Kino na Szekspirowskim 2021 - pierwszy seans już za nami. Zobacz PROGRAM do końca wakacji
To będzie już druga edycja wydarzenia „Kino po zachodzie słońca”, które przygotowuje Miasto Gdańsk i Fundacja Teatru Czwarte Miasto w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu.
Przegląd otworzy w niedzielę, 18 lipca, pierwszy publiczny pokaz w Trójmieście oryginalnej polskiej komedii „Biały Potok”. Film miesiąc temu, na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – najstarszym i największym w Polsce festiwalu młodego kina - otrzymał Nagrodę Publiczności. Główną rolę męską w tym filmie, kreowaną przez Marcina Dorocińskiego, nagrodzono Złotym Jantarem 2021.
W programie czekają nas jeszcze dwa komediowe wieczory: 8 sierpnia „Żegnajcie głupcy” - obraz bardzo doceniany. Filmowi Alberta Dupontel przyznano aż sześć Cezarów w 2021 roku, w tym dla najlepszego francuskiego filmu. Produkcja ta na pokazach plenerowych pojawi się po raz pierwszy. Zwariowaną komedią omyłek jest też wyświetlany niedawno w kinach „Palm Springs”.
Ostatnią lipcową niedzielę zarezerwujmy na wzruszającą izraelską opowieść “Oto my” Nira Bergmana, o odmieniającej życie podróży ojca i jego autystycznego syna. Film ma na koncie cztery “Ofiry”, m.in. za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. “Ofiry” przyznaje Izraelska Akademia Filmowa i mają wartość izraelskich Oscarów.
Zdobywcą oryginalnych, aż dwóch w tym roku, Oscarów jest z kolei “Sound of Metal”. Historia muzyka tracącego słuch opowiedziana jest w dużej mierze dźwiękami, a pomysł i role docenili krytycy na całym świecie - film nominowano do aż 26 rozmaitych nagród, z czego 15 otrzymał. My mamy szansę ocenić czy słusznie już 1 sierpnia.
“Babyteeth” w reż. Shannon Murphy z 2019 uznano za jeden z najlepszych filmów australijskich roku - opowieść o tym, jak miłość potrafi popchnąć nas ku życiu otrzymała aż dziewięć nagród Australijskiego Instytutu Filmowego, w tym dla najlepszego filmu. My zobaczymy ją 22 sierpnia.
A na finał, który odbędzie się 29 sierpnia, organizatorzy proponują znów historię miłosną i poplątaną - „Lato '85”, najnowszy obraz jednego z najbardziej uznanych francuskich reżyserów Françoisa Ozona. W ścieżce dźwiękowej filmu słychać piosenki “The Cure” i Roda Stewarta - czy to nie idealny pomysł na zakończenie wakacji?
Bilety w cenie 12 zł do nabycia na www.interticket.pl oraz 30 minut przed seansem
Teatr Leśny ul. Jaśkowa Dolina 45, 80-286 Gdańsk Wrzeszcz
Więcej informacji na:
www.kinopozachodzie.pl
Repertuar “Kina po zachodzie słońca”
18.07 godz. 21:30 Biały Potok
25.07 godz. 21:30 Oto my
01.08 godz. 21:00 Sound of Metal
08.08 godz. 21:00 Żegnajcie głupcy
15.08 godz. 21:00 Palm Springs
22.08 godz. 21:00 Babyteeth
29.08 godz. 21:00 Lato '85
Pełny program „Kina po zachodzie słońca”
18 lipca godz. 21.30 Biały Potok, Polska, 2020, 75 min
Reżyseria: Michał Grzybowski
Będzie to pierwszy publiczny pokaz w Trójmieście. Film w czerwcu na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie otrzymał nagrodę publiczności oraz Złoty Jantar 2021 za główną rolę męską dla Marcina Dorocińskiego.
Komedia omyłek o dwóch zaprzyjaźnionych małżeństwach. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie podporządkowane pracy i drugiej ciąży. Mieszkający po sąsiedzku Kasia i Bartek borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Niespodziewanie dla wszystkich podczas kłótni Kasia wyjawia mężowi, że łączy ją coś więcej z Michałem... Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień. Chaos narasta mnożąc zabawne sytuacje, aż do finałowej tragedii, która okaże się szansą dla obydwu małżeństw – ratunkiem dla ich miłości i przyjaźni...
25 lipca, godz. 21:30 Oto my (Here We Are), Włochy/Izrael, 2021, 1 godz. 34 min
Reżyseria: Nir Bergman
Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dojrzał do rozstania. W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.
1 sierpnia, godz. 21:00 Sound of Metal, USA, 2019, 2 godz.
Reżyseria: Darius Marder
Dla wielu film roku! 26 nominacji do różnych nagród, 15 wygranych.
Poruszająca opowieść o parze, która musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, legło w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna jednak postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.
08 sierpnia, godz. 21:00 Żegnajcie głupcy (Adieu les cons), Francja, 2020, 1 godz. 28 min
Reżyseria: Albert Dupontel
Premiera na pokazach plenerowych. Film otrzymał 6 Cezarów w 2021 roku, w tym dla najlepszego francuskiego filmu.
Kiedy 43-letnia Suze dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę – pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.
15 sierpnia, godz. 21:00 Palm Springs, USA, 2020, 1 godz. 30 min
Reżyseria: Max Barbakow
Tytuł, którego nie trzeba przedstawiać, ale musiał się u nas również pojawić. Wielokrotnie nagradzany przebój kinowy. Komedia roku.
Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej zwariowane pomysły oraz przeżyją najbardziej odjechany romans wszech czasów. „Palm Springs” to inteligentna komedia, idealna na czasy, gdy wszystko wydaje się bez sensu i być może najlepszym rozwiązaniem jest szalona impreza.
22 sierpnia, godz. 21:00 Babyteeth, Australia/USA, 2019, 1 godz. 56 min
Reżyseria: Shannon Murphy
Film otrzymał aż 9 nagród Australijskiego Instytutu Filmowego, w tym dla najlepszego filmu.
Milla, poważnie chora nastolatka, zakochuje się w Mosesie – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Rodzice dla ukochanej córki zrobią wszystko, pozwolą nawet Mosesowi z nimi zamieszkać. Okazuje się, że wraz z pierwszym pocałunkiem w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół, jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia.
29 sierpnia, godz. 21:00 Lato '85 (Ete 85), 2020, Francja, 1 godz. 40 min
Reżyseria: Francois Ozon
Najnowsze dzieło Françoisa Ozona to idealna filmowa propozycja na zakończenie wakacji z piosenkami The Cure i Roda Stewarta w tle.
Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, klimat lat 80-tych... Między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy. 16-letni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na łódce, uratuje go nieznajomy – piękny i pewny siebie David. Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej. W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu François Ozon zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji.
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Teatru Czwarte Miasto
Partnerzy: Winda - Gdański Archipelag Kultury, Eurotrend Systemy Audiowizualne, Epson
Dofinansowano ze Środków Miasta Gdańska.