Podczas spotkania władze Gdańska poinformowały o tym, jak będzie wyglądał ten rok szkolny, ile miasto wyda na edukację i jakie są główne wyzwania oraz priorytety w obszarze oświaty. Spotkanie odbyło się w piątek, 28 sierpnia w ogrodzie Przedszkola nr 35 przy ul. Aksamitnej. W konferencji wzięli udział: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych oraz Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego.
- Dziś w szczególny sposób bierzemy odpowiedzialność za siebie i innych, bo ten rok szkolny będzie zupełnie inny - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas konferencji na temat nowego roku szkolnego.
Piątek: w sumie już 65000 zachorowań w kraju; dziś 791 nowych zakażeń, w tym 42 na Pomorzu
Ponad miliard złotych na gdańską oświatę
Prezydent Gdańska podkreśliła, że dziś przedmiotem troski każdego świadomego obywatela i obywatelki, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół jest to, aby nasze dzieci, rodziny i bliscy byli bezpieczni.
- Przecież nie idziemy do szkoły w roku szkolnym 2020/21 w normalnej sytuacji - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Wszystko jest inne, tak jak zmieniło się w połowie marca całe nasze życie. Okres dwóch wakacyjnych miesięcy nie został wykorzystany właściwie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do rozmowy z samorządowcami, nauczycielami, rodzicami, którzy tworzą społeczność szkolną, żeby wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązania. Ponad tydzień temu ministerstwo opublikowało wytyczne, na ich konsultacje mieliśmy niecałą dobę. To nie jest poważne, to nie jest odpowiedzialne.
Czat prezydent Dulkiewicz z mieszkańcami. O powrocie do szkół, epidemii i inwestycjach
Rok szkolny we wrześniu 2020 roku w Gdańsku rozpocznie 78 269 uczniów i przedszkolaków, którzy uczą się w 436 placówkach. Pracuje w nich ponad 8 tysięcy nauczycieli, niemal 3 tysiące pracowników obsługi i administracji, a dowodzi nimi 165 dyrektorów szkół.
Prezydent Gdańska podkreśliła, że w tym roku szkolnym wydatki na edukację po raz drugi w historii miasta przekroczą miliard.
- Od września 2020 roku wchodzi w życie podwyżka dla nauczycieli - tłumaczyła prezydent. - My jako współfinansujący podwyżki od września na najbliższe miesiące musimy zabezpieczyć 50 mln zł. Subwencja oświatowa, która mamy zapowiedzianą, wynosi 13 mln. Już na starcie będzie nam brakowało na wynagrodzenia.
A środki są też potrzebne na utrzymanie szkół, ich modernizację i remonty. W tym roku będą to wydatki przekraczające ponad 26 mln zł, w tym ponad 1 mln złotych zostanie przeznaczony na modernizację pracowni komputerowych w sprzęt, który w czasie pandemii okazał się niezbędny, aby możliwe było zdalne nauczanie.
Maseczki, przyłbice, Sanepid
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych powiedział, że przygotowania miasta do nowego roku szkolnego trwały wiele tygodni, a procedury bezpiecznej pracy w szkołach wypracowywano wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego, wszystko konsultowano też z placówkami edukacyjnymi.
- Każda z nich jest inna, każdy budynek jest inny, ma inną przestrzeń i możliwości, inne ciągi komunikacyjne - powiedział prezydent Kowalczuk. - To wszystko jest analizowane na miejscu z dyrektorami szkół. Nie ma pewności co do rekomendacji, ale miasto Gdańsk zaleca, aby wtedy, gdy uczniowie przebywają w częściach wspólnych, kiedy spotykają się w większych grupach, a w dużych szkołach w ciągu dnia przewija się tysiąc osób, zakładali maseczki, przyłbice i uczniowie i nauczyciele, personel szkoły. Ważna jest kwestia unikania gromadzenia się, takiej organizacji pracy, aby nie tworzyły się skupiska uczniów.
Prezydent Kowalczuk powiedział też, jakie jest wsparcie rządu dla szkół: to jeden termometr do każdej placówek i - na razie - 130 tysięcy maseczek. Do gdańskich szkół trafiło dzięki wsparciu Wydziału Rozwoju Społecznego i Straży Pożarnej 7,5 tysiąca litrów płynu dezynfekcyjnego.
Nowy rok szkolny i rocznice. Rozmowa z radnymi przed XXVI sesją RMG
- To kropla na dobry początek - powiedział Piotr Kowalczuk. - Wszystkie koszty walki z pandemią spadną na gminę, Miasto Gdańsk. Ważną kwestią jest stworzenie dla dyrektorów szkół specjalnej ścieżki komunikacji z Sanepidem, który będzie wydawał rekomendacje na przykład do tego, aby wyłączyć klasę, korytarz, wyłączyć pewną grupę uczniów, po to aby ognisko się nie rozprzestrzeniało. Ten kontakt musi być szybki i bezpośredni.
Pandemia nas nie zatrzyma
Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego podkreślił, że mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń i ryzyka Gdańsk chce nadal realizować cele strategiczne edukacji.
- Nie chcemy, żeby pandemia nas zatrzymała - mówił dyrektor Szczuka. - Stąd dalsza współpraca z firmami Microsoft i Apple, które zdecydowały się obejmować kolejne nasze placówki oświatowe patronatami i to nie tylko sprzętowo, ale szkoleniowo i wyjazdowo. Dalej rozwijamy ofertę wsparcia dla uczniów, opiekunów i rodziców, w tym wsparcia psychologicznego, aby zapobiegać problemom natury psychicznej. Od 2016 roku funkcjonuje w Gdańsku program ochrony zdrowia psychicznego, dzięki któremu do placówek oświatowych trafia dodatkowe wsparcie, w pandemii okazało się to szczególnie cenne.
Dyrektor Szczuka podkreślił, że cały czas trwa szkolenie i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, którzy współpracują z technikami informatycznymi. Jak powiedział - czas pracy zdalnej w szkołach pokazał, że wielu pedagogów potrzebuje nadal wsparcia, szkoleń informatycznych. Do tej pory przeszkolono ponad 3 tysiące nauczycieli z Gdańska.
- Nie zarzuciliśmy i nie zrezygnujemy i w tym roku z naszych programów - dodał Grzegorz Szczuka. - Nadal realizujemy program edukacji morskiej, Gdańsk jeMYzdrowo, realizujemy też nadal program Fitklasa, to coś nowego, co zastępuje gimnastykę korekcyjną, a obejmuje wszystkich uczniów.