• Start
  • Wiadomości
  • Tam gdzie była synagoga. Marsz Tolerancji w rocznicę Nocy Kryształowej

Tam gdzie była synagoga. Marsz Tolerancji w 86. rocznicę Nocy Kryształowej

Kilkadziesiąt osób przeszło w Marszu Tolerancji spod Katowni, ulicą Długą pod Teatr Szekspirowski przy ul. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie do 1939 roku stała Wielka Synagoga. Przy wykonanej z brązu makiecie synagogi położono, jak każe żydowska tradycja, kamyki. Zapalono znicze, złożono kwiaty. Wydarzenie towarzyszyło obchodom 86. rocznicy Nocy Kryształowej w Gdańsku.
12.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica miasta idą wieczorem ludzie i niosą rozłożone parasole, które tworzą napis stop faszyzm .
Marsz Tolerancji przeszedł w ciszy ulica Długą
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jedna rocznica, kilka wymiarów

Tegoroczne obchody Nocy Kryształowej w Gdańsku były inne niż w poprzednich latach, bo wielowymiarowe - poprzez muzykę, literaturę, warsztaty dla młodzieży oraz Marsz Tolerancji.

W Nowej Synagodze w Gdańsku zorganizowano warsztaty edukacyjne dla uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza, podczas których młodzież poznała mechanizmy dyskryminacji oraz rozmawiała o sposobach reagowania na jej przejawy w życiu codziennym. Warsztaty zakończył wykład o kulturze i tradycji żydowskiej oraz związanych z nimi stereotypami.

O godzinie 18:20 z wieży Ratusza Głównego Miasta popłynęły dźwięki carillonu. To holendersko-polsko-żydowski muzyk Mathieu Daniël Polak wykonał kilka utworów związanych z kulturą żydowską. Dzięki transmisji na żywo na profilu FB „Gdańskie Carillony” koncert mogli wysłuchać nie tylko mieszkańcy na ulicach miasta, ale i w domach. Kontynuacją muzycznej części obchodów w Ratuszu Głównego Miasta był koncert zespołu Zagan Acoustic, grającego utwory z pogranicza muzyki klezmerskiej, jazzowej i folkowej. Pomiędzy koncertami, prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosiła wykład poświęcony kulturze żydowskiej.

W sali Ratusza przemawia kobieta na mównicy.
Jednym z punktów obchodów rocznicy Nocy Kryształowej był wykład prof. Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- W powszechnej świadomości pogrom Nocy Kryształowej oznacza początek Holokaustu, czy też otwiera jego kolejny etap zmierzający ku zagładzie - mówiła profesor Borzyszkowska-Szewczyk. - Gdyby nie kataklizmy XX wieku, a zwłaszcza tragedia Holokaustu, potomkowie gdańskich, zasiedziałych, przedwojennych Żydów zapewne nadal by żyli i mieszkali na ziemi swoich przodków.

Najbardziej przejmującą częścią uroczystości był Marsz Tolerancji, w którym udział wzięła garstka dzisiejszych gdańskich Żydów.

Stop faszyzmowi, stop nienawiści

O godzinie 17:30 kilkadziesiąt osób zebrało się na Targu Węglowym przy Zespole Przedbramia, gdzie uczestnikom marszu rozdano białe róże. Czarne, rozłożone parasole utworzyły przed Katownią napis „STOP FASZYZM”.

Kobieta przemawia do mikrofonu wieczorem na ulicy miasta.
"Zawsze powinniśmy sprzeciwiać się nienawiści" - mówiła wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Wspominamy mieszkanki i mieszkańców Gdańska, którzy stali się ofiarami Nocy Kryształowej, kiedy ulice pokryły się szkłem stłuczonych witryn sklepów żydowskich. I tak imieniem kryształu, symbolu czystości i jasności, nazwano noc, która miała ciemnością skryć zło zrodzone z nienawiści. To co najgorsze, miało dopiero nadejść. W Gdańsku, w którym wybuchła II wojna światowa i narodził się wielki, pokojowy ruch Solidarności, szczególnie mocno brzmi ostrzeżenie przed nienawiścią i wołanie o międzyludzką wrażliwość. Takie noce, jak ta Noc Kryształowa nie mają prawa się zdarzyć, a wciąż zdarzają się w różnych miejscach na ziemi. Również nienawiść, zdarza się, że gości na ulicach naszego miasta, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać i wobec czego zawsze powinniśmy się sprzeciwiać - mówiła przed wymarszem Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Uczestnicy Marszu Tolerancji przeszli w ciszy ulicami Długą, Pocztową i Wojciecha Bogusławskiego, gdzie obok Teatru Szekspirowskiego znajduje się od 2018 roku wykonana z brązu makieta Wielkiej Synagogi – w miejscu, gdzie do 1939 stała zbudowana z cegieł oryginalna Wielka Synagoga. Przy modelu synagogi położono zgodnie z żydowską tradycją kamyki, zapalono też znicze i położono kwiaty.

Wielka Synagoga powróciła do Gdańska. Tym razem nie z cegły a z brązu

Mężczyzna przemawia do mikrofonu wieczorem na ulicy miasta.
W miejscu, gdzie do 1939 roku stała Wielka Synagoga o pamięci, nadziei, działaniu i wspólnocie mówił Damian Schwimmer-Nawarecki
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Stoimy tutaj, gdzie do 1939 roku była synagoga. Już jej tutaj nie ma. Nie ma też tych ludzi, tej żydowskiej kultury. Jako że jesteśmy przy teatrze, parafrazując Szekspira - pozostała tylko cisza. Ale nie możemy zgodzić się na ciszę. To jest bardzo ważne - mówił Damian Schwimmer-Nawarecki, reprezentujący zarówno KOD Pomorskie, jak i postępową gminę żydowską Beit Trójmiasto, które wspólnie, po raz siódmy zorganizowały Marsz Tolerancji. - Każdy człowiek, każde pokolenie jest inne. My zapominamy. Jest to bardzo łatwe - jedno pokolenie, dwa, trzy. Właśnie dlatego pojęcie "zakhor", a więc "pamięć" po hebrajsku, ale też "lekavot" - "nadzieja", i "chok", a więc - "czyn", "działalność", "działanie" - to się liczy. Nasze zadanie edukacyjne to właśnie to. Nasze, bo jest jeszcze czwarte pojęcie, na które nie znam słowa hebrajskiego, a jest to "wspólnota", "wspólnotowość". Bez tego nic z tego nie wyjdzie. Ani "nadzieja", ani "czyn", ani "pamięć". "Pamięć" jest wspólna. Dlatego tutaj dziś jesteśmy.

GALERIA ZDJĘĆ 

 

Noc niemiecka, noc gdańska

Tzw. „Noc Kryształowa” miała miejsce w Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, kiedy to żydowskie sklepy i domy były obiektem ataków. Dewastowano cmentarze, grabiono domy modlitwy i palono synagogi. W wyniku tych wydarzeń wielu Żydów straciło życie oraz dorobek, a dziesiątki tysięcy zostały zesłane do obozów. 

W Gdańsku Noc Kryształowa rozpoczęła się trzy dni później. Głównym celem tłumu była Wielka Synagoga, symbol żydowskiej obecności w mieście. Nie została jednak spalona dzięki postawie grupy weteranów z gdańskiego 128. pułku piechoty pod dowództwem emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia, Dawida Lissauera. Budynek ostatecznie rozebrano w maju 1939 roku. 

W 1989 roku 9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 roku, a także dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji.

Organizatorami wydarzeń upamiętniających 86. rocznicę „Nocy Kryształowej” były: Fundacja Kultury Zbliżenia, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, Muzeum Gdańska, postępowa gmina żydowska Beit Trójmiasto oraz Komitet Obrony Demokracji.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas