Jakie są plany inwestora na terenie Stoczni Cesarskiej?
Najnowsze plany inwestycyjne spółka SCD zaprezentowała mediom we wtorek, 12 listopada.
Pretekstem do spotkania z dziennikarzami było uzyskanie przez Stocznię Cesarską Development pozwolenia na budowę dla pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych.
- To duży kamień milowy w procesie rewitalizacji tego historycznego obszaru. Nowa inwestycja połączy dziedzictwo postoczniowych terenów z nowoczesnością i w pełni wykorzysta potencjał tej przestrzeni. Będzie to miejsce tętniące życiem, atrakcyjne do pracy, zamieszkania i spędzania wolnego czasu - zapowiedziała na konferencji prasowej Jadwiga Kosińska, dyrektor projektu.
W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej - najstarszej części byłej Stoczni Gdańskiej - powstanie łącznie pięć nowych budynków.
Z kolei, zabytkowy budynek dawnej Formierni zostanie poddany gruntownej rewitalizacji. Jak zapowiada SCD, po odrestaurowaniu ten dawny przemysłowy obiekt będzie pierwszym w Trójmieście prawdziwie loftowym budynkiem z unikalnym historycznym kontekstem. Około połowa apartamentów w byłej Formierni będzie dwupoziomowa.
Na Młodym Mieście zabudowa mieszkaniowa? Inwestor ma propozycję dla miasta
- W Europie jest szereg rewitalizacji na terenach postindustrialnych, w takich miastach jak Hamburg czy Oslo. Teren, o którym mówimy, jest unikatowy. To miejsce ważne dla Gdańska. Chcielibyśmy, żeby architektura, która tutaj powstanie, była związana z tym terenem, żeby stała się ikoną dla miasta. Żeby na końcu można było stwierdzić: to nie jest jakieś miejsce, to jest Gdańsk - powiedziała Jadwiga Kosińska.
Preferencja dla mieszkań na użytek prywatny
W 2025 roku do sprzedaży wprowadzonych zostanie łącznie 388 mieszkań i 34 lokale usługowe, z czego 19 lokali związanych będzie z usługami noclegowymi.
Jadwiga Kosińska pytana o szczegółowy harmonogram inwestycji odpowiedziała: - O tym, kiedy wprowadzą się pierwsi lokatorzy nie chciałabym jeszcze mówić. Potrwa to parę lat. To, czy będziemy budować szybciej, czy wolniej w dużym stopniu zależy od zainteresowania rynku.
Nowa zabudowa zlokalizowana będzie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dawnej dyrekcji stoczni, domykając tym samym pierwszy kwartał na terenie Stoczni Cesarskiej. Układ urbanistyczny nowoprojektowanej zabudowy obejmuje obszar pomiędzy ulicą Narzędziowców od północy, ulicą Popiełuszki od południa, budynkiem dyrekcji od zachodu i budynkiem Formierni od wschodu.
Nowe budynki będą miały od 4 do 6 kondygnacji, respektując tym samym skalę centralnej części terenu.
Inwestor zapowiada, że średni metraż mieszkań został tak zaprojektowany, aby sprzyjał nabywaniu mieszkań na cele prywatne, a nie inwestycyjne.
Jakie pomysły mają architekci?
Główny wjazd na teren inwestycji zaprojektowano od strony z ulicy Popiełuszki, który poprowadzi do parkingu podziemnego o pojemności łącznie 412 miejsc postojowych, w tym 19 dla osób niepełnosprawnych.
- Nowa dzielnica, którą zamierzamy tu stworzyć, będzie nie tylko nowoczesna i funkcjonalna, ale także świadomie nawiązywać do stoczniowej historii i tradycji miejsca. To dopiero pierwszy etap. Ten projekt to przykład, jak rewitalizacja historycznych terenów może stać się inspiracją dla rozwoju miasta i wyznaczać nowe standardy w budownictwie mieszkaniowo - usługowym. To będzie nowe, wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska - podkreśliła Jadwiga Kosińska.
Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Roark Studio z Sopotu. Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie tej sopockiej pracowni na obszarze Stoczni Cesarskiej, należącym do SCD. Studio ma już na koncie rewitalizację budynku dyrekcji Stoczni Gdańskiej oraz wnętrz dawnej remizy stoczniowej.
- Będzie to pierwsze wprowadzenie nowej zabudowy między poprzemysłowe, zabytkowe hale i stanowi to dla architektów duże wyzwanie. Zależało nam na tym, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były dla nich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni. Budynki są zróżnicowane, bo tak myślimy o nowoczesnym mieście. Natomiast sama zasada kształtowania elewacji jest dość rygorystyczna po to, żeby zachować klimat i charakter stoczni - wyjaśnił Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio.
Te dźwigi to symbol Gdańska. Są zabytkiem, ale wciąż służą do produkcji statków
Inspiracją dla zróżnicowania kompozycji najwyższych kondygnacji była panorama stoczni i stalowe dźwigi górujące nad ceglaną zabudową.
Aby podkreślić maksymalną wysokość pierwotnej, nieistniejącej już zabudowy, nowe bryły zaprojektowano jako ceglane do wysokości wcześniej istniejących hal, które kiedyś stały w ich miejscu. Z kolei, powyżej ich wysokości zmieniono ich wyraz architektoniczny na stalowy, nawiązujący do dźwigów.
Projekt architektów zakłada podkreślenie unikatowej lokalizacji w poprzemysłowej tkance za pomocą wyeksponowania reliktów w formie zabytkowych kratownic czy torów oraz wprowadzenia materiałów takich jak trylinka, blacha, czy ryflowany beton.
- Zależało nam na tym, aby wyraźnie współczesna architektura była tłem dla zabytków budowli, żeby je uzupełniała, a nie w żaden sposób przytłaczała - dodał Jakub Bladowski.
Zaznaczył, że z zasadniczego terenu projektowanego osiedla zaplanowano wyłączenie ruchu drogowego - Teren jest otwarty dla pieszych. Staramy się do hal garażowych schować samochody jak najszybciej - objaśnił właściciel Roark Studio.
Pozytywnie koncepcję Roark Studio zrecenzował na miejscu prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. - Cieszę się z przedstawionej propozycji projektowej. Jest ona bardziej dojrzała niż to, co mieliśmy okazję oglądać wcześniej. Mam nadzieję, że reszta tego terenu będzie przekształcana w podobnym duchu - stwierdził.
Ruszyły prace przygotowawcze pod inwestycję
W październiku 2024 r. SCD rozpoczęła prace porządkowe na terenie zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dyrekcji. Obejmują one m.in. demontaż nawierzchni i elementów betonowych będących w kolizji z uzbrojeniem podziemnym, przeznaczonym do likwidacji oraz z nową siecią wodociągową i kanalizacyjną.
Inwestor zapowiada, że w następnym etapie, czasowo zdemontowana zostanie przęsło dawnej estakady (magistrali sieci), które jest w kolizji z pracami infrastrukturalnymi. Przęsło po pracach rewitalizacyjnych wróci na późniejszym etapie realizacji prac. Ponadto, w ramach działań przygotowawczych terenu rozebrany zostanie budynek po centrum crossfit oraz dokończona zostanie rozbiórka budynku zlokalizowanego tuż obok budynku dyrekcji.
Wykonywane prace posiadają wszystkie stosowne zgody, w tym m.in. konserwatorskie i potrwają do III kwartału 2025 roku.
Informacja o spółce inwestującej
Stocznia Cesarska Development utworzona wspólnie przez dwóch belgijskich deweloperów Revive i Alides jest spółką celową, która od wiosny 2017 r. jest właścicielem 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku.
Jak podkreśla inwestor, projekt rewitalizacji Stoczni Cesarskiej zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu.
Swoje działania na terenie spółka rozpoczęła od ratowania zdegradowanych budynków postoczniowych. Do tej pory SCD wyremontowała dwa historyczne obiekty: dawną siedzibę dyrekcji z 1878 r. oraz zlokalizowany naprzeciwko budynek remizy, datowany na rok 1884.
Remont pierwszego budynku został wyróżniony w konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa Zabytek Zadbany 2021 oraz otrzymał nagrodę European Property Award 2021 w kategorii Office Architecture. Ponadto budynek otrzymał nominację w konkursie na Najlepszą Gdańską Realizację Architektoniczną 2020-2021 r. Z kolei w 2022 r. za rewitalizację budynku dawnej remizy spółka SCD otrzymała główną nagrodę Zabytek Zadbany w kategorii „Zabytki techniki”.
SCD przypomina, że od pierwszego dnia swojej obecności na dawnym terenie stoczni spółka otworzyła to miejsce dla mieszkańców i zawiązała współpracę z organizacjami pozarządowymi, artystami i instytucjami publicznymi, aby wprowadzić nowe funkcje na tym obszarze. Dzięki temu, dziś na terenie działają miejsca jak, WL4, punkt widokowy na Żurawiu M3, Kolektyw Pogoda, Ogród Społeczny PLONY, Yard Cafe i kilka innych miejsc, w których mieszkańcy i goście mogą spędzić wolny czas.