Uroczyste odsłonięcie Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku - unikalnej inicjatywy artystycznej - to jeden z tradycyjnych elementów Wigilii Oliwskiej, organizowanej co roku w okresie przedświątecznym przez Fundację Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury, we współpracy z Radą Dzielnicy Oliwa.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w sobotę, 21 grudnia - tuż po godzinie 16:00 rozbłysły lampki choinkowe okalające rzeźbę, tym samym oliwska szopka została otwarta. Oczom zebranych ukazało się dzieło, nad którym przez osiem dni pracowało czworo gdańskich rzeźbiarzy, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. Z 80 ton piasku zmieszanego z gliną wyrzeźbili oni figury inspirowane biblijną sceną Bożego Narodzenia.
- Nasza szopka to wyjątkowe zjawisko w skali świata. Z tego co słyszałem, większa i wspanialsza szopka z piasku jest tylko w Watykanie - mówi Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska i gdański radny. - Dla nas to już tradycja. Cieszy się co roku dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości z całego Gdańska i nie tylko, którzy przyjeżdżają do Oliwy oglądać iluminacje w Parku Oliwskim i szopkę z piasku. Chętnie robią sobie przy niej zdjęcia, można powiedzieć, że to taki nasz oliwski hit. To nas bardzo cieszy.
Zobacz też: Wigilia Oliwska. Po raz pierwszy bez Pawła Adamowicza. „Wierzę, że jest tu dziś z nami”
Rzeźbiarze podjęli się tego artystycznego wyzwania już po raz dziewiąty. Tym razem jednak, w odróżnieniu od lat poprzednich, zamiast jednej bryły, powstały aż trzy. Tym samym artyści pokusili się o prawdziwy bożonarodzeniowy tryptyk - to nowość, jeśli chodzi o oliwską szopkę z piasku. Inaczej niż w zeszłym roku, dzieło nie zawiera gdańskich elementów, takich jak Dwór Artusa czy Żuraw - twórcy postawili na klasykę. Zobaczymy więc Świętą Rodzinę: Jezusa, Marię i Józefa, a po jej bokach strzegących ją archaniołów.
- Staramy się, żeby ta szopka była co roku trochę inna. Jej istota jest taka sama - trudno, żeby była szopka bez Świętej Rodziny, ale towarzyszące jej elementy się zmieniają - tłumaczy Stelmasiewicz.
Bożonarodzeniową szopkę z piasku można podziwiać przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) do Święta Trzech Króli, 6 stycznia 2020 roku.