Jeszcze na targowisku we Wrzeszczu nie stanął na dobre namiot z logo Gdańska, a już ludzie podchodzili, pytając, co tu się będzie działo.
- Zapraszam do pogawędki - namawiał Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. - Porozmawiamy o długach.
- Ale ja nie mam długów - zarzekał się przechodzący mężczyzna.
- Nie szkodzi, możemy pogadać też o spadkach, alimentach czy odszkodowaniach - powiedział Piotr Puchalski.
- A jak was nie ma tu na targowisku? - dociekał przechodzień.
- To jesteśmy przy ul. Grunwaldzkiej 8. Tylko proszę zadzwonić, zanim pan przyjdzie - poinformował Piotr Puchalski.
- Czyli można się z wami kontaktować? - upewnił się mieszkaniec.
- Nawet trzeba!
Rozmowa o Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego
Wyszli zza biurek
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego na targowisku we Wrzeszczu stanął specjalny namiot. Przy nim eksperci rozdający ulotki, ale przede wszystkim informacje, jak wyjść z długu, jak w niego nie popaść i jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym.
Zza biurek do ludzi wyszli przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta, eksperci z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego, przedstawicielki MOPR, Gdańskich Nieruchomości, Gdańskiego Centrum Świadczeń, rzecznik konsumentów oraz policja.
Mieszkańcy, zwłaszcza ci starsi, często samotni, podchodzili pogadać. Piotr Puchalski, z zawodu prawnik: - Pierwszy podszedł do nas pan, który mówił o swoim zadłużeniu alimentacyjnym. Według jego wiedzy, zostało ono sprzedane firmie windykacyjnej. Jeśli tak się stało, to bezprawnie, bowiem długi alimentacyjne nie podlegają sprzedaży. Umówiliśmy się więc na spotkanie.
- Mamy w Centrum Bezpieczeństwa wsparcie prawnika, psychologa, eksperta ekonomicznego i wszystko jest finansowane z budżetu miasta. To jedyny w kraju punkt udzielający wsparcia w takim zakresie - mówił Puchalski.
W kwestii rozwodów nie pomogą
Na targowisku pojawiła się też Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska. Rozdawała ulotki zachęcające do szukania pomocy w kwestiach zadłużenia.
- W kampanii zachęcałam do głosowania w wyborach samorządowych. Wypadało więc przyjść tu także po wyborach, już z konkretną ofertą dla osób szukających pomocy - powiedziała nam Monika Chabior.
Nie we wszystkim mogła pomóc. Ktoś zwierzył się jej, że właśnie się rozwodzi i szuka pomocy w tej akurat kwestii. Wiceprezydentka rozłożyła ręce. Niestety to nie znajduje się w zakresie działalności Miasta.
Dodatkowo rozdawano przechodniom torby przygotowane specjalnie na tę okazję. Aleksandra Dylejko z Urzędu Miasta wyjaśniła: - Zmieści się w nich dokładnie tyle, ile człowiek musi kupić - ani mniej, ani więcej. To symbolicznie ma skłonić mieszkańców do racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.
Joanna Rolska z Gdańskich Nieruchomości powiedziała nam, że Miasto oferuje pomoc przy wyjściu ze spirali zadłużenia czynszowego.
Ten sam namiot stanie jeszcze do końca tygodnia dwa razy, na dwóch kolejnych targowiskach:
- 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska,
- 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony”
Aleksandra Dylejko z Urzędu Miasta: - Zachęcamy, żeby do nas podchodzić i rozmawiać z nami. Nasz program realnie pomaga. Warto się przełamać. Od takiej rozmowy o problemach finansowych może się zacząć zmiana życia.
Zobacz naszą fotorelację: