Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym

Na razie to pomoc dla piętnastu pacjentów, w planach kolejny pawilon dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi - od października 2023 roku w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku działa nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. To trzecie takie miejsce w naszym regionie. Pomocą młodym pacjentom służą też ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, a także szpitalne oddziały całodobowe.
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biały dwupiętrowy budynek, przed nim fragment trawnika i szlaban wjazdowy
W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku działa Oddział Dziecięco-Młodzieżowy z ponad 40-ma miejscami dla pacjentów. To największa tego typu jednostka psychiatryczna na terenie Pomorza dla najmłodszych i jedyna dla Trójmiasta. Od października 2023 roku młodzi pacjenci mogą korzystać ze wsparcia także na oddziale dziennym
fot. Materiały prasowe Archiwum UMW

Kolejne miejsce wsparcia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży na Pomorzu

W szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku 1 października 2023 roku przyjmowanie pacjentów rozpoczął dzienny oddział dla dzieci i młodzieży. Oddział zapewni pomoc 15 młodym pacjentom. To niewiele, ale w 2024 r. planowana jest rozbudowa szpitala o kolejny pawilon, w którym właśnie mają być udzielane świadczenia dla nieletnich zmagających się z problemami psychicznymi.

Dla dzieci i młodzieży w kryzysie (i dorosłych chcących im pomóc). Kliknij, poszukaj wsparcia

Pobyt na oddziale dziennym odróżnia od pobytu na oddziale stacjonarnym przede wszystkim to, że każdego dnia pacjenci wracają do domu. Zajęcia terapeutyczne odbywają się zwykle w godzinach porannych i popołudniowych. W niektórych placówkach młodzi pacjenci mogą w ten sposób realizować także obowiązek szkolny.

Oddział zapewnia opiekę w ramach II poziomu referencyjnego.

Coraz więcej młodych ludzi potrzebuje pomocy 

Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemami psychicznymi. Trwający od lat kryzys pogłębiła jeszcze pandemia i wynikający z niej lockdown oraz wojna w Ukrainie.

- Niestety mimo licznych deklaracji ze strony rządu, kwestie dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży wciąż są w naszym kraju w powijakach - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Dlatego to samorządy, podmioty lecznicze i różne organizacje starają się wyjść naprzeciw potrzebom najmłodszych mieszkańców naszego regionu, oferujące wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego. 

Z jakiej pomocy mogą skorzystać młodzi pacjenci?

Trwa reforma opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Nowy jej model zakłada stworzenie systemu opartego o trzy tzw. poziomy referencyjności. Pierwszy to ośrodki psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. W każdym powiecie/mieście na prawach powiatu na Pomorzu działa co najmniej jedna taka placówka. Obecnie funkcjonują 34 ośrodki, które oferują bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne. Co ważne, udzielają pomocy bez skierowania. 

Zdrowie dzieci w jednym miejscu. Powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

Drugi poziom to środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W naszym regionie powstało siedem takich centrów, z czego trzy, obok poradni zdrowia, dysponują także oddziałem pobytu dziennego. Znajdują się w Gdańsku (cztery placówki), w Starogardzie Gdańskim, Żukowie i Tczewie (po jednej placówce). 

grafika

Trzeci poziom to ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. W województwie pomorskim są dwa takie oddziały stacjonarne - jeden w Gdańsku (Srebrzysko), a drugi w Starogradzie Gdańskim (Kocborowo). Co ważne, nie ma rejonizacji, więc młodzi pacjenci mogą korzystać z pomocy, w ramach każdego poziomu referencyjnego, również w innym powiecie niż tym, w którym mieszkają.

Pomoc i edukacja. Wejdź na pomorskiedlaciebie.pl

Wiosną 2023 roku ruszyła platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca pomorskiedlaciebie.pl. To portal skierowany do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, który ułatwia rozpoznanie depresji i innych zaburzeń u młodych osób. Zawiera też materiały edukacyjne.

Czerwona wstęga przecięta - Centrum Opieki Wytchnieniowej zostało oficjalnie otwarte

Składa się z trzech "kafelków": dla siebie, dla kogoś oraz pilna pomoc. Moduł "dla siebie" jest skierowany do osób między 12. a 25. r.ż., które poszukują pomocy z powodu m.in.:

  • lęków,
  • depresji,
  • samookaleczeń,
  • myśli/prób samobójczych,
  • stresu czy hejtu.

Jest w nim mapa z wyszukiwarką, w której można znaleźć najbliższą placówkę udzielającą pomocy. W module "dla kogoś" informacji mogą poszukiwać rodzice lub opiekunowie, także nauczyciele, jeśli u swoich dzieci czy podopiecznych zauważą np. niepokojące zachowanie czy stan emocjonalny. Ostatni moduł to "pilnie potrzebuję pomocy", w którym znajdziemy potrzebne numery telefonów, np alarmowy 112, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 czy telefon zaufania dla dorosłych - 116 123. Co ważne, w ramach portalu istnieje możliwość czatu z psychologiem.

oprac. na podstawie tekstu Doroty Kulki/ pomorskie.eu.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!