
Czytaj także: Gdańska młodzież lubi tworzyć teatr
- To ważne wydarzenie na skalę ogólnopolską, które podejmuje temat obecności aktorów z niepełnosprawnościami w teatrze zawodowym. Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń, poszerzenia świadomości społecznej oraz budowania nowych perspektyw dla sztuki inkluzywnej. W gronie prelegentów znajdą się eksperci z dziedziny teatru, naukowcy, artyści i praktycy, którzy podzielą się swoimi refleksjami i doświadczeniami - zaprasza Fundacja YouArt, która organizuje wydarzenie wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Sztuka w ważnej sprawie
Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego - reżysera i grafika, teatrologa, edukatora dramy i teatru - w 2004 roku, w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury. Zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną.
- Teatr Razem to wyjątkowy zespół artystyczny, który od 20 lat tworzy profesjonalne spektakle o wysokiej jakości artystycznej, z udziałem aktorów z niepełnosprawnością intelektualną, przełamując bariery i udowadniając, że sztuka jest dostępna dla każdego – mówią Jarek Rebeliński i Dorota Bielska.
Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w Gdańskim Archipelagu Kultury - przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 roku Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura, w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną. Wówczas też, we współpracy z Dorotą Bielską - reżyserką teatralną, teatrolożką, autorką książki „Łączę światy” i instruktorką kreatywnego pisania - stworzył duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.
Od stycznia 2022 roku Teatr Razem jest rezydentem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i odbywa w nim regularne spotkania i próby. W ramach tej rezydencji powstały spektakle „Podchodzisz moją samotność” według „Romea i Julii” Williama Szekspira (premiera w 2022 roku), spektakl „Kto się boi Dzikich Stworów?” (2023) oraz „Anatomię Ciszy” (2024) - będącą wyjątkowym przedstawieniem teatralnym, eksplorującym tematykę milczenia i komunikacji w relacjach międzyludzkich.
Program jubileuszu 20-lecia Teatru Razem
Jubileusz 20-lecia będzie nie tylko świętem teatru - ale także ważnym głosem w debacie o inkluzywności w kulturze i profesjonalizacji aktorów z niepełnosprawnościami. Wydarzenie, organizowane w Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa, ma wymiar symboliczny – podkreśla zmiany społeczne, jakie zaszły przez lata, rosnącą otwartość teatrów na różnorodność oraz znaczenie Gdańska jako miasta wspierającego równość i znoszenie barier.
Przygotowywany przez kilka tygodnie (!) przez organizatorów program obejmie różnorodne wydarzenia. Konferencja poświęcona profesjonalizacji aktorów z niepełnosprawnościami zgromadzi ekspertów, przedstawicieli teatrów i uczelni artystycznych, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na otwieranie sceny dla wszystkich. Będzie to przestrzeń do rozmów o wyzwaniach, możliwościach i przyszłości inkluzywnego teatru.
Wystawa fotograficzna podsumuje 20 lat działalności Teatru Razem, dokumentując jego najważniejsze momenty. Dzięki zdjęciom i archiwalnym materiałom odwiedzający poznają historię zespołu i zobaczą, jak teatr stał się przestrzenią rozwoju artystycznego i osobistego dla wielu osób.
Licytacja charytatywna pozwoli na zebranie funduszy na realizację filmowej wersji spektaklu „Anatomia ciszy”. To szansa na dotarcie z twórczością Teatru Razem do szerszej publiczności i umożliwienie większej liczbie osób doświadczenia jego unikalnej estetyki.
Obchody jubileuszowe zwieńczy spektakl „Podchodzisz moją samotność” w wykonaniu Teatru Razem a po nim goście zostaną zaproszeni na wielki tort urodzinowy.
Program jubileuszu:
Piątek, 21 marca, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1)
- 10:00-15:00 | Konferencja „Profesjonalizacja zawodu aktora z niepełnosprawnością” / OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
- 18:00 | Otwarcie wystawy fotograficznej podsumowującej 20 lat działalności Teatru Razem
- 19:00 | Gala jubileuszowa / WSTĘP NA ZAPROSZENIA, kontakt: teatrrazem@youart.pl
- Oficjalne przemówienia, podziękowania oraz wręczenie nagród
- Podsumowanie działalności Teatru Razem
- Licytacja na rzecz powstania filmu inspirowanego spektaklem „Anatomia ciszy”
- 20:30 | Przerwa herbaciana, możliwość zwiedzania wystawy
- 21:00 | Spektakl „Podchodzisz moją samotność” w wykonaniu Teatru Razem
- 22:00 | Urodzinowy tort i zakończenie obchodów
KONFERENCJA: Profesjonalizacja zawodu aktora z niepełnosprawnością
Rejestracja uczestników od 9:15
- 10:00-10:20 | Otwarcie konferencji (performance w wykonaniu aktorów Teatru Razem)
- 10:20-10:30 | Jakub Moszyński (aktor Teatru Razem)
- 10:30-11:00 | W poszukiwaniu własnej drogi. Społeczne konteksty teatru osób z niepełnosprawnością – dr hab. Dorota Krzemińska, prof. UG, dr hab. Jolanta Rzeźnicka-Krupa, prof. UG (Uniwersytet Gdański)
- 11:00-11:15 | Iwona Siekierzyńska, Zbyszek Biegałło (film Amatorzy Teatru BRO)
- 11:15-11:30 | Justyna Sobczyk (Teatr 21, Warszawa)
- 11:30-11:45 | Adam Biedrzycki (Teatr Chorea, Łódź)
- 11:45-12:00 | Dominika Feiglewicz-Penarska (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
- 12:00-12:15 | Dorota Bielska (Teatr Razem / GTS)
- 12:15-12:30 | Przerwa kawowa
- 12:30-13:00 | Gość specjalny
- 13:00-15:00 | Panel dyskusyjny: Jak budować inkluzywny teatr zawodowy?
- Z udziałem prelegentów oraz:
- dr hab. Anity Stefańskiej, prof. UAM (Stowarzyszenie Kajros)
- prof. dr hab. n. med. Jolanty Wierzby (genetyk kliniczna)
Liczba miejsc na konferencję jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ.
Czytaj także: Teatr w Oknie świętował 15 lat. Otwierał go Andrzej Wajda