APELACJA NA WNIOSEK PREZYDENT GDAŃSKA
Przypominamy, że w maju 2017 roku został złożony - przez Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska - wniosek o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego terenów Gedanii i powrót ich do zasobu gruntów Skarbu Państwa.
- Zdaniem władz miasta należy wykorzystać wszystkie formalne drogi, aby tereny Gedanii wróciły do zasobów Skarbu Państwa - powiedział Piotr Borawski zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Ku naszemu zdziwieniu przedstawiciele Skarbu Państwa, stwierdzili że nie odnajdują uzasadnienia by składać apelację.
Inne zdanie w tej sprawie ma Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która domagała się apelacji. Dzisiaj apelacja została złożona.
Władze Miasta domagają się zmiany zaskarżonego wyroku i rozwiązania stosunku prawnego użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Gdańsku, przy ul. Kościuszki 49. Ponadto wniesiono o przeprowadzenie dowodu z artykułu: „Pożar w Gdańsku. Palił się budynek na terenie historycznego klubu sportowego Gedania.”, na okoliczność niewystarczającego zabezpieczenia nieruchomości przez pozwanego.
W apelacji władze Miasta zwracają uwagę na sprzeczne z umową korzystanie z nieruchomości oraz na szczegółowe zapisy umowy ustanowienia użytkowania wieczystego w stosunku do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według obowiązującego planu miejscowego obszar ten jest przeznaczony wyłącznie pod usługi sportu, rekreacji i turystyki oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z trybunami. Nie ma w nim zabudowy mieszkaniowej. W umowie jest również zapis o nieprowadzeniu działalności zarobkowej na wskazanym terenie.
POZWOLENIE NA BUDOWĘ PODTRZYMANE PRZEZ WOJEWODĘ
Równolegle do sprawy w sądzie, firma złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. W ocenie radców prawnych oraz orzecznictwa, toczące się postępowanie w sądzie nie zwalnia miejskich urzędników od prowadzenia postepowania administracyjnego i wydania pozwolenia na budowę. Treść opinii jednoznacznie wskazywała, że organ administracji architektoniczno-budowlanej nie miał podstaw do zawieszenia postępowania w trybie art. 97 par. 1 pkt 4 kpa.: cyt.(…) „Mając na uwadze powyższe, w kontekście analizowanej sprawy, w mojej ocenie wszczęcie wobec inwestora postępowania sądowego o rozwiązanie umowy o oddaniu nieruchomości, w użytkowanie wieczyste ze względu na jej wykorzystanie w sposób sprzeczny z przeznaczeniem określonym w umowie, nie stanowi zagadnienia wstępnego uzasadniającego zawieszenie postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę”.(…)
Pozwolenie na budowę zostało zaskarżone przez przedstawiciela jednej ze wspólnot mieszkaniowych do Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. Wojewoda ostatecznie decyzję miejskich urzędników podtrzymał.