“Taka rozmowa może zmienić życie”. Eksperci finansowi doradzają na targowiskach

Urzędnicy, eksperci i prawnicy wyszli do ludzi, żeby uczulić ich na kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego. Pierwsze takie spotkanie odbyło się na targowisku we Wrzeszczu. Specjaliści doradzali ludziom, którzy przyszli po nowalijki, nie tylko, jak wyjść z długu, ale też w kwestiach alimentów czy spraw spadkowych. Kolejne takie spotkania w czwartek i sobotę.
18.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobiety rozmawiają na targowisku
Ekspertki w rozmowie z seniorką z Wrzeszcza
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Jeszcze na targowisku we Wrzeszczu nie stanął na dobre namiot z logo Gdańska, a już ludzie podchodzili, pytając, co tu się będzie działo. 

- Zapraszam do pogawędki - namawiał Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. - Porozmawiamy o długach. 

- Ale ja nie mam długów - zarzekał się przechodzący mężczyzna. 

- Nie szkodzi, możemy pogadać też o spadkach, alimentach czy odszkodowaniach - powiedział Piotr Puchalski. 

- A jak was nie ma tu na targowisku? - dociekał przechodzień. 

- To jesteśmy przy ul. Grunwaldzkiej 8. Tylko proszę zadzwonić, zanim pan przyjdzie - poinformował Piotr Puchalski. 

- Czyli można się z wami kontaktować? - upewnił się mieszkaniec. 

- Nawet trzeba!

Rozmowa o Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego 

Wyszli zza biurek

W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego na targowisku we Wrzeszczu stanął specjalny namiot. Przy nim eksperci rozdający ulotki, ale przede wszystkim informacje, jak wyjść z długu, jak w niego nie popaść i jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym. 

Zza biurek do ludzi wyszli przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta, eksperci z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego, przedstawicielki MOPR, Gdańskich Nieruchomości, Gdańskiego Centrum Świadczeń, rzecznik konsumentów oraz policja. 

Mieszkańcy, zwłaszcza ci starsi, często samotni, podchodzili pogadać. Piotr Puchalski, z zawodu prawnik: - Pierwszy podszedł do nas pan, który mówił o swoim zadłużeniu alimentacyjnym. Według jego wiedzy, zostało ono sprzedane firmie windykacyjnej. Jeśli tak się stało, to bezprawnie, bowiem długi alimentacyjne nie podlegają sprzedaży. Umówiliśmy się więc na spotkanie. 

- Mamy w Centrum Bezpieczeństwa wsparcie prawnika, psychologa, eksperta ekonomicznego i wszystko jest finansowane z budżetu miasta. To jedyny w kraju punkt udzielający wsparcia w takim zakresie - mówił Puchalski.  

Kobiety na targu
Wiceprezydentka Monika Chabior w rozmowie z mieszkanką
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

W kwestii rozwodów nie pomogą 

Na targowisku pojawiła się też Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska. Rozdawała ulotki zachęcające do szukania pomocy w kwestiach zadłużenia.  

- W kampanii zachęcałam do głosowania w wyborach samorządowych. Wypadało więc przyjść tu także po wyborach, już z konkretną ofertą dla osób szukających pomocy - powiedziała nam Monika Chabior. 

Nie we wszystkim mogła pomóc. Ktoś zwierzył się jej, że właśnie się rozwodzi i szuka pomocy w tej akurat kwestii. Wiceprezydentka rozłożyła ręce. Niestety to nie znajduje się w zakresie działalności Miasta.  

Dodatkowo rozdawano przechodniom torby przygotowane specjalnie na tę okazję. Aleksandra Dylejko z Urzędu Miasta wyjaśniła: - Zmieści się w nich dokładnie tyle, ile człowiek musi kupić - ani mniej, ani więcej. To symbolicznie ma skłonić mieszkańców do racjonalnego gospodarowania domowym budżetem. 

Ludzie pozują do kamery
Na targowisku we Wrzeszczu czekali na mieszkańców eksperci z wielu miejskich urzędów i organizacji, m.in. UM, MOPR, Gdańskiego Centrum Świadczeń czy Gdańskich Nieruchomości
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Joanna Rolska z Gdańskich Nieruchomości powiedziała nam, że Miasto oferuje pomoc przy wyjściu ze spirali zadłużenia czynszowego. 

- To może być restrukturyzacja długu; rozłożenie na raty czy odpracowanie - wykonując drobne prace porządkowe - powiedziała Rolska. - Najważniejsze to ośmielić się i wykonać pierwszy krok. Kontakt z nami, niezobowiązująca rozmowa na targowisku czy w obszarach administracyjnych przy Dyrekcyjnej 7, Mściwoja II 44, Siennej 6, Na Zaspę 31 i przy Styp-Rekowskiego 14. to zawsze krok do przodu w drodze do pozbycia się zadłużenia czynszowego.
 

Ten sam namiot stanie jeszcze do końca tygodnia dwa razy, na dwóch kolejnych targowiskach: 

  • 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska, 
  • 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony” 

Aleksandra Dylejko z Urzędu Miasta: - Zachęcamy, żeby do nas podchodzić i rozmawiać z nami. Nasz program realnie pomaga. Warto się przełamać. Od takiej rozmowy o problemach finansowych może się zacząć zmiana życia. 

Zobacz naszą fotorelację: 

 

 

TV

Każdy może pomóc