• Start
  • Wiadomości
  • Tereny wokół Bastionu św. Gertrudy i Bastionu Żubr przy Opływie Motławy zostaną zagospodarowane

Tereny wokół Bastionu św. Gertrudy i Bastionu Żubr przy Opływie Motławy zostaną zagospodarowane

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg dotyczący zagospodarowania Opływu Motławy w pobliżu Bastionu św. Gertrudy i Bastionu Żubr. Inwestycja, która jest elementem Programu Rewitalizacji zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
24.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opływ Motławy w Gdańsku
Opływ Motławy z bastionami św. Gertrudy i Żubr 
fot. BRG

 

Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska. Leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki. Fortyfikacje wraz z dawnymi fosami i Śluzą Kamienną stanowią cenne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Teren Opływu Motławy wraz z bastionami Żubr i św. Gertrudy zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki i stojaki rowerowe. Na terenie objętym inwestycją zostanie zamontowane oświetlenie i monitoring, przebudowana zostanie promenada pieszo-rowerowa. Przewidziano także ścieżkę dydaktyczną dla najmłodszych.

Ponadto jednym z pomysłów na zagospodarowanie bastionów jest utworzenie na nich punktu z lunetami i pulpitem opisującym sylwetki miasta. W ramach zadania powstaną dwa place zabaw: przy bastionie św. Gertrudy oraz u podnóża bastionu Żubr. W kilku miejscach jest także planowane zasadzenie krzewów i bylin. Jednym z elementów inwestycji będą także tablice edukacyjne autorstwa Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionych z nimi fotografów i przyrodników, które zawierać będą w sobie, oprócz ciekawostek historycznych, fragmenty publikacji z przedwojennych gazet czy wspomnienia mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat.

 

Bastiony Opływ Motławy Mapa

 

Przetarg na realizację zadania zostanie ogłoszony w najbliższych dniach w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt będzie musiał być uzgodniony ze wszystkimi gestorami sieci oraz z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku.

Opływ Motławy z wałem przeciwpowodziowym i nową śluzą. Podpisano umowę na realizację. MAPA


W 2018 r. została podpisana umowa na opracowanie projektu zadania, jednak z powodu rozbieżności pomiędzy zleconym zakresem opracowania projektu, a opinią PWKZ konieczne było rozwiązanie umowy i ogłoszenie nowego przetargu. Projekt powstanie w 7 miesięcy od daty podpisania umowy, a prace budowlane mają potrwać 14 miesięcy od uzyskania decyzji administracyjnych, umożliwiających rozpoczęcie budowy.

Zadanie to jest elementem realizowanego obecnie Programu Rewitalizacji w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach programu na terenie Dolnego Miasta planowane jest zagospodarowanie Placu Wałowego. W marcu podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Projekt powstanie do końca 2021 r. Ponadto rozpoczęły się już prace remontowe w budynku przy Placu Wałowym 5A. Jest to pierwszy z 10 budynków przeznaczonych do remontu w ramach rewitalizacji w tym rejonie. Zgodnie z umową prace zakończą się w czerwcu 2021 r. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska są realizowane także przez Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu