Thriller kręcony w Gdańsku otworzy festiwal filmowy w Gdyni. W obsadzie Jakub Gierszał

„Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka otworzy tegoroczny, 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Gdańsku - tu mieszka jeden z bohaterów, który pracuje w stoczni. W czwartek, 10 sierpnia, odbyła się premiera zwiastuna filmowego - do kin międzynarodowa produkcja wejdzie 29 września.
10.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna na tle dźwigów stoczniowych
„Doppelgänger. Sobowtór” to międzynarodowa produkcja, w której zobaczymy zarówno polskie gwiazdy - takie jak Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt (na zdjęciu) i Andrzej Seweryn - jak i zagraniczne
fot. Jarosław Sosiński / mat. prasowe TVN Warner Bros. Discovery

27. Festiwal Szekspirowski - nasze podsumowanie. Były emocje i wiele zaskoczeń

„Doppelgänger. Sobowtór” (produkcja TVN Warner Bros. Discovery) to nowy film w reżyserii Jana Holoubka. Najlepiej można go określić jako thriller psychologiczny inspirowany hollywoodzkimi historiami. Film, do którego zdjęcia powstawały w Gdańsku, Sopocie oraz Gdyni, a także w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy oraz Toruniu, przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80.

Akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Główny bohater opowieści, Hans Steiner (w tej roli nagradzany polski aktor Jakub Gierszał) mieszka w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Z kolei Jan Bitner (wcielił się w niego Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku i pracuje w stoczni.

Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości. 

Zobacz zwiastun filmu, który powstawał w Gdańsku:

Metoda Doppelgänger 

Jak tłumaczą twórcy filmu, w polskim wywiadzie wojskowym istniał specjalny rodzaj szpiegów - ich metodą działania była kradzież tożsamości, a stawką kara śmierci. 

- Generalnie są dwa rodzaje szpiegów. Jedni po prostu funkcjonują pod swoimi nazwiskami, pracują w ambasadach, np. jako konsulowie. Metoda Doppelgänger jest dużo rzadsza i bardziej ryzykowna. Są to ludzie, którzy działają pod przykrywką, ze zmienionymi, na ogół ukradzionymi personaliami - wtapiają się w społeczeństwo. Za czasów żelaznej kurtyny „wtórnicy” funkcjonowali po obu stronach i byliby narażeni na poważne konsekwencje, gdyby zostali schwytani - włącznie z wyrokami śmierci - opowiada o filmie Jan Holoubek, dla którego to kolejna produkcja (po „25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy” i „Wielkiej wodzie”) inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. 

- Takie długofalowe działanie w ukryciu odbija się na bohaterze, jego psychice, sposobie, w jaki odbiera świat i w jaki funkcjonuje. Trzeba zobaczyć film, żeby się przekonać, jak poradził sobie z tym Hans - dodaje Jakub Gierszał, który wcielił się w jedną z głównych ról.

plakat do filmu, na nim młody mężczyzna z papierosem
plakat doppelgaenger
mat. prasowe TVN Warner Bros. Discovery

Kto w obsadzie? Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Andrzej Seweryn...

„Doppelgänger. Sobowtór” to produkcja międzynarodowa, z dużym rozmachem realizacyjnym. Na ekranie u boku Jakuba Gierszała, Tomasza Schuchardta zobaczymy między innymi Wiktorię Gorodeckaję, Katarzynę Herman i Andrzeja Seweryna, a także zagraniczne gwiazdy - Emily Kusche, Joachima Raafa, Nathalie Richard i Jessicę McIntyre. 

Film „Doppelgänger. Sobowtór” trafi do kin 29 września. Wcześniej, 18 września, zostanie zaprezentowany podczas uroczystości otwarcia 48. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 18-23 września 2023 roku.

Producentem filmu jest TVN Warner Bros. Discovery, produkcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera: 29 września 2023 roku. Scenariusz: Andrzej Gołda, współpraca: Jan Holoubek. Reżyseria: Jan Holoubek. Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek. Scenografia: Marek Warszewski. Reżyseria obsady: Żywia Kosińska. Kostiumy: Weronika Orlińska. Charakteryzacja: Mirela Zawiszewska. Montaż: Rafał Listopad. Kierownik produkcji: Tomasz Parnowski. Producent: Anna Waśniewska. Dystrybucja: Next Film.

Trwa Octopus 2023. Atramentowa Macka dla Barbary Bouchet. Zobacz zdjęcia

TV

Mniej bruku - więcej drzew!