Tęczowy Piątek w gdańskich szkołach. Dzień solidarności z osobami LGBTQIA+ i wszystkimi, którzy czują się wykluczeni

- Dziś bardziej niż kiedykolwiek pokazujemy, że w Gdańsku dążenie do różnorodności, bezpieczeństwa i akceptacji to nie tylko puste słowa i slogany, ale działania które zrzeszają ze sobą organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i Urząd Miasta Gdańska - powiedziała Marta Magott, radna Miasta Gdańska. W ostatni piątek października w wielu szkołach w Gdańsku, na Pomorzu i Polsce obchodzony jest Tęczowy Piątek, dzień wsparcia nieheteronormatywnych uczennic i uczniów.
25.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia trzy osoby w pomieszczeniu udekorowanym tęczową flagą, symbolem społeczności LGBTQ+. Na ścianie widoczne są również papierowe ozdoby w kształcie serc w różnych kolorach, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane podczas wydarzenia wspierającego różnorodność i tolerancję.
Nz. Akcja edukacyjna Tęczowy Piątek. W Gdańsku jej miejskie obchody - po raz pierwszy w historii - odbyły się w publicznej szkole - Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ulicy Legionów 7
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Miejski Tęczowy Piątek w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku

W piątek, 25 października w całej Polsce odbywa się ósma edycja akcji edukacyjnej Tęczowy Piątek, której celem jest wsparcie młodzieży LGBTQIA+ w codziennym funkcjonowaniu, to też dzień solidarności z młodymi osobami, uznanie ich i widoczność w przestrzeni publicznej. To także wyraz niezgody na hejt i dyskryminację. 

W Gdańsku miejskie obchody akcji - po raz pierwszy w historii - odbyły się w publicznej szkole - Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku przy ul. Legionów 7.

Żeby wszyscy czuli się chciani. Gdańsk robi krok ku Miastu Praw Człowieka

Z uczniami spotkali się: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; Katarzyna Gęba; Gdańska Rzeczniczka Praw Uczniowskich; Anna Krótki, dyrektor Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich; Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół nr 8 w Gdańsku; Nina Katka, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego; Marta Magott, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado oraz radna Miasta Gdańska; Jakub Hamanowicz, przedstawiciel Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Jan Suchanek, mecenas, adwokat i aktywista.

Szkoły, organizacje pozarządowe i Miasto Gdańsk  

- W tym roku Tęczowy Piątek współorganizowany jest przez organizacje pozarządowe, gdańskie szkoły a przede wszystkim przez Urząd Miasta Gdańska - powiedziała Marta Magott, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado. - To oczywiście dzień solidarności z osobami uczniowskimi, które identyfikują się jako osoby queerowe, ale to także dzień solidarności z tymi wszystkimi, którzy czują się wykluczeni, dyskryminowani, marginalizowani, niesłyszani, niewidoczni, którzy należą do różnych mniejszości. Dziś bardziej niż kiedykolwiek pokazujemy, że w Gdańsku dążenie do różnorodności, bezpieczeństwa i akceptacji to nie tylko puste słowa, slogany ale działania, które zrzeszają ze sobą NGO, placówki oświatowe i publiczne instytucje. W Gdańsku każda osoba uczniowska powinna i może czuć się bezpiecznie, czuć się akceptowana i chciana, nie ma miejsca na hejt i dyskryminację. Jest miejsce na bycie sobą.

Zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą mikrofon, wygłaszającą przemówienie podczas wydarzenia, na którym obecna jest grupa osób w tle. W tle widoczna jest tęczowa flaga, co może sugerować, że spotkanie dotyczy wsparcia społeczności LGBTQ+.
Nz. Marta Magott, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado podkreśliła, że Tęczowy Piątek to dzień solidarności z osobami uczniowskimi, które identyfikują się jako osoby queerowe, ale to także dzień solidarności z wszystkimi, którzy czują się wykluczeni
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Radna i prezeska Tolerado dodała, że pierwszy raz w historii naszego miasta Tęczowy Piątek odbywa się w szkole publicznej, branżowej szkole która dzisiaj stała się ambasadorką przekazu mówiącego o bezpieczeństwie i otwartości dla wszystkich. 

Jak miasto wspiera osoby  LGBTQIA+?

- Nigdy nie byłam na tak fajnie zorganizowanym Tęczowym Piątku - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W każdym społeczeństwie od 5 do 7 procent osób to osoby nieheteronormatywne, czyli wśród gdańskich uczniów i uczennic prawdopodobnie jest 7 tysięcy takich osób, 7 tysięcy osób w naszych szkołach chce być rozpoznawanymi takimi, jakimi są, tyle osób poszukuje swojej tożsamości psychoseksualnej. Jeśli społeczeństwo nie jest otwarte na to, co ludzie przechodzą, to może zamienić się w tragedię. Przez wiele lat w Polsce osoby nieheteronormatywne, osoby LGBTQIA+ były bardzo źle traktowane. Dziś jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, po raz pierwszy jesteśmy w tak szerokim gronie, w tak pięknie udekorowanej szkole, z tak dużą dużą grupą uczniów i uczennic, osób nauczycielskich, mediów. To jest bardzo wyraźny sygnał, żeby Tęczowy Piątek był inspiracją do zastanowienia się, kim jesteśmy, jacy jesteśmy dla innych, czy jesteśmy otwarci, czy ludzie czują się bezpiecznie z nami.

 

Zastępczyni prezydent Gdańska przypomniała o ofercie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, który zaprasza osoby młode i ich bliskich na konsultacje wspierające czas tworzenia się tożsamości psychoseksualnej. Ta pomoc jest świadczona od półtora roku i oferuje ją instytucja publiczna, miejska. 

Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców. Program na lata 2024-2026 

Miasto zleca także zadania Stowarzyszeniu na Rzecz Osób LGBT Tolerado, działa też Gdański Fundusz Równości, do którego można zgłaszać pomysły wspierające różnorodność w Gdańsku, podobnie Gdański Fundusz Młodzieżowy i Gdańskie Centrum Równego Traktowania, w którym pomoc znajdzie każda osoba dyskryminowana w Gdańsku również ze względu na tożsamość psychoseksualną, ale dotyczy to dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, grupę etniczną, religię, światopogląd, wiek.

Od ponad roku działa też w Gdańsku rzeczniczka praw uczniowskich Katarzyna Gęba. 

Zdjęcie przedstawia grupę młodych osób siedzących na spotkaniu, skoncentrowanych na wydarzeniu, które ma miejsce przed nimi. W tle widoczna jest dekoracja przedstawiająca wodospad oraz osoba stojąca, obserwująca wydarzenie z boku
Tęczowy Piątek, czyli święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach, odbywa się od 2016 roku w każdy ostatni piątek października
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Kuratorium razem z uczniami

- Przyszłam tutaj jako przedstawicielka Grzegorza Krygera, Pomorskiego Kuratora Oświaty, który prosił o przekazanie, że każda szkoła jest autonomiczna i ważne, żeby tworzyła relacje w pełnej wolności, szacunku i wrażliwości na wszystkie osoby, które są w potrzebie - powiedziała Agnieszka Tomasik. - Przychodzę do was także jako dyrektorka szkoły, bo nikt kto czuje się czasami samotny albo odrzucony przez społeczność szkolną, nie powinien być z tym sam. Powinien mieć wsparcie u każdego dyrektora, każdej dyrektorki szkoły, to nasza powinność. Osoby, które takiego wsparcia nie otrzymały - przepraszam.

Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju

- Chcesz być akceptowany i tolerowany, to akceptuj i toleruj innych - dodała Anna Krótki, dyrektorka ZSHG. - Staram się wam stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie. Znacie mnie, znacie moje zasady, jestem tu dla was, widzimy się na szkolnych korytarzach, mój gabinet jest dla was zawsze otwarty, możecie tu przychodzić ze swoimi problemami. Także dlatego trzy lata temu powołałam szkolnego rzecznika praw ucznia, który pomaga wam w słabszych dniach.

Naklejka, plakat, uśmiech 

Ósmą edycję akcji edukacyjnej uczniowie przeprowadzili m.in. w Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i w Warszawie.

Zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą mikrofon i przemawiającą na tle grupy osób. Na jej marynarce znajduje się przypięta wstążka w kolorach tęczy, co może sugerować, że wydarzenie dotyczy wsparcia dla społeczności LGBTQ+
Nz. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania powiedziała, że w każdym społeczeństwie od 5 do 7 procent osób to osoby nieheteronormatywne
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- Niewielki gest, jak naklejka lub plakat wywieszony w szkole, wystarczy, by osobie odkrywającej swoją tożsamość i orientację wysłać sygnał, że jest w przyjaznej przestrzeni i może być sobą - tłumaczył Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE, która w tym roku organizuje Tęczowy Piątek. - W tym roku stawiamy na edukację.

136 mln zł dla organizacji pozarządowych - jak pomogą mieszkańcom Gdańska w 2025 r.?

Tęczowy Piątek - jak informuje Fundacja GrowSPACE to "święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach" - odbywa się od 2016 roku w każdy ostatni piątek października.

W ramach tej inicjatywy młodzież zorganizowała różne tęczowe wydarzenia na rzecz budowania widoczności osób LGBTQ+, w tym roku pod hasłem “Budujmy Mosty Różnorodności”. Fundacja GrowSPACE jako organizator Tęczowego Piątku połączyła w tym roku siły z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją SEXEDPL. 

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta