W ramach porady telemedycznej lekarz może wystawić pacjentowi zarówno e-receptę, jak i elektroniczne zwolnienie lekarskie. Możliwość odbycia “wizyty przez telefon” nie dotyczy tylko lekarza rodzinnego, czy pediatry, ale także innych specjalistów.
Jak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia: - Nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Lista wszystkich poradni na Pomorzu, które udzielają teleporad
Nadmorskie Centrum Medyczne, które prowadzi w Gdańsku dziewięć przychodni, póki co (dane na niedzielę, 15 marca) ogranicza dostęp do swoich placówek tylko tym osobom, które mają objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem (gorączka, kaszel lub duszności i problemy z oddychaniem).
Z kolei spółka ETER-MED w swoich przychodniach na terenie Gdańska od poniedziałku, 16 marca, wprowadza całkowity zakaz wstępu wszystkim osobom, które nie miały wyznaczonego wcześniej terminu wizyty - przy czym pacjenci zobowiązani są do pomiaru temperatury ciała przed przyjściem do przychodni. Od 17 do 31 marca zawieszony jest tu także pobór materiałów do badań (krew, mocz, wymazy).
Koronawirus. Jak można się zarazić, profilaktyka i leczenie
Podobnie jak w ETER-MED, także np. wrzeszczańskie przychodnie Jesionowa i Wassowskiego, czy też Przychodnia Aksamitna zawieszają bilanse zdrowia dzieci i młodzieży oraz możliwość rejestracji z wyprzedzeniem. Ośrodki zdrowia apelują także o ograniczenie wizyty osobistych w przychodni do sytuacji wyjątkowych - przy czym Przychodnia Aksamitna podkreśla, że chory pacjent zostanie wpuszczony do przychodni tylko wówczas, gdy niezbędnym okaże się umówienie go na osobistą wizytę u lekarza, na konkretną godzinę.
Koronawirus. Dwa pierwsze przypadki chorych na Pomorzu, są w szpitalu w Gdańsku