Szukasz piękna? Dwie wystawy biżuterii w Muzeum Bursztynu

Do 1 czerwca w Muzeum Bursztynu można zobaczyć dwie wyjątkowe wystawy czasowe prezentujące najlepsze prace jubilerskie nadesłane na branżowe konkursy. W sumie na obu ekspozycjach obejrzeć można ponad 100 prac projektantów i jubilerów, w których bursztyn bałtycki odgrywa główną rolę.
19.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na kolażu znajduje się sześć zdjęć przedstawiających oryginalną biżuterię i ozdoby, w których wykorzystano bursztyn, srebro oraz inne materiały. Projekty mają unikalne i artystyczne formy, w tym motywy owadów, rzeźbione kształty oraz misternie zdobione zawieszki i naszyjniki.
Kilka prac prezentowanych na wystawach czasowych w Muzeum Bursztynu, od góry od lewej: W krainie czarów - Natalia Matejczyk PLSP w Katowicach; W blasku księżyca - Vanessa Trepa Gdańsk; O rybaku i złotej rybce - Waldemar Sawa; Upsss pomyłka, to piłka! - Bohdan Hołub; Właściwy kurs - Grzegorz Tryjefaczka; Bursztynowy łapacz snów - Jakub Śliwowski
Mat. Muzeum Gdańska

Organizatorem konkursów, z których najlepsze prace prezentowane są w Muzeum Bursztynu, jest Komisja Branżowa Złotników i Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

Czytaj także: Amberif. Świat znów przyjechał po gdański bursztyn

Przełamane / Broken

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Wystawa, którą można zwiedzać bezpłatnie na poziomie „0”, tuż za kasą w Muzeum Bursztynu, skłania do refleksji nad trzema pytaniami:

  • Czy sztuka zawsze musi łamać zasady, przekraczać granice i zmieniać przyzwyczajenia?
  • A może przełamywanie to nie tylko bunt, ale też wyjście ze strefy komfortu?
  • Gdzie twórca stawia granicę między poszukiwaniem a kompromisem?

Na wystawę „Przełamane” zgłoszono 35 prac 27 artystów, z czego 26 prac 22 twórców zakwalifikowano do ekspozycji. Pierwszą nagrodę zdobył Jakub Śliwowski za kolczyki „Z jednego powstały dwa”, wykonane z bursztynu, druzy agatowej i złota. Drugie miejsce zajął Wojciech Rygało za wisior „Klin przełamie wszystko” ze stali, srebra i kwarcu dymnego.

Nagrody rzeczowe ufundowali również Prezydent Miasta Gdańska (1 kg bursztynu), Galeria YES (0,5 kg srebra) oraz Amber Experts (0,5 kg bursztynu). Zdobyły je odpowiednio projekty: „Z jednego powstały dwa” Jakuba Śliwowskiego, „Brosza” Andrzeja Bossa oraz broszko-wisior „Dwie Opcje” Jana Lekszyckiego.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych artystów dostępna jest na stronie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Czytaj także: 28. Festiwal Jazz Jantar: trzynaście koncertów w pięć dni!

Na zdjęciu widoczna jest grupa osób, w tym rodzina z dziećmi, oglądająca eksponaty w szklanych gablotach na wystawie o bursztynie. Wystawa ma klimatyczne oświetlenie, a sufit zdobi grafika przypominająca bursztynową teksturę, co nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter.
Wernisaż jednej z wystaw czasowych w Muzeum Bursztynu
Fot. mat. MG

Bursztynowe Rzemiosło

Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło” organizowany jest od 2003 roku. Jego inicjatorem był Karol Kowalski – wieloletni komisarz i zasłużony przedstawiciel branży.

Wystawa, która prezentuje nagrodzone prace we wszystkich dotychczas zorganizowanych edycjach konkursów, to spotkanie mistrzów i młodych talentów, łączących tradycyjne i nowoczesne techniki jubilerskie w pracy z bursztynem. W tegorocznej edycji zaprezentowano około 100 prac, m.in. Waldemara Sawy, Grzegorza Tryjefaczki, Agnieszki Mroczkowskiej i Dominiki Gawlak-Długosz. Swoje projekty przedstawili również uczniowie Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych z Katowic i Częstochowy.

Wystawę można oglądać do 1 czerwca 2025 roku w Sali wystaw czasowych Muzeum Bursztynu. W poniedziałki, gdy obowiązuje dzień wolnego wstępu, wystawa jest nieczynna.

Amberif a konkursy dla projektantów 

- Rozstrzygnięcia obu konkursów od ponad 20 lat odbywają się z okazji Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif - przypomina Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu. - Warto pokazać szerszej publiczności, jak niezwykłe pomysły mają projektanci, jak potrafią wydobyć piękno z niepozornej bryłki bursztynu albo innego kamienia szlachetnego. Może przy okazji ktoś z widzów pomyśli: jak pięknie mogłabym/mógłbym w tym wyglądać? Tegoroczne projekty wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym i nieszablonowym podejściem do tematu. Cieszymy się, że po raz pierwszy możemy je pokazać w naszym Muzeum.

Przełamane / Broken

  • Kiedy: do 1 czerwca 2025 (niedziela)
  • Czynne: cały tydzień w godzinach otwarcia
  • Wstęp: wolny
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, poziom „0” / za kasą, ul. Wielkie Młyny 16

 Bursztynowe rzemiosło

  • Kiedy: do 1 czerwca 2025 (niedziela)
  • Czynne: środa-niedziela
  • Wstęp: biletowany / w ramach zwiedzania całego Muzeum Bursztynu (37 zł normalny, 26 ulgowy)
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala wystaw czasowych / poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16

oprac. IB

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce