• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja ul. Świętego Ducha: sztuka nowoczesna przed Domem Żeglarzy

Rewitalizacja ul. Świętego Ducha: sztuka nowoczesna przed Domem Żeglarzy

Gdańska grupa projektowa Tabanda wygrała ogólnopolski konkurs na obiekt artystyczny w przestrzeni publicznej. Instalację przed Domem Żeglarzy (ul. Świętego Ducha 109) zobaczymy wiosną przyszłego roku. Organizatorami konkursu były Miasto Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
02.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zwycięski projekt
Zwycięski projekt
Grupa Tabanda

Jest to kolejne działanie na rzecz prowadzonej od wielu miesięcy rewitalizacji przestrzeni ul. Św. Ducha.

Konkurs na zagospodarowanie działki u zbiegu ulic Świętego Ducha i Przędzalniczej został ogłoszony w sierpniu 2018 r.. Do udziału w projekcie zaproszono dwa zespoły: Tabanda (Gdańsk) i  BudCud (Kraków) oraz dwóch projektantów pracujących indywidualnie: Pawła Grobelnego (Poznań) i Michała Gdaka (Kielce). Ich zadaniem było zaprojektowanie mebla miejskiego, instalacji artystycznej lub rzeźby, które mogłyby czasowo pojawić się na niedawno zrewitalizowanej ulicy Świętego Ducha.

- Jest nam niezwykle miło, że nasza praca została doceniona przez jury. Wszyscy jesteśmy z Gdańska! - podkreśla Megi Malinowsky z grupy Tabanda.- Jesteśmy bardziej niż szczęśliwi, że będziemy mogli zrealizować projekt naszego autorstwa na własnym podwórku. Wszyscy mieszkamy niedaleko działki objętej projektem, również nasze studio projektowe jest w okolicy.

Jednogłośny wybór

Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, CSW ŁAŹNIA, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Warszawie, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Świętego Ducha 109, jednogłośnie uznało projekt grupy Tabanda za najciekawszy.

"Projekt jest zgodny z informacjami uzyskanymi od mieszkańców podczas konsultacji. […] W symboliczny sposób odpowiada na pomysł mieszkańców, którzy w przyszłości widzieliby w tym miejscu odbudowane przedproże. […] Nie dominuje w przestrzeni i nie ingeruje w zabytkową tkankę miejską. Intryguje odbiorców, zachęca do refleksji i przybliża historię miejsca" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekty pozostałych uczestników konkursu skupiły się na meblach miejskich - w mniejszym lub większym stopniu nawiązujących do architektury miejsca. To jednak projekt grupy Tabanda najbardziej świadomie zdaniem jury wpisuje się w kontekst miejsca, co było ważnym kryterium konkursu.

- Projekt grupy Tabanda bardzo fajnie „rozdrapuje” temat rekonstrukcji historycznych. Na ile te rekonstrukcje muszą być wierne? Czy powinny być w formie klasycznej rekonstrukcji czy rekonstrukcji wykorzystującej nowe materiały na przykład stal czy szkło? - komentuje Krzysztof Kucharczyk, kurator konkursu. - Projekt grupy Tabanda obrysowuje przestrzeń wskazując jednocześnie na pewien problem - może to będzie początek dyskusji o tym, jak w przyszłości powinno być zrekonstruowane przedproże przy Świętego Ducha 109?

Fasada kamienicy przy ul. Św. Ducha 109
Fasada kamienicy przy ul. Św. Ducha 109
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nowy stary duch

Inspiracją do powstania projektu były dla członków grupa Tabanda ryciny przedstawiające kamienicę przy ul. Świętego Ducha 109. Ażurowa instalacja składa się z trzech elementów, które odnoszą się do najbardziej charakterystycznych elementów oryginalnej zabudowy: portalu wejściowego, charakterystycznych łuków oraz zdobionych schodów. Pomiędzy nimi znajdują się fragmenty konstrukcji, które sprawiają wrażenie przerwanych. "Z założenia, mają tworzyć wrażenie niedokończonego szkicu, celowo tworzymy wrażenie, jakbyśmy chcieli dorysować brakujące elementy budynku" - napisali członkowie grupy Tabanda w opisie projektu.

Co ciekawe, do tej pory grupa Tabanda tworzyła głównie minimalistyczne meble, choć z wykształcenia założyciele firmy są architektami.

Mieszkańcy chętnie widzieliby odbudowane przedproże przed kamienicą przy ul. Św. Ducha 109
Mieszkańcy chętnie widzieliby odbudowane przedproże przed kamienicą przy ul. Św. Ducha 109
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Więcej sztuki nowoczesnej w Śródmieściu

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA ma wieloletnie doświadczenie w działaniach w przestrzeni publicznej m.in. poprzez prowadzenie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Do tej pory większość projektów była jednak realizowana na Dolnym Mieście i w okolicach. Tym razem sztuka współczesna wchodzi do Śródmieścia. W ramach podnoszenia jakości przestrzeni publicznej w Śródmieściu Gdańska chcemy realizować działania, których do tej pory brakowało. Bardzo mało mamy w ścisłym centrum Gdańska przykładów sztuki współczesnej, a takie elementy bardzo wzbogacają przestrzeń. -  mówi Karina Rembiewska, pełnomocniczka prezydenta Miasta Gdańska ds. Śródmieścia. - Formuła konkursu pozwoliła wybrać najlepszą, najciekawszą pracę.

Konstrukcja zaprojektowana przez grupę Tabanda powstanie do końca tego roku. Instalacja pojawi się na ulicy Świętego Ducha wiosną 2019 roku.

Instalacja w nocy
Instalacja w nocy
Grupa Tabanda

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej