas dnia otwartego można spotkać radnego, porozmawiać z nim. Osoby, którym nasze dyżury wydają się zbyt formalne, mogą porozmawiać w swobodniejszej atmosferze. Można zwiedzić bardzo interesujący budynek Rady Miasta, na co dzień też jest otwarty dla mieszkańców. Są mieszkańcy, którzy chcą porozmawiać o swoich problemach, rozumieją jakie są nasze funkcje, czym się zajmujemy. Ale dla niektorych, zwłaszcza dla najmłodszych, jesteśmy atrakcją w nietypowym odświętnym stroju. Ważna jest też zabawa, przygotowane atrakcje, czas świętowania, pewnej celebry i tradycji gdańskiej rady.
Budynek Rady Miasta Gdańska - jakie atrakcje?
O historii tego niezwykłego, ocalałego z wojennych zawirowań budynku, opowiadali radni i licencjonowani przewodnicy PTTK. Podczas „Dnia Otwartego” goście mogli zasiąść w ławach Sali Obrad i za stołem prezydialnym, porozmawiać z radnymi o ich pracy, zobaczyć odznaczenia przyznawane przez Radę, uroczyste stroje gdańskich rajców oraz wziąć udział w konkursie wiedzy „Rada Miasta bez tajemnic”. Zwiedzanie biur i pomieszczeń Rady Miasta Gdańska jest żelaznym punktem programu. Można zobaczyć m.in. kunsztowny srebrny łańcuch zakładany od 1990 roku przez przewodniczących RMG tylko na specjalne okazje.
Udany festyn dzielnicowy na Siedlcach. Uczestniczyło w nim kilkuset mieszkańców
W jednej z sal przygotowano ekspozycję poświęconą najwyższym odznaczeniem i zaszczyty, jakimi Rada Miasta Gdańska obdarza szczególnie zasłużone osoby. Można było zobaczyć, jak wygląda krzesło dla Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - zdobione na wzór dawnych gdańskich mebli. Były też oryginały Medalu św. Wojciecha i Medalu Księcia Mściwoja II. Ekspozycji towarzyszyły zdjęcia i biogramy osób, które zostały uhonorowane przez Radę Miasta Gdańska.
Wata cukrowa, występy, pokazy służb mundurowych
Nie zabrakło atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Na dziedzińcu budynku Nowego Ratusza odbyły się występy młodych artystów z Pałacu Młodzieży, pokazy i konkursy służb mundurowych, sprzętu Policji czy Straży Miejskiej. Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód Straży Miejskiej.
- Ten samochód to jest jeżdżące laboratorium - powiedziała Sabina Buczyńska z Referatu Ekologicznego Straży Miejskiej w Gdańsku. - Dzieci i młodzież w pierwszej kolejności są zainteresowane naciskaniem guziczków i trąbieniem, a samochód ma dużo możliwości w tym względzie. Zainteresowanie wzbudza też kamera umieszczona na dachu samochodu. Można nią operować, oglądać widok dookoła naszego samochodu, można znaleźć swojego znajomego w tłumie. Straży Miejskiej samochód służy do przeprowadzania badań w terenie, do szukania informacji potrzebnych nam do prowadzonych spraw.
Swoje stanowiska otworzył dla odwiedzających ogród zoologiczny i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”. Można było nauczyć się reanimacji na specjalnych fantomach, wykazać się artystycznie na stanowiskach plastycznych. Dla najmłodszych nie zabrakło - jak co roku - darmowej waty cukrowej, popcornu i zdjęć z fotobudki.