Gdańszczanie chcą Conrada. "Tajny agent" bohaterem akcji "Gdańsk Czyta 2024"

"Tajny agent" Josepha Conrada Korzeniowskiego zdobył w ankiecie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej najwięcej głosów i stał się głównym bohaterem tegorocznej akcji "Gdańsk Czyta 2024". Wynik udowadnia, że tematyka książki, która odsłania tajemnice brudnego świata polityki i służb specjalnych - jest wciąż aktualna.
17.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Książka w czarnych okładkach ze złotym napisem, stoi oparta na biurku.
Akcja "Tajnego agenta" osadzona została w Londynie, powieść wydano w 1907 roku, ale pozostaje zaskakująco aktualna
fot. mat. WiMBP

Paszporty Polityki 2023 dla Katarzyny Szyngiery i Hani Rani. To nie jedyne wyróżnienia dla gdańskiej kultury

"Tajny agent" to napisany w ironicznym tonie polityczno-kryminalny dramat psychologiczny. Pisarz dedykował powieść brytyjskiemu autorowi H. G. Wellsowi, autorowi "Wojny światów" czy "Wyspy doktora Moreau". Opublikowana w 1907 roku, w Polsce ukazała się rok później. 

"Tajny agent" okazał się dziełem wyjątkowym i wyróżniającym się w dorobku Conrada, ze względu na poruszaną tematykę oraz styl pisania. Książka zdobyła ogromny rozgłos i jest, obok “Jądra ciemności”, jedną z najbardziej znanych i docenianych na świecie, zarówno przez krytyków, jak i czytelników. 

O czym jest "Tajny agent"?

Autor oparł akcję na autentycznych wydarzeniach z 1894 r., kiedy to w londyńskim parku, w pobliżu obserwatorium Greenwich, wybuchła bomba. Miała zniszczyć budynek, ale wybuchła przedwcześnie w rękach zamachowca. Wypadek pociągnął za sobą ciąg wydarzeń obnażających istniejącą sieć powiązań pomiędzy bohaterami - tytułowym agentem, policją, anarchistami i władzą. Ukazał brudny świat polityki oparty na kłamstwie, przemocy i wyrachowaniu.

Tezy stawiane przez pisarza w powieści okazały się tak celne i aktualne, że po wydarzeniach z 11 września 2001 r. "Tajny agent" był jedną z trzech najczęściej cytowanych książek w prasie anglojęzycznej.

Kogo inspiruje Joseph Conrad?

Do twórczości Conrada nawiązują wciąż uznani pisarze czy osobistości ze świata polityki: "pierwszym polskim pisarzem, o którym myślę, jest Joseph Conrad" - wyznał w rozmowie z 2023 r. z "Dziennikiem.pl" noblista Orhan Pamuk, a Jakub Małecki w książce "Dżozef" poświęcił autorowi sporo miejsca.

Kiedy amerykańska historyczka Maia Jasanoff wydała "Narodziny globalnego świata", w której podążając śladami historii z jego czterech największych dzieł: "Tajnego agenta", "Lorda Jima", "Jądra ciemności" i "Nostromo", analizowała życie pisarza i czasy w których tworzył, „New York Times” przyznał jej tytuł Najlepszej książki 2017.

Co czeka nas w tym roku, w związku z wyborem lektury, dowiemy się już wkrótce.