• Start
  • Wiadomości
  • TBE - zaległości czynszowe w mieszkaniu należącym do gminy. Jak sobie z nimi poradzić?

TBE - zaległości czynszowe w mieszkaniu należącym do gminy. Jak sobie z nimi poradzić?

Rozłożenie długu na raty, odroczenie lub umorzenie płatności, odpracowanie zaległości lub przystąpienie do programu restrukturyzacji zadłużenia - to formy wsparcia dla osób, które nie radzą sobie z opłatami czynszowymi. Jak z nich skorzystać, a także, jak uzyskać ulgę w formie obniżki dochodowej lub dodatku mieszkaniowego - o tym rozmawialiśmy w kolejnym programie przygotowanym w ramach tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.
17.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl, Anna Cieślińska - zastępca kierownika działu windykacji, Gdańskie Nieruchomości, Renata Stokrocka - starszy inspektor w dziale pomocy mieszkaniowej, Gdańskie Centrum Świadczeń, Arletta Wolińska - kierownik działu pomocy mieszkaniowej, Gdańskie Centrum Świadczeń
Nz. Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl, Anna Cieślińska - zastępca kierownika działu windykacji, Gdańskie Nieruchomości, Renata Stokrocka - starszy inspektor w dziale pomocy mieszkaniowej, Gdańskie Centrum Świadczeń, Arletta Wolińska - kierownik działu pomocy mieszkaniowej, Gdańskie Centrum Świadczeń
gdansk.pl

W pierwszej z dwóch rozmowów, które odbyły w czwartek, 17 czerwca, czyli w czwartym dniu Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, naszymi gośćmi były: 

  • Anna Cieślińska - zastępca kierownika działu windykacji, Gdańskie Nieruchomości
  • Renata Stokrocka - starszy inspektor w dziale pomocy mieszkaniowej, Gdańskie Centrum Świadczeń
  • Arletta Wolińska - kierownik działu pomocy mieszkaniowej, Gdańskie Centrum Świadczeń

Rozmowa dotycząca problemów z bieżącym regulowaniem opłat czynszowych podzielona została na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył form wspracia oferowanego przez Gminę z którego skorzystać mogą osoby, borykające się z problemem zadłużenia. 

- Istnieje możliwość uzyskania pomocy w spłacie zadłużenia w kilku formach: rozłożenia na raty, odroczenia płatności, czasem również umorzenia - wyjaśniała Anna Cieślińska z Gdańskich Nieruchomości. - Możliwe jest także uregulowanie zobowiązań w formie świadczenia rzeczowego tzw. odpracowanie zaległości lub przystąpienie do programu restrukturyzacji zadłużenia, który stanowi nową formę pomocy.  To propozycje dla wszystkich osób, które posiadają zadłużenie czynszowe. Podstawą udzielenia ulgi w spłacie zadłużenia, przez którą rozumiemy możliwość rozłożenia na raty, odroczenia lub umorzenia zaległości, jest uchwała Rady Miasta Gdańska. Adresatem są osoby fizyczne i prawne, a więc nasi mieszkańcy, użytkownicy gruntów i lokali, bez względu na formę prowadzonej działalności, także fundacje i stowarzyszenia. 

Jak jednak zaznaczyła Anna Cieślińska, podstawą do udzielenia ulgi jest bieżące regulowanie płatności przez dłużnika. 

Osoby zainteresowane takimi możliwościami powinny złożyć wniosek. Można to zrobić zarówno w Gdańskich Nieruchomościach, jak i  w biurze podawczym Urzędu Miejskiego

- W zależności od wysokości zadłużenia, wniosek zostanie skierowany do rozpatrzenia do właściwej jednostki, która skontaktuje się w tej sprawie z mieszkańcem - wyjaśniała Anna Cieślińska. - Przed złożeniem prośby o udzielenie ulgi w spłacie należności, warto skontaktować się z właściwym dla miejsca zamieszkania Obszarem Administracyjnym w celu ustalenia wysokości zadłużenia. Tam również możliwe jest złożenie wniosku. 

Co ważne, rodzaj udzielonej ulgi jest uzależniony od sytuacji finansowej dłużnika, który musi ją udokumentować. Przy rozpatrzeniu prośby o przyznanie danej ulgi, urzędnicy biorą pod uwagę dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Od jego wysokości uzależniona jest możliwa forma pomocy, np. liczba i wysokość miesięcznej raty. Zaległość może zostać rozłożona na maksymalnie 30 rat, jednak istnieje możliwość odroczenia części zadłużenia na okres spłaty, co umożliwia dostosowanie wysokości raty do możliwości finansowych dłużnika. 

Anna Cieślińska opowiadała także o programie restrukturyzacji, czyli formie oddłużenia, która proponowana jest wyłącznie osobom fizycznym, posiadającym zadłużenie powyżej 24 miesięcy. Przedstawicielka Gdańskich Nieruchomości wyjaśniała w programie, na jakich warunkach można dokonać restrukturyzacja zadłużenia. 

- Przy jednorazowej spłacie 40 proc. zadłużenia możliwe jest umorzenie pozostałych 60 proc. należności - powiedziała Anna Cieślińska. -  W przypadku spłaty ratalnej możliwe jest umorzenie 40 proc. zadłużenia objętego wnioskiem po spłacie kwoty rozłożonej na raty. Każdy, kto zgłosi się do programu może uzyskać dodatkowe 10 proc. umorzenia po odbyciu bezpłatnego kursu z zakresu efektywnego gospodarowania finansami osobistymi. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzyma certyfikat, dzięki któremu możliwe będzie zwiększenie umorzenia do 50 proc. 

Drugi blok tematyczny związany był z dodatkami mieszkaniowymi o które warto się postarać, gdy sytuacja finansowa uniemożliwia regularne płacenie czynszu. Przedstawicielki Gdańskiego Centrum Świadczeń opowiadały też m.in. o zmianach w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, które wejdą w życie w lipcu br., a także o zasadach przyznawania dodatku energetycznego. 

W ostatniej części rozmowy Anna Cieślińska wyjaśniała, kto i w jakich sytuacjach może starać się o odpracowanie zadłużenia czynszowego. 

ZAPRASZAMY DO POSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY

 

 

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 14 do 18 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa. 

 

W piątek, 18 czerwca, w ostatniej odsłonie tegorocznego cyklu porozmawiamy o wsparciu dla przedsiębiorców w związku z Covid-19.

Gośćmi rozmowy będą:

  • Magdalena Dering - zastępca kierownika Działu Programów Rynku Pracy, Gdański Urząd Pracy
  • Łukasz Kłos - zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, UM w Gdańsku
  • Tomasz Palak - radca prawny, Stowarzyszenie Ovum
  • Tomasz Robaczewski - starszy inspektor wojewódzki, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

Transmisja od godz. 13.00.


Przy realizacji programu dedykowanego bezpieczeństwu finansowemu gdańszczan, współpracują: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Komenda Miejska Policji, Gdański Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy, Pomorska Izba Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Gdańskie Centrum Multimedialne. 

 

CZYTAJ: 

DZIEŃ 1 TBE: Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?

DZIEŃ 2 TBE: O bezpieczeństwie seniorów na Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego

DZIEŃ 3 TBE: Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych - upadłość konsumencka

 

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus