• Start
  • Wiadomości
  • To będzie przygoda życia! Weź udział w rejsie żaglowcem Zaruski

To będzie przygoda życia! Weź udział w rejsie żaglowcem "Generał Zaruski"

Taka okazja nie trafia się codziennie. Miasto Gdańsk, wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Sportu, zaprasza uczniów szkół średnich oraz studentów z całej Polski do udziału w najważniejszym wydarzeniu żeglarskim sezonu i jednocześnie najdłuższym rejsie, jaki w tym roku odbędzie "Generał Zaruski". Przez niemal dwa tygodnie żeglowania uczestnicy rejsu odwiedzą liczne skandynawskie porty, w tym Turku, miasto - gospodarza regat “The Tall Ships Races”. Sprawdź, jak wygląda rekrutacja.
01.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu żaglowiec na morzu z rozwiniętymi trzema żaglami
Chcesz wypłynąć w 2-tygodniowy rejs na pokładzie "Generała Zaruskiego"? Zgłoś się!
Fot. Gdański Ośrodek Sportu

Moc atrakcji na morzu i w Skandynawii

Pod hasłem: „Gdańska Szkoła pod Żaglami”, już po raz dziewiąty, odbędzie się rejs tradycyjnym, historycznym żaglowcem. Jego uczestnicy mogą liczyć na moc atrakcji turystycznych, które oferuje Skandynawia, jak również ciekawy program edukacyjny nawiązujący do najlepszych tradycji polskich "szkół pod żaglami" oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego” zapisanych w historii polskiego jachtingu m.in. na Narvik i Spitsbergen.

Nagrody Rejs Roku 2023 wręczone

Rekrutacja na wyjątkowy 13-dniowy rejs

7 lipca br. “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież z portu w Gdańsku w 13-dniowy rejs do urokliwych, turystycznie i przyrodniczo, zakątków północy i na wschód, a cała wyprawa zakończy się w Turku, mieście-gospodarzu światowej sławy regat “The Tall Ships Races”.

W rejsie będzie mogło wziąć udział 20 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji. Ten będzie miał formułę konkursową. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ. Zgłoszenia wraz z listem motywacyjnym przyjmowane są do 14 kwietnia br.

na zdjęciu drewniany pokład żaglowca, widać fragmenty masztów i kilka siedzących osób
Rejs tradycyjnym, historycznym żaglowcem odbędzie się w ramach „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”
Fot. Gdański Ośrodek Sportu

Skandynawia, Łotwa i Estonia na wyciągnięcie ręki

O szczegółach lipcowego rejsu opowiada kpt. Adam Walczukiewicz:

- Odwiedzimy Visby, stolicę Gotlandii, gdzie jedną z atrakcji jest Muzeum Ziemi Gotlandzkiej. Opłyniemy Gotlandię, odwiedzimy Farosund i malowniczą wyspę Faro, którą można zwiedzić na rowerach. Miłośników kina z pewnością ucieszy Dyskusyjny Klub Filmowy w czasie rejsu, a także okazja do złożenia hołdu jednemu z największych reżyserów kina - Ingmar Bergman ma na tej wyspie swój grób i muzeum. W planie, wzorem legendarnych piratów czy odkrywców, jest zdobycie bezludnej wyspy Gotska Sandon, gdzie zlokalizowany jest rezerwat ptaków. Potem pożeglujemy dalej na wschód, gdzie będzie można zobaczyć: port Ventspils z Muzeum Regionalnym i Zamkiem Zakonu Kawalerów Mieczowych, pojeździć na rowerach na wyspie Kihnu w Zatoce Ryskiej, a także zwiedzić stolice Łotwy oraz Estonii, gdzie jedną z atrakcji jest Muzeum Morskie. Plan jest ambitny i szeroko zakrojony, ale wszystko zależy od pogody i tego jak ułoży nam się żegluga. Rejs zakończymy w Turku, które również ma ciekawe propozycje turystyczne, jak Muzeum Morskie czy średniowieczna warownia z XIII w. Jednak największą atrakcją w Turku będzie zlot najwspanialszych żaglowców świata rywalizujących w regatach “The Tall Ships Races”.

na zdjęciu mężczyzna trzymający w ręce, przed twarzą, nieduży żeglarski przyrząd
Lipcowy rejs będzie okazją do nauki żeglowania
Fot. Gdański Ośrodek Sportu

I Ty możesz zostać wytrawnym żeglarzem

W trakcie Gdańskiej Szkoły pod Żaglami tuż po wyjściu w morze prowadzone będą zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących. Młodzież będzie zdobywać wiedzę z zakresu budowy i obsługi takielunku, podstaw nawigacji i locji, historii żeglarstwa oraz morskich tradycji i obyczajów. Nie zabraknie też podstaw meteorologii oraz praw fizyki wykorzystywanych na żaglowcu. Do tego spora dawka wiedzy oraz praktyki z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa na morzu. Będą też zajęcia poświęcone osobie prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce - gen. Mariusza Zaruskiego oraz idei wychowania morskiego. Będzie to także okazja do zapoznania się z literaturą marynistyczną oraz "szlifowania" języka angielskiego jako obowiązującego w żeglarstwie.

Oprac. KG

TV

Mniej bruku - więcej drzew!