Takiego „Potopu” jeszcze nie widzieliśmy

Na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże można już oglądać najnowszą premierę „Potop” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Inspirowana dziełem Henryka Sienkiewicza teatralna opowieść pełna jest odniesień do pop kultury, slapstickowych gagów i niewyszukanych żartów, ale przygląda się też bystrze naszemu narodowi i duchowi patriotyzmu.
02.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
potop
"Potop" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to nowa ciekawa propozycja Teatru Wybrzeże na Dużej Scenie
fot. Natalia Kabanow / Teatr Wybrzeże

Czytaj także: Spojrzeć w oczy Dionizosa. Nagrody dla wybitnych twórców teatru

Kmicic i Oleńka obok Abby

Michał Siegoczyński wraca do Teatru Wybrzeże po dobrze przyjętej przez widzów, szalonej wariacji wokół dzieła Szekspira: „Romeo i Julia is not dead” - i jest to na swój sposób powrót triumfalny, bo przynosi komediowo-muzyczny hit

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

W trwającym prawie cztery godziny widowisku, z cieszącym się ostatnio znakomitą prasą Piotrem Witkowskim w roli głównej, Siegoczyński z właściwym sobie przymrużeniem oka przygląda się bohaterom „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Zaprasza widzów do świata inspirowanego powieścią noblisty, w której narodowe mity i wydarzenia historyczne miesza z właściwym sobie zainteresowaniem popkulturą - i tak na przykład Andrzej Kmicic, Oleńka czy Zagłoba pojawiają się obok... Abby i Ikei. 

Potop_fot-NK (13)
Widowiskowe sceny i groteska to cechy szczególne "Potopu" tego reżysera
fot. Natalia Kabanow / Teatr Wybrzeże

Narodowe mity i "łobuzerka"

Tradycyjnie dla tego reżysera nie zabrakło prowokacji i inscenizacyjnej „łobuzerki” - narodowe mity przywołane zostały w sposób przewrotny, a jednocześnie zachęcający widzów do zastanowienia się nad ich żywotnością i aktualnością w kontekście współczesnego świata. Na ile sienkiewiczowscy bohaterowie zasiedlają nasze umysły, i czy w ogóle dziś rezonują z naszą zbiorową wyobraźnią? Czy można ich jeszcze traktować (śmiertelnie) poważnie? O tym opowie „Potop” Siegoczyńskiego – który zamiast martyrologii wybiera zdrowy dystans okraszony gombrowiczowską ironią.

Potop_fot-NK (10)
Piotr Witkowski (w środku) to jedna z największych gwiazd Teatru Wybrzeże
fot. Natalia Kabanow / Teatr Wybrzeże

Twórcy spektaklu

  • scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
  • konsultacje dramaturgiczne: Patryk Warchoł
  • scenografia: Justyna Elminowska
  • kostiumy: Sylwester Krupiński
  • muzyka: Kamil Pater
  • reżyseria świateł: Marcin Chlanda
  • wideo: Natan Berkowicz
  • ruch sceniczny: Maćko Prusak
  • operatorzy kamery: Oliwia Niewidziała, Jakub Wadecki
  • inspicjentka-suflerka: Weronika Mathes
  • obsada: Dorota Androsz, Katarzyna Borkowska, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Agata Woźnicka, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Janek Napieralski, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Piotr Witkowski, oraz Maksymilian Hojka (gościnnie) i Marek Puchowski (gościnnie).
Potop_fot-NK (15)
Janek Napieralski jako... Janosik
fot. Natalia Kabanow / Teatr Wybrzeże

Spektakl zobaczysz w kwietniu i maju. Są bilety!

Premiera „Potopu” odbyła się 29 marca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Kolejne okazje, by zobaczyć spektakl w najbliższym czasie, to 2-3 kwietnia godz. 20:00, 30 kwietnia godz. 19:00, 1 maja godz. 18:00, 23 maja godz. 19:00, 24 maja 15:30, 25 maja 15:00.

Bilety: 80-100 zł, do kupienia (w miarę dostępności miejsc) w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30), oraz online na bilety.teatrwybrzeze.pl.

Czytaj także: Adam Orzechowski Człowiekiem Teatru 2025

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach