Te wydarzenia kulturalne 2022 roku zapamiętamy

2022 rok obfitował w ważne wydarzenia kulturalne w Gdańsku - koncerty, festiwale, ważne jubileusze i artystyczne urodziny. Przeżyjmy jeszcze raz jedne z największych atrakcji.
31.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera to cieszący się ogromną popularnością hit Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże
„Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera to cieszący się ogromną popularnością hit Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże
fot. Dawid Linkowski / GTS

„Wesołe kumoszki z Windsoru”

„Wesołe kumoszki z Windsoru” - rewelacyjna komedia w reżyserii Pawła Aignera, która zainaugurowała scenę elżbietańską Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i podbiła serca publiczności, w styczniu 2022 roku została zagrana po raz setny. Obchodząca imponujący jubileusz znakomita adaptacja sztuki Williama Szekspira (w przekładzie Stanisława Barańczaka), zachwyciła widzów mnóstwem dobrej zabawy, wartką akcja i niezwykłymi, zapadającymi w pamięć kreacjami aktorskimi zespołu Teatru Wybrzeże. A do tego, za sprawą scenografii Magdaleny Gajewskiej i kostiumów zaprojektowanych przez Zofię De Ines publiczność mogła się poczuć jak w czasach Szekspira. Koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców Trójmiasta i osób z całej Polski.

„Wesołe kumoszki z Windsoru” setny raz na scenie: „Zagraliśmy na tej scenie jako pierwsi”

30 stycznia 2022 roku w Gdańsku odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
30 stycznia 2022 roku w Gdańsku odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

30. finał WOŚP w Gdańsku

Atrakcje w miasteczku wolontariuszy, koncerty polskich artystów, światełko do nieba i cały dzień dzielenia się dobrem - to wszystko czekało w styczniu 2022 roku podczas gdańskiego 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W mieście tradycyjnie kwestowali wolontariusze - ponad tysiąc, trwały charytatywne aukcje i liczne atrakcje, w tym muzyczne - w klubie B90 wystąpiły gwiazdy - m.in. Majka Jeżowska i Anita Lipnicka.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

90. urodziny Hugona Laseckiego

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku uznawany za jednego z najwybitniejszych rysowników w Polsce. Wielokrotnie za całokształt pracy twórczej (obejmującej przeszło 60 lat) był nagradzany. Ceniony jest przez kolekcjonerów sztuki w kraju, Europie, USA, RPA i innych miejscach na świecie. Jego prace malarskie i rysunki znajdują się w zbiorach muzealnych w Gdańsku, Katowicach, Grudziądzu, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Prywatnie jest dziadkiem Abelarda Gizy. W lutym 2022 roku świętował okrągłe, 90. urodziny.

Prof. Hugon Lasecki, wybitny i nagradzany polski rysownik obchodził 90. urodziny

Tricity for U_dla Ukrainy - kultura dla Ukrainy

Pod takim hasłem hasłem, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, na początku marca, popularni artyści hip-hopowi i Square - spółka, która zarządza całą Ulicą Elektryków, zorganizowali spontaniczne koncerty w klubie B90. Całość dochodu z wydarzenia, honoraria artystów i wszystkich pracowników przeznaczona została na pomoc humanitarną i logistyczną naszym braciom i siostrom z Ukrainy. Było to jedno z wielu wydarzeń w 2022 roku, organizowanych by wesprzeć mieszkańców objętych wojną terenów.

Ryszard „Tymon” Tymański był jednym z filarów grupy TOTART, która w 2022 roku obchodziła 36. jubileusz istnienia. Muzyk w 2022 roku świętował natomiast nominację do nagrody Nike
Ryszard „Tymon” Tymański był jednym z filarów grupy TOTART, która w 2022 roku obchodziła 36. jubileusz istnienia. Muzyk w 2022 roku świętował natomiast nominację do nagrody Nike
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jubileusz grupy TOTART

Tranzytoryjna Formacja Totart słynęła z inspirowanych dadaizmem, śmiałych jak na ówczesne czasy spektakli-koncertów, będących reakcją na sytuację społeczno-polityczną schyłkowego PRL-u. Skupiała grafików, poetów, malarzy, muzyków, fotografów i performerów. Jej twórcą i główną postacią był Zbigniew Sajnóg. Współtworzyli ją między innymi Paweł „Konjo” Konnak, Artur „Kudłaty” Kozdrowski, Wojtek Stamm, Paweł „Paulus” Mazur, Ryszard „Tymon” Tymański, Darek „Brzóska” Brzóskiewicz. Formacja w kwietniu 2022 roku obchodziła jubileusz 36-lecia - zadebiutowała 23 kwietnia 1986 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego performance’em „Miasto, masa, masarnia”, nawiązującym do „Miasta, masy, maszyny, manifestu” lidera Awangardy Krakowskiej - Tadeusza Peipera. Następnie członkowie grupy zrealizowali kilkaset akcji o charakterze metafizyczno-społecznym. Były to akcje bezpośrednie w szerokim spektrum progresywnych aktywności, dotyczących dziedzin, takich jak artystyczne demonstracje uliczne, literatura, muzyka, malarstwo, polityka, wydawnictwa mniej lub bardziej pojedyncze, film, media, a także animowanie ogólnoświatowej sieci wymiany pozytywnej.

Tymański nominowany do Nike. W Manhattanie opowiedział o „Sclavusie” i Totarcie

Gdański Festiwal Muzyczny

W maju 2022 roku odbyła się jubileuszowa, 15. odsłona Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Wydarzenie zainaugurował koncert francusko-belgijskiej wiolonczelistki Camilli Thomas, która wystąpiła z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Oprócz znakomitej wiolonczelistki program współtworzyli wybitni pianiści, zwycięzcy najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Wśród nich: Eric Lu - I nagroda na Konkursie w Leeds, Szymon Nehring - I nagroda na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie i zwycięzca Konkursu im. Piotra Czajkowskiego 2019, oraz francuski pianista Alexandre Kantorow, który zagrał z jedną najlepszych orkiestr w Europie, Sinfonią Varsovia. Wystąpiła ponadto Japonka Aimi Kobayashi.

15. Gdański Festiwal Muzyczny. Konstanty Andrzej Kulka oraz Konrad Mielnik z nagrodami

Męskie Granie w Gdańsku

W sierpniu w Gdańsku oraz innych miastach Polski odbyła się już trzynasta edycja projektu, który od lat przełamuje schematy myślenia o muzyce i odważnie łączy różnorodne gatunki i style: Męskiego Grania. Na parkingu przy Polsat Plus Arenie Gdańsk stanęły dwie sceny, na których wystąpiły gwiazdy - w sumie aż 20. czołowych, oryginalnych i cenionych artystów, w tym Dawid Podsiadło, Fisz Emade Tworzywo, Vito Bambino, Sanah, Bokka i Zdechły Osa.

Z okazji 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbył się m.in. Koncert Leszka Możdżera
Z okazji 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbył się m.in. Koncert Leszka Możdżera
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

30. urodziny Nadbałtyckiego Centrum Kultury

Samorządowa instytucja kultury o zasięgu międzynarodowym na przestrzeni trzech dekad organizowała i współorganizowała, przeznaczone zarówno dla lokalnego środowiska, jak i szerokiego grona liczne koncerty, wystawy, festiwale muzyczne i filmowe, promocje książek i spotkania z ludźmi kultury i nauki, widowiska multimedialne i projekty interdyscyplinarne skierowane do dorosłych i dzieci. W 2022 roku obchodziła 30-lecie działalności - z tej okazji instytucja przygotowała koncerty, wystawę i akcje specjalne. Podczas inauguracji obchodów wystąpili Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński wraz z Jerzym Mazzollem i Jakubem Świątkiem, a na zakończenie, w wykonaniu Leszka Możdżera i towarzyszących mu artystów, zabrzmiał cykl „Psalmów Dawidowych” - jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90. dla chóru Schola Cantorum Gedanensis.

Wojciech Fangor - wystawa retrospektywna

Ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości wybitnego polskiego artysty Wojciecha Fangora znalazły się na wystawie „Fangor. Poza obraz” prezentowanej od października 2022 roku w Pałacu Opatów, gdzie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zobaczyć tu można najwcześniejsze dzieła artysty oraz te pochodzące z pierwszych dekad jego twórczości, często mniej znane. Dzieła ubogacają materiały archiwalne - takie jak kroniki filmowe, zdjęcia prywatne i wywiady z artystą. Ważna i ciekawie przygotowana wystawa.

„Fangor. Poza obraz” - niezwykłe obrazy w Pałacu Opatów. Wystawa czynna aż do 12 marca

Za swoją twórczość Paweł Huelle był wielokrotnie doceniany przez jury najważniejszych krajowych konkursów i wyróżnień
Za swoją twórczość Paweł Huelle był wielokrotnie doceniany przez jury najważniejszych krajowych konkursów i wyróżnień
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jubileusz Pawła Huellego

Jeden z najważniejszych gdańskich pisarzy, ceniony i nagradzany prozaik, poeta i dramaturg, oraz autor innych form literackich i publicystycznych. Gdańsk nazywa swoją „małą ojczyzną - to miasto jest także jego muzą i głównym bohaterem jego dzieł, a on sam jest znawcą kultury i historii tego miasta. Paweł Huelle w grudniu 2022 roku obchodził jubileusz z okazji 65. urodzin. W tym samym czasie 35. urodziny świętowało jego najważniejsze dzieło - głośny „Weiser Dawidek”. Pawłowi Huelle tytuł ten przyniósł rozgłos w kraju i zagranicą, a sama książka wielokrotnie doczekała się odniesień w literaturze, teatrze czy filmie. 

Jubileusz Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia

77 lat ASP w Gdańsku

Mieszcząca się dziś w Gdańsku Akademia Sztuk Pięknych zaistniała w 1945 roku w Sopocie - jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Inicjatorami jej powstania byli zaprzyjaźnieni ze sobą artyści: Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy, a także Józefa i Marian Wnukowie. W 1954 roku siedzibę uczelni przeniesiono do Gdańska, do odbudowanej po wojennych zniszczeniach Wielkiej Zbrojowni. Dziś tu odbywają się wystawy i uroczystości, jak 77. rocznica powstania - Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku obchodziła ją 6 grudnia 2022 roku.

77 lat ASP. Święto Uczelni w Wielkiej Zbrojowni uświetniło wręczenie nagród i medali

Podczas grudniowej odsłony wystąpił m.in. zespół Café Zimmermann, Raphael Höhn i Pablo Valetti
Podczas grudniowej odsłony wystąpił m.in. zespół Café Zimmermann, Raphael Höhn i Pablo Valetti
fot. Anna Rezulak / KFP

Festiwal Actus Humanus

Największe w Polsce wydarzenie prezentujące muzykę dawną w wirtuozerskich wykonaniach. Odbywa się dwukrotnie - wiosenna odsłona festiwalu nosi nazwę Actus Humanus - Resurecctio, a grudniowa - Actus Humanus Nativitas. Wyznacznikiem tego muzycznego święta są recitale i koncerty w zabytkowych wnętrzach Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Ratusza Staromiejskiego, Kościoła św. Jana i Kościoła św. Katarzyny, ze znakomitymi zespołami pod przewodnictwem słynnych muzyków i dyrygentów. W grudniowej edycji 2022 odbyło się takich koncertów 10 - organizatorzy zaprosili artystów m.in. z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Polski.

Wieczór gwiazd, latynoska muzyka i owacja na stojąco na zakończenie festiwalu Actus Humanus