Targi szkół zakończyły Gdański Tydzień Zawodowca. Szeroka oferta i tłumy zainteresowanych

Ofertę 34 gdańskich szkół - zawodowych i ogólnokształcących - mogli poznać ósmoklasiści i ich rodzice w sobotę 1 kwietnia, na Gdańskich Targach Szkół Ponadpodstawowych. Wydarzenie to, zorganizowane w AmberExpo, zakończyło Gdański Tydzień Zawodowca. 15 przedsiębiorstwom przyznano laury w konkursie Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej 2023. W projekcie “Gdańsk Miastem Zawodowców - podniesienie jakości edukacji zawodowej” nagrody otrzymało 7 pracodawców. 
01.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa kilku młodych osób z plecakami oglądająca ofertę szkoły na targach
Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych absolwentów szkół podstawowych. Do hali AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich przybyły setki, a może nawet tysiące uczniów wraz z rodzicami
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Po co zorganizowano targi szkół?

Trwające przez pięć godzin Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych były adresowane do uczniów i uczennic z klas ósmych oraz ich rodziców lub opiekunów. Ich celem było zapoznanie się młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. 

O jakiej szkole marzą nauczyciele i uczniowie? Po konferencji "Szkoła Dialogu". WIDEO i ZDJĘCIA

W hali AmberExpo zaprezentowało się 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia i 19 szkół ogólnokształcących. 

Ilu pracodawców współpracuje z gdańskimi szkołami?

- Gdańskie szkoły ponadpodstawowe to potęga. Dzisiaj macie okazję porozmawiać i poczuć klimat gdańskich szkół ponadpodstawowych. Jesteśmy dzisiaj po, żeby wesprzeć ósmoklasistki i ósmoklasistów w wybraniu właściwej dla siebie ścieżki. Ale pamiętajcie: ani dziś, ani jutro, ani za rok nic się kończy. Nie wszystko zależy od tego, co dziś wybierzecie. Wasze wybory mogą i będą ulegały zmianom. A my zawsze będziemy wam pomagać w tym, żeby czuli się właściwie na swojej ścieżce życiowej - powiedziała do młodzieży, który tłumnie odwiedziła targi, Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Gdańskie szkoły przyjęły już wielu nowych uczniów z Ukrainy. Zobacz na przykładzie SP16

Dodała, że z gdańskimi szkołami średnimi współpracuje aż 500 pracodawców. 
 
Dzięki wam szkoły ponadpodstawowe w Gdańsku charakteryzują się zrównoważonym systemem. Pierwszych wyborem dla połowy młodzieży są bowiem szkoły techniczne i branżowe, a dla drugiej połowy szkoły ogólnokształcące. To właściwa proporcja, która jest naszym wspólnym sukcesem. I tego chcemy się trzymać 
- podkreśliła Monika Chabior.
 
NASZ FILM Z TARGÓW:

Frekwencja na targach na "szóstkę"

Z przebiegu targów bardzo zadowolona była Bogumiła Bieniasz, p.o. zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
 
- Mamy doskonałą frekwencję, mimo złej pogody. Cieszymy się bardzo, że uczniowie i ich rodzice starają się zapoznać z ofertą szkół. Mamy w związku tym nadzieję, że to będą świadome wybory dalszej drogi edukacyjnej. I temu miał służyć cały Gdański Tydzień Zawodowca. A w tym roku będzie trudna rekrutacja, bo mamy znów półtora rocznika uczniów - dodała Bogumiła Bieniasz.
 
W hali AmberExpo znalazło się m.in. stoisko poświęcone zasadom tegorocznej rekrutacji przygotowane przez przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego magistratu. 

Dawna “budowlanka” na Przymorzu, dziś Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, kończy 50 lat

Na targach oprócz stoisk szkół w specjalnej strefie można było porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami. 
 
Na targach można było także odwiedzić stoisko dotyczące organizacji Igrzysk Europejskich w zawodach - EuroSkills Gdańsk 2023. Była również możliwość zajrzenia do wnętrza Mobilnego Centrum Edukacyjnego - nowoczesnej przestrzeń dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami. 

Wyniki konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej

Podczas targów odbyła się też gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej. Uczestniczyli w niej m.in. radni: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz przewodniczący komisji edukacji Andrzej Kowalczys.

Studium im. P. Adamowicza. Pierwsi absolwenci zielonych studiów MBA odebrali dyplomy

Nagrodę Grand Prix w konkursie Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej 2023 otrzymała firma Fakro, nominowana przez Renatę Wypasek, dyrektora Państwowych Szkół Budownictwa (PSB), przy Alei Grunwaldzkiej 238
 
Pamiątkowe zdjęcie kilkunastu osób, z których część trzyma dyplomy i statuetki
Pamiątkowe zdjęcie z udziałem przedstawicieli firm nagrodzonych w konkursie Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
O tym przedsiębiorstwie budowlanym z Nowego Sącza, specjalizującym się w produkcji okien dachowych, opowiedziało na scenie dwóch uczniów PSB. 
 
Małopolska firma powstała w 1991 r. jako mały rodzinny zakład, a dziś jest międzynarodową korporacją i zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. 
 
Fakro już w 1992 r. nawiązało współpracę z PSB w Gdańsku tworząc pracownię patronacką. Małopolska firma prowadzi od wielu staże zawodowe dla nauczycieli. W PSB Fakro w ub. roku objęła swoim patronatem klasę dekarską, fundując m.in. dla najlepszych uczniów stypendia i nagrody.

Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów

Ponadto, nagrody w konkursie Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej, otrzymały także następujące firmy:
 
  • PKP Energetyka S.A - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Energetycznych 
  • Komplet Polska sp. z o.o. - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 
  • Sofitel Grand Sopot - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich 
  • Przedsiębiorstwo Zakład Blacharsko-Dekarski i Izolacji Termicznej Zbigniew Rudziński - Hotel Beethoven - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Specjalnych nr 1
  • Crist S.A - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Szkół Okrętowych i Technicznych „Conradinum”
  • Pepco Poland sp. z o.o. - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Szkół Ekonomiczno-Handlowych
  • JBS Beauty - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku
  • Moderna Holding sp. z o.o. - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych
  • Umam - Cukiernia Gdańska - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Pomorskich Szkół Rzemiosł
  • Unitest Marine Simulators Ltd. sp. z o.o. - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Morskich
  • Grupa Zdunek - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Samochodowych
  • Firma Handlowa Karmazyn Bożena Dudzik -  prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Specjalnych nr 2
  • Stocznia Wisła - prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1
  • DGT sp. z o.o. -  prezentację tego pracodawcy przedstawił uczeń Zespołu Szkół Łączności

Wyróżnieni w projekcie "Gdańsk Miastem Zawodowców"

Podczas Gdańskich Targach Szkół Ponadpodstawowych przyznano też wyróżnienia w projekcie “Gdańsk Miastem Zawodowców – podniesienie jakości edukacji zawodowej”
 
Doceniono 7 pracodawców:
 
  • Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „MIXT” Lech Kardasiński 
  • BTT Automatyka sp. z o.o. 
  • Grupa Ekoinbud sp. z o.o. 
  • Biall sp. z o.o. 
  • Cargo Lift Wiesława Gielecka
  • Dobry Hotel Mieczkowski 
  • Politechnika Gdańska

Jaki był program Gdańskiego Tygodnia Zawodowca?

Targi Szkół Ponadpodstawowych były finałem rozpoczętego w poniedziałek, 27 marca, Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. To wydarzenie organizowane przez władze miasta od lat wspiera działalność szkolnictwa zawodowego, które ma ogromne znaczenie dla jakości rynku pracy.
 
Ideą Gdańskiego Tygodnia Zawodowca jest zapoznanie się młodzieży i rodziców uczniów szkół podstawowych z ofertą doradztwa zawodowego i procesem rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych. 
Jak co roku, przygotowano szereg imprez w ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Były to m.in. dni otwarte w gdańskich szkołach zawodowych, podczas których można było m. in. zapoznać się z oferowanymi profilami, zwiedzić pracownie zawodowe, warsztaty oraz poznać zaplecze rekreacyjno-sportowe. 
 
Była też debata z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych na temat wyzwań związanych z wyborem nowej ścieżki kształcenia oraz wykład „Sztuczna inteligencja i zawody przyszłości a wybór ścieżki edukacyjnej” Jarosława Marka Spychały, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z GDAŃSKICH TARGÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH:
 

 
Zorganizowano również warsztaty dla ósmoklasistek i ósmoklasistów pod hasłem “Muszę wybrać szkołę, tylko jaką?” oraz webinarium dla rodziców zatytułowane: „Moje dziecko wybiera szkołę - co warto wiedzieć.” 
 
Tegoroczny Gdański Tydzień Zawodowca był współfinansowany ze środków UNICEF. W związku z tym przygotowane zostały dwie wersje językowe: polska i ukraińska nowego przewodnika po gdańskich szkołach średnich, ulotek dotyczących rekrutacji oraz plakatów zapraszających. Podczas Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych dostępni byli także wolontariusze, którzy posługiwali się językiem ukraińskim. 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia